Προς το περιεχόμενο

808 kick drum και 303 bass VST


Tuff_P

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Νομίζω μια από τις καλύτερες και φτηνότερες λύσεις είναι το ReBirth RB-338 της Propellerhead Software που στο εξής διανέμεται δωρεάν!

Μαζί και ένα τεράστιο refill με ότι έχει να κάνει με τους ήχους που ψάχνεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Το rebirth einai iso (580mb)... ελπιζω να ειναι πανω σε dsl ο φιλος μας:>

 

Για synthesis παντος και οχι απλο sample playback(καλυτερο ηχο) εγω παντος δουλευω πολυ καιρο το drumatic που ειναι emulation του 808 on dope (free).

 

http://www.e-phonic.com/vstplugins/drumatic_3.html

 

Αμα δεν θες να παιξεις με synthesis, μπορεις να κατεβασεις ολα τα samples για 808 απο http://machines.hyperreal.org/manufacturers/Roland/TR-808/samples/

 

Εκει εχει ολα τα samples και απο αλλα "vintage" gear, απο linndrum μεχρι τα κλασσικα 606/707/808/909.

 

Τωρα για 303 bass, οποιοδηποτε vsti και να χρησιμοποιησεις με saw η sine oscillator, εχεις αυτο τον ηχο πανω κατω, αμα θες πιο πιρι πιρι χεχε, απλος γυρνα το resonance 90%:>

 

Η ολη ιστορια με το original 303 ειναι στο step seq που εχει πανω που σου δινει τη δυνατοτητα για τα slides.

 

Υπαρχουν διαφορα midifx που κανουν emulate αυτη τη τεχνικη αλλα πρεπει να φυγω τωρα χεχε, ισως να το κοιταξω μετα.

 

Cya

 

Take care

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το rebirth einai iso (580mb)... ελπιζω να ειναι πανω σε dsl ο φιλος μας
... 215 MB λέει ότι είναι.. και απ' ότι λέει είναι επίσης free.. το μόνο πρόβλημα είναι ότι για να το κατεβάσεις πρέπει να εγκαταστήσεις κάποιον bitorrent client - οπότε αν δεν ξέρεις τι είναι αυτό φίλε Tuff_P, ενημέρωσέ μας ώστε να σου εξηγήσουμε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα, πρεπει να το αλλαξανε τοτε, διοτι εγω εχω παρει το iso, την μερα που το ανακοινωσανε. Και ηταν παρα πολυ αργο το download κιολας, για αυτο θα το βαλαν σε torrent.

 

Παλι σε λαθος θεμα κολλησαμε παντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο Eyeprotocol έχει δίκιο είναι ακριβός 214,24ΜΒ. Όπως και να έχει κατεβάζω τώρα ότι μου ύπατε και θα σας πω εντυπώσεις όσο αναφορά το 303 υπάρχει κάποιο VST που να προσομοιώνει μόνο αυτό;

Σας ευχαριστώ πάντως πιστεύω ότι θα κάνω καλή δουλειά με τα παραπάνω.

uff P. *Μάγος*

~Hip-Hop Salonika~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

To TB-303 συμπεριλαμβάνεται καθώς το Rebirth είναι ένα πακέτο TR-808/909 και TB-303.

Και πίστεψε με είναι άψογο καθώς είχα και τα 3 παραπάνω σε μορφή hardware.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όσο αναφορά το 303 υπάρχει κάποιο VST που να προσομοιώνει μόνο αυτό;

Yparxei to BassLine ths AudioRealism, to opoio xrhsimopoiei physical modelling kai 8ewreitai o pio pistos klwnos tou 303. Sto www.audiorealism.se 8a breis kai samples sugkritika tou original me to VSTi. Kostizei, pantws...

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
To TB-303 συμπεριλαμβάνεται καθώς το Rebirth είναι ένα πακέτο TR-808/909 και TB-303.

Και πίστεψε με είναι άψογο καθώς είχα και τα 3 παραπάνω σε μορφή hardware.

Το ReBirth RB-338=> Ακριβός όπως τα λες. Βέβαια με μπέρδεψε λίγο το ReWire αλλά και χωρίς αυτό βγήκε ένα ωραίο “old School Hip-Hop” και κανένας πικάπισμός και ήμαστε O.K.

 

BassLine=> Φοβερή αυξομείωση και πολύ παιχνιδιάρικο synth αφού έχει και step sequencer

Βέβαια δεν έχει και πολλές επιλογές αλλά μάλλον έτσι ήταν και τα κανονικά 303

 

Το drumatic 3=> Zooooνκ!

 

Τα Samples=> Mου άρεσαν αρκετά και είναι πολύ καλά κατά την γνώμη μου.

uff P. *Μάγος*

~Hip-Hop Salonika~

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου