Προς το περιεχόμενο

Fender '78 Musicmaster Bass


petersp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλοπαίξιμο που λέει κι ο Σάκης!

 

+2112  ;D ;)

 

με ενα τετοιο οργανο θα επαιζα ανετα μπασο!

 

οντως δοκιμασετο με drive και πες μας

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θα γραψω κλιπακι, υποσχομαι. Και καθαρο και με drive. Θα περιμενετε ομως κατι δοκιμες που κανω με χορδες. Οι Ghs Precision Flats πολυ καλες αλλα μετα απο δυο μερες που τις ειχα εγιναν τζουφιες τελικα (ειδικα η Μι). Δοκιμασα να βαλω τις La Bella (τις 3 που μου χαν μεινει). Καπως καλυτερες μεν αλλα σχεδον μια απο τα ιδια. Πηρα χθες και δοκιμασα τις Ghs Brite Flats. ΠΑΡΑ πολυ ντεμεκ παλιομοδιτικος ηχος (μακρια απο το the real thing) και αισθηση roundwound! Εντελως απογοητευτικες! Mεχρι τωρα 90 ευρω οι δοκιμες! Τωρα εχω βαλει τις πιο φτηνες που υπαρχουν Ghs Bassics - τιμιες nickel χορδες. Εχω και προβα σημερα, για να δουμε... Α! και σημερα θα παρω Daddario Chromes. Kατι μου λεει οτι θα μ αρεσουν - απ αυτα που διαβασα σε forums & ακουσα στο Tube... Κι αν δεν μου κατσουν κι αυτες, τοτε τελικα ισως να μην ειμαι τυπος flat!  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οι chromes ειναι οι πιο "ζωντανες" flats που υπαρχουν,πολυ καλες για....αρχη για καποιον που εχει συνηθισει σε rw,εχουν επισης μακραν το πιο smooth feel απο ολες τις flat χορδες.

 

Εγω παντως φοραω Pyramid αλλα ειναι ακομα νεες (τις εχω 6 χρονια... ;D),οταν τις αλλαξω (γυρω στο 2015) θα δοκιμασω chromes... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γραψω κλιπακι, υποσχομαι. Και καθαρο και με drive. Θα περιμενετε ομως κατι δοκιμες που κανω με χορδες. Οι Ghs Precision Flats πολυ καλες αλλα μετα απο δυο μερες που τις ειχα εγιναν τζουφιες τελικα (ειδικα η Μι). Δοκιμασα να βαλω τις La Bella (τις 3 που μου χαν μεινει). Καπως καλυτερες μεν αλλα σχεδον μια απο τα ιδια. Πηρα χθες και δοκιμασα τις Ghs Brite Flats. ΠΑΡΑ πολυ ντεμεκ παλιομοδιτικος ηχος (μακρια απο το the real thing) και αισθηση roundwound! Εντελως απογοητευτικες! Mεχρι τωρα 90 ευρω οι δοκιμες! Τωρα εχω βαλει τις πιο φτηνες που υπαρχουν Ghs Bassics - τιμιες nickel χορδες. Εχω και προβα σημερα, για να δουμε... Α! και σημερα θα παρω Daddario Chromes. Kατι μου λεει οτι θα μ αρεσουν - απ αυτα που διαβασα σε forums & ακουσα στο Tube... Κι αν δεν μου κατσουν κι αυτες, τοτε τελικα ισως να μην ειμαι τυπος flat!  ???

Πέτρο μάλλον δεν είσαι flatwound τύπος.  :-\

Κρίμα που δεν σου άρεσαν οι χορδές.  :(

Από την άλλη, πρέπει να θυμάσαι ότι οι flats αναδεικνύονται μέσα από το ομαδικό παίξιμο και όχι κατά μόνας. Κατά ένα περίεργο τρόπο ....

Π.χ. άκου εδώ http://www.lakland.com/ac_glaub.htm και δες στην ρέγγε αλλά και στο fingerfunk πόσο διαφορετικά ακούγονται μόνες τους και πως "ανασαίνουν" όταν μπουν και άλλα όργανα. Είναι περισσότερο ομαδικές παρά πρωταγωνιστικές χορδές.

 

Δεν θα σου προτείνω (αν και έχω στο νου) άλλες χορδές (όχι flat) μιας και έχεις πήξει στις χορδές.

Υπάρχουν και οι ενδιάμεσες λύσεις πάντως......

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επαιζα σε καμια μπαντα Soul, R&B, Bluesofunk πραγματα πιστευω οτι θα ταιριαζαν οι flat απολυτα. Αλλα με τις μπαντες και τις μουσικες που γενικα παιζω κακα τα ψεματα δεν πολυταιριαζουν. Οταν παιζεις Pink Floyd και παιζεις μια νοτα ανα μετρο ;D χρειαζεσαι και λιιιγο περισσοτερο sustain. Και οταν παιζεις ποζερο-ποπ-χαρντ-ροκιες χρειαζεσαι εναν "μοντερνο" ηχο, οπου χρειαζεσαι οχι μονο roundwound, αλλα και stainless steel για να βγαινεις λιγο μπροστα. Θα μου πεις τα αλλα τα μπασα τι τα χεις? Ε, τουλαχιστον για κανα μηνα θελω να παιξω με το πρωτοχρονιατικο μου παιχνιδι...  ;D

 

ΥΓ Ακου Κωστα για παραδειγμα το Hard Rock που εχει το link που εδωσες ποσο πιο δεμενο ακουγετε με roundwounds. Σχεδον ολα τα υπολοιπα ακουγονται εξισου καλα - αλλα λιγοτερο αλλα περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν επαιζα σε καμια μπαντα Soul, R&B, Bluesofunk πραγματα πιστευω οτι θα ταιριαζαν οι flat απολυτα. Αλλα με τις μπαντες και τις μουσικες που γενικα παιζω κακα τα ψεματα δεν πολυταιριαζουν. Οταν παιζεις Pink Floyd και παιζεις μια νοτα ανα μετρο ;D χρειαζεσαι και λιιιγο περισσοτερο sustain. Και οταν παιζεις ποζερο-ποπ-χαρντ-ροκιες χρειαζεσαι εναν "μοντερνο" ηχο, οπου χρειαζεσαι οχι μονο roundwound, αλλα και stainless steel για να βγαινεις λιγο μπροστα. Θα μου πεις τα αλλα τα μπασα τι τα χεις? Ε, τουλαχιστον για κανα μηνα θελω να παιξω με το πρωτοχρονιατικο μου παιχνιδι...  ;D

 

ΥΓ Ακου Κωστα για παραδειγμα το Hard Rock που εχει το link που εδωσες ποσο πιο δεμενο ακουγετε με roundwounds. Σχεδον ολα τα υπολοιπα ακουγονται εξισου καλα - αλλα λιγοτερο αλλα περισσοτερο.

Sustain δεν έχουν με τίποτα και είναι μια ιδιότητα που στο μπάσο ειδικά, προσωπικά δεν με πολυκόφτει.

 

Οκ, εξαίρεση είναι αλλά και ο Harris με flats παίζει.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τις chromes, αυριο θα τις βαλω. Παρατηρησα οτι το silk wound που εχουν στην αρχη ειναι αρκετα μακρυ και θα παταει πανω στα saddles. Nα το αφησω ετσι ή να το "ξυρισω"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χορδες τελικα ξυριστηκαν πανω κ κατω κοντρα  ;D τις περασα και ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ! Μαλλον η χρυση τομη μεταξυ flat & round. Πολυ πιο καλες κι απο halfrounds που ειχα δοκιμασει καποτε. Εχουν τρομερο balance σε ολα: ηχο, διαρκεια, ατακα, ενταση... τα παντα. Και κοστιζουν μολις 23 ευρα!

Ακουστε και μερικα προχειρα clips:

 

http://www.box.net/shared/36yukaavun

 

http://www.box.net/shared/4jhqtt63lr

 

http://www.box.net/shared/ik79dh6232

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι χορδες τελικα ξυριστηκαν πανω κ κατω κοντρα  ;D τις περασα και ειναι ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΕΣ! Μαλλον η χρυση τομη μεταξυ flat & round. Πολυ πιο καλες κι απο halfrounds που ειχα δοκιμασει καποτε. Εχουν τρομερο balance σε ολα: ηχο, διαρκεια, ατακα, ενταση... τα παντα. Και κοστιζουν μολις 23 ευρα!

Καλά άστες κανα δυο μέρες πριν αρχίσεις πάλι τις απογοητεύσεις  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου