Προς το περιεχόμενο

Fender '78 Musicmaster Bass


petersp

Προτεινόμενες αναρτήσεις

+1 Για Chromes, τις έχω 4 χρόνια στο Mustang μου και όσο περνάει ο καιρός γίνονται και καλύτερες!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το κόστος των flat χορδών, για μένα, είναι αμελητέο. Μιλάμε για ένα σετ το οποίο θα το βάλεις σήμερα και θα ξεχάσεις να το αλλάξεις. Δεν είναι round για να χάσουν αυτό το brightness που ψάχνεις εξαρχής στις round. Οπότε τι 20, τι 40.

Σε ότι αφορά τις μάρκες και οι La Bella και οι Thomastik είναι γνωστές για τις flat τους. Εγώ προσωπικά έχω δοκιμάσει  και GHS, D'Addario, Rotosound, με τις δύο πρώτες να με αφήνουν ψιλο-αδιάφορο και τις τελευταίες να τις αλλάζω στην εβδομάδα πάνω.

Need.More.Fuzz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

La Bela 760FS (45-65-85-105). Ιδιες με τις  La Bella Jamerson αλλα σε ποιο βολικο για μενα παχος (θελω να πιστευω... ???). Τις βρηκα Θεσσαλονικη και μαλιστα σχετικα φθηνα. Παρασκευη μετα την παραλαβη του μπασου τις πηρα κι αυτες...  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TI (Thomastik) πρωτίστως αλλά και Chromes (λίγο πιο bright) είναι αυτές που έχουν κάνει το κλικ. Οι Chromes κολλάνε ωραία στα short γιατί είναι high tension και αντισταθμίζουν το short.

GHS είναι οι πιο φθηνές αλλά δεν είναι κακές.

Οι Labella, αν και το ήθελα, δεν με ενθουσίασαν.

Με γειά το κοντοσούβλι.

Όπως θα διαπιστώσεις είναι γευστικότατο.  ;D

Και ας είναι Fender.........

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 χρόνια και παίζουν ακόμα καθαρά και ξάστερα? ??? Κάθε πότε παίζεις με το μπάσο που τις φοράει?

 

Flatwound είναι, δεν θέλω να είναι καθαρά και ξάστερα! Θέλω 0 sustain και 0 πρίμα! Εννοείται πως τις καθαρίζεις με ένα πανάκι συχνά, μη βγάλεις και γάγγραινα στα χέρια!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Flatwound είναι, δεν θέλω να είναι καθαρά και ξάστερα! Θέλω 0 sustain και 0 πρίμα!

Για αυτό όσο παλιώνουν οι Chromes και σου αρέσουν.  ;)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως σε μια παρουσιαση που ακουσα τις GHS στο ΣυΣωλην δεν ηταν καθολου κακες. Αν και σκεφτομουνα για τις Brite Flats. Αυτες τις εχει βαλει κανεις? Ειναι flatwound ή πανε προς halfround μερια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το καλύτερο είναι ότι πριν 2 χρόνια είχα πάρει ένα ζευγάρι thomastik έτσι για να τις δοκιμάσω και με το που της πέρασα έσπασε η μι η χορδή μάλλον λόγο ελαττωματικού σετ! Σα να μου είπε το μπάσο ότι δεν θέλει καινούργιες χορδές!  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πηρα!... ;D ;D ;D ...σημερα το πρωι και το μπασο τα σπαει! Εξαιρετικο μπρατσο, σχετικα παχυ, πολυ καλος ηχος (δεν το περιμενα - το μπασο εχει εναν μαγνητη απο strat!) αλλα flats δεν εβαλα! Η Μι με το που πηγα να κουρδισω εσπασε γιατι ηταν για long scale. Πρεπει να βρω flatwounds για short scale μπασο. Στο internet 32αρι scale που βρηκα, κανει για το 30αρι scale που εχει το Musicmaster? Γνωριζει κανεις?

 

Φωτογραφιες αυριο με την μερα, τωρα θα το αδικησω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου