Προς το περιεχόμενο

H&K Trilogy - very loud amp - βοήθεια!


guignol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε όλους,

 

έχω μία 4x12  mesa boogie καμπίνα και ως κεφαλή χρησιμοποιώ τον Hughes & Kettner Trilogy, έναν 100Watt θηριώδη ενισχυτή (με EL34 λάμπες τελικής ενίσχυσης και 12AX7 λάμπες στην προενίσχυση), ο οποίος έχει αρκετά κανάλια, με καλό ήχο στα περισσότερα. Η απορία μου είναι η εξής: Ο ενισχυτής είναι πάρα πολύ loud, ειδικά στο crunch κανάλι μπορεί να σου πάρει τα αυτιά. Και δεν εννοώ απλά loud που χαμηλώνεις το volume και είσαι οκ, εννοώ ότι έχει πολύ έντονα πρίμα και οταν είσαι σε tremble μαγνήτες δεν έχει την ζεστασιά που θέλεις. Το περίεργο σε όλο αυτό είναι ότι σε youtube videos κλπ που τον ακούω σε tests, reviews κλπ δεν φαίνεται να το προσέχουν αυτό.

 

Κάνω κάτι λάθος; (τα equalizers μου τα έχω σε φυσιολογικά επιπεδα, τίποτα το ιδιαίτερο).

 

Έχει κανείς κάποια συμβουλή;; (η οποία ιδανικά να μην περιλαμβάνει να πάρω 10 εξαρτήματα τα οποία να τα συνδέσω με τον ενισχυτή, τύπου noise reduction κλπ, γιατί τότε χάνει σε ένταση και βάθος ο ήχος και με ένα group που όλοι κοπανάνε απλά δεν ακούγεσαι)

 

Ευχαριστώ πολύ και χρόνια πολλά σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

δηλαδη με το eq του ενισχυτη δεν αλλαζει ο χαρακτηρας του ηχου; παντα ειναι πριμος ακομα και με 0 treble και τερμα μπασα ;

αν δοκιμασεις να παιξεις με κιθαρα που να εχεις διαφορετικους μαγνητες απο αυτους που εχεις , το αποτελεσμα ειναι το ιδιο ;

 

αμα παρεις noise gate δεν θα σε βοηθησει γιατι απλα δεν κανει για αυτο που ζητας !

 

μπορεις παντα να δοκιμασεις ενα πεταλακι eq οπως το mxr 10 band αλλα επισης μπορεις να τον πας σε ενα τεχνικο . αλλαζοντας το καταλληλο cap μπορει να μεταμορφωθει ο ηχος του ενισχυτη σου.

Recording is God's way of tellin you that you suck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα πετάλι EQ οικονομικό όπως αναφέρθηκε και παραπάνω θα λύσει πιθανότατα το θέμα με τις πρίμες και θα σου δώσει επιπλέον ηχοχρώματα αν πειραματιστείς λίγο. Το EQ πετάλι μπορείς να το συνδέσεις τόσο στην είσοδο(μεταξύ κιθάρας/ενισχυτή) όσο και στο fx loop. 

Στην είσοδο, θα μπορείς να κάνεις τους μονούς να ακουστούν πιο humbucker προσθέτοντας μπάσσα κι αφαιρώντας πρίμα ή το ακριβώς αντίστροφο για να ακουστούν οι διπλοί πιο trebly.

Με σύνδεση στο fx loop, θα μπορείς να ελέγχεις το γενικότερο output και EQ του ενισχυτή και να χαμηλώσεις τις πρίμες όσο θέλεις. Επίσης, μπορείς να πειράζεις το EQ pedal παράλληλα με το EQ του ενισχυτή για περισσότερη ευελιξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks for the feedback!

 

Ναι προφανώς αλλάζει ο ήχος αν πειράξω τα equalizers στον ενισχυτή πάνω, να σκεφτείς ότι έχω μονίμως (στο crunch) τα μπάσα στο 7 (και βάλε) και το tremble στο 2-3, αλλά και πάλι τσιρίζει ο ενισχυτής.

 

Έχω δύο κιθάρες, μία ESP MIII και μία epiphone les paul. Η δεύτερη, αν και πολύ πιο φτηνή έχει πιο έντονο και καθαρό ήχο, αλλά δεν βλέπω ιδιαίτερη διαφορά στον ήχο.

 

Έχω και το G major της TC Electronics το οποίο συνδέω μέσω του fx loop (έχει midi ο ενισχυτής αυτός), δεν ξέρω αν αυτό θα μπορούσε να βοηθήσει κάπως.

 

Το cap στο οποίο αναφερθήκατε τι είναι;

 

ΚΑταλαβαίνω πλήρως το σχόλιο για τη σύνδεση στην είσοδο του eq πεταλιού, δεν έπιασα για να είμαι ειλικρινής πως θα λειτουργούσε μέσω fx loop...ειδικά αν έχω και το gmajor μαζί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα φίλε μου,

 

όταν λές ότι ο ενισχυτής τσιρίζει εννοείς ότι ο ήχος του είναι πολύ πρίμος ή ότι μικροφωνίζει;

Πειραματίσου λίγο με το presence του ενισχυτή (αν δεν το έχεις κάνει ήδη).

Το ίδιο πρόβλημα σου παρουσιάζει είτε έχεις συνδεδεμένο το G major είτε όχι;

Δοκίμασε τον ενισχυτή χωρίς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

όταν λέω ότι τσιρίζει εννοώ ότι έχει πολύ ψηλά πρίμα, δεν μικροφωνίζει. Ο ήχος δεν αλλάζει ουσιαστικά και να είναι συνδεδεμένο το gmajor (πέραν του ότι όπως είναι αναμενόμενο χάνει λίγο σε δύναμη το σήμα του ενισχυτή λόγω των effe που παρεισφρέουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks for the feedback!

 

 

Το cap στο οποίο αναφερθήκατε τι είναι;

 

ΚΑταλαβαίνω πλήρως το σχόλιο για τη σύνδεση στην είσοδο του eq πεταλιού, δεν έπιασα για να είμαι ειλικρινής πως θα λειτουργούσε μέσω fx loop...ειδικά αν έχω και το gmajor μαζί...

 

To "cap" είναι σύντομα το capacitor/ο πυκνωτής στα ελληνικά. Σου προτείνουν να πας σε μάστορα για να κάνει mod και να αλλάξει κάποιους πυκνωτές και να αλλάξει το eq και ο ήχος της κεφαλής... προσωπικά λέω: don't do it!

Καλύτερα να πειραματιστείς με πετάλια παρά να πληρώσεις πολλά παραπάνω για κάτι που θα αλλάξει τον ενισχυτή και μάλιστα προς το καλύτερο ή το χειρότερο(δεν πετυχαίνουν πάντα -ηχητικά- οι μόντες και ο μάστορας έχει αλλη αντίληψη για το eq από εσένα).

 

Το eq πετάλι μπορεί να συνδεθεί με δύο καλωδιάκια μεταξύ του output του g-major και του fx return του ενισχυτή. Αναλυτικά, συνδέεις το output του g-major στο in του Eq και το out του EQ στο fx-return του ενισχυτή. Αυτό θα επηρεάσει σίγουρα το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα του ενισχυτή σε ό,τι αφορά το eq/ισοστάθμιση των μπάσσων/μεσαίων/πρίμων.

Οταν πειράζεις το EQ του ενισχυτή, δεν εχει δραματική αλλαγή καθότι το eq του είναι πρίν το g major και το τελικό ενισχυτή.

Αν βάλεις το eq pedal ακριβώς πριν από τον τελικό με τον τρόπο που περιγράφω, θα έχεις πλήρη έλεγχο στο τελικό eq σου(μετά το κανάλι του ενισχυτή και τα εφφέ του g major).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν ειναι πολυ σωστο αυτο που θα πω,αλλα ισως αν αλλαζες λαμπες προενισχυσης παλι να πετυχαινες ενα πιο επιθυμιτο αποτελεσμα.Για παραδειγμα στον

ενισχυτη μου αντικατεστησα την αχ7 με ατ7 και πετυχα το επιθυμητο αποτελεσμα.Πιο

γλυκος ηχος που δεν ξινει,αλλα υπαρχει και μια μικρη μειωση στην παραμορφωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου