Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για χαλάρωμα expression pedal σε Tonelab LE


yngwie_m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους. Το ερώτημα μου για να μπω στο ψητό απευθείας είναι το εξής:

 

Μέσα σε 3 μήνες το expression pedal της Tonelab LE που έχω, "μαλάκωσε", αν καταλαβαίνετε τι εννοώ, δύο φορές. Ξεβίδωσα τα πάντα και είχα δει κάπου στο net για το κεντρικό allen στο pedal των 3'' που όπως είδα ανοίγοντας την πεταλιέρα σφίγγει ουσιαστικά τον άξονα του expression pedal καθιστώντας και κρατώντας το ουσιαστικά "σκληρό" στην αίσθηση.

 

Το θέμα είναι ότι στη δική μου TL το συγκεκριμένο βιδάκι ήταν και είναι τέρμα σφιχτό ενώ το πρόβλημα εντοπίζεται στα δύο μικρά βιδάκια που είναι από την κάτω μεριά του expression pedal στις δύο άκρες του άξονα. (Ελπίζω να καταλάβατε για ποια βιδάκια εννοώ). Είναι δυο μαύρα με κεφαλή allen των 2''.

 

Υπάρχει τρόπος να αποφευχθεί το να ξεσφίγγονται αυτά τα δύο βιδάκια; Ρωτάω γιατί κατ'αρχάς είναι αδύνατη η πρόσβαση σε αυτά εκτός και αν ξεμοντάρεις το πίσω μέρος της TL και επιπροσθέτως ξεβιδώσεις και τις 4 βίδες που κρατούν το expression pedal πάνω στην TL.

 

Έχει τύχει σε κάποιον άλλο κάτοχο της εδώ στο forum το ίδιο πρόβλημα ή έχω εγώ τα πρωτεία;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδιο προβλημα ειχα και εγω καποτε....το προβλημα δεν ειναι στα πλαινα βιδακια που λες (τα οποια δεν ειναι βιδακια.Ειναι απλα ενα αξονακι).Το προβλημα ειναι στην αλενοβιδα που εχει για να σφιγγει η να χαλαρωνει το πεταλι....θα παρεις μια αλενοβιδα πιο μακρια απο αυτη που εχει απο τη μανα του η οποια δεν θα τερματιζει και θα σφιγγει οσο θελεις....κανε αυτο και τελος στο προβλημα σου ;)....μετα ανεβα επανω και χορευε ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αλλά συνεχίζοντας το ερώτημα μου, χθες που ήταν η 2η φορά που "μαλάκωσε", η μεσαία βίδα ήταν τέρμα σφιχτή και κρατούσε τη βάση από το πετάλι καλά, αλλά τα δύο μικρά αξονάκια είχαν ξεσφιχτεί με αποτέλεσμα όχι να κουνιέται όλο το σύστημα, αλλά να κουνιέται το πετάλι ελεύθερα γύρω από τον άξονα ο οποίος κρατιέται από την κεντρική βίδα allen και στη δική μου περίπτωση ήταν σφιχτά στη θέση του.

 

Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι ακριβώς εννοώ και πού έγκειται το πρόβλημα στην περίπτωση μου.

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φταιει το αξονακι σου λεω και παλι.....η αλενοβιδα που εχει απο τη μανα του φενεται να τερματιζει στο σφιξιμο αλλα στην ουσια δεν το σφιγγει το πεταλι και πρεπει να παρεις πιο μακρια βιδα...ακριβως το ιδιο ειχα παθει και εγω....εσφιξα τη μαμισια βιδα οσο πηγαινε αλλα το πεταλι δεν στεκοταν σε μια θεση και επεφτε....μολις εβαλα πιο μακρια βιδα ηταν κομπλε...καντο και θα με θυμηθεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok DIMIS θα το δοκιμάσω και θα πω νέα. Τέτοιες βίδες που βρίσκω Θεσ/νίκη; Σε σιδηρικά και χρώματα ή κάπου πιο εξειδικευμένα;

I'm a bomb technician.If you see me run try to keep up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντου οπου πουλανε βιδες.....εγω απο σιδηρικα τις παιρνω οταν χρειαζομαι....εγω αυτη που εβαλα μιας και την ειχα στο σπιτι και ηταν ιδιο νουμερο ειναι 3 - 4 ποντους μακρια φαντασου...εσυ παρτην μαζι τη μαμησια και απλως ζητα πιο μακρια....μετα πες μου τι εγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και για να μην ανοιγω αλλο θεμα μια ασχετη ερωτηση αλλα επ΄αυτου του προιοντος.

 

Γιατι εχει εξαφανιστει η tonelab LE απο τα μαγαζια (thomann dv247)???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

να ενας οδηγος με εικονες για το προβλημα με το πεταλι

 

http://tonelable.com/takeapart.html

 

ετσι το ειχα φτιαξει εγω, αλλα αυτο με τη μεγαλυτερη βιδα ισως να χρειαζεται γιατι μετα απο λιγο καιρο ξαναχαλαρωνει

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

ετοιμος να αγορασω μια μεταχειρισμένη  tonelab le

περνώ τηλέφωνο τον κάτοχο απο το noiz.gr για να συνεννοηθούμε για το μέρος και την τιμή.

του ξαναρωτάω στο τηλέφωνο αν όντως είναι σε αριστη λειτουργική κατάσταση ..και μου λέει ναι...αλλα μου λέει ότι οφείλει να με ενημερώσει πριν την αγοράσω ότι έχει το εξής πρόβλημα στο expression pedal...δηλαδή το expression pedal είναι πολύ χαλαρό και δεν μπορεί να σταθεί πάνω από μονο του και πέφτει πάντα κάτω..

επίσης μου είπε ότι αυτό το πρόβλημα δεν είναι κάτι σαν ζημια ..γιατί μου είπε ότι όλες οι Tonelab le το έχουν αυτό το πρόβλημα.

anyway..μπερδεμένος με το θέμα εγώ..έρχομαι και ψάχνω στο noiz να βρω κάποιο topic με το συγκεκριμένο θέμα...και βρίσκω αυτό..πιστεύω είναι το ίδιο πρόβλημα που αναφέρουν οι από πάνω.

το ερώτημα μου είναι αν όντως φτιάχνεται αυτό το πράγμα εύκολα και γρήγορα..και αν όντως αξίζει να αγοράσω την πεταλιερα σε αυτήν την κατάσταση...

δεν μπορώ να πω..ο κάτοχος ξηγήθηκε μια χαρά ..γιατί με ενημέρωσε πριν την αγορά για το πρόβλημα αυτό..

απλά είμαι μπερδεμένος για το αν φτιάχνεται η όχι αυτό το πράγμα και αν με συμφέρει να συνεχίσω στην αγορά..

παρακαλώ όσοι ξέρουν κάτι για το συγκεκριμένο θέμα με την tonelab ας με βοηθήσουν...ευχαριστώ προκαταβολικά

Rock..Dust..Light..Star

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου