Προς το περιεχόμενο

Sunn ενισχυτες??


fleaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισης καθοτι ειμαι μπασιστας γνωριζετε οτιδηποτε σχετικα με ενισχυτες μπασου?Απ οτι βλεπω στο wiki σαν bass amplifier ξεκινησε η εταιρεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω πως παράγονται πια... Θα τους έψαχνα στο Εbay, πάντως όπως άλλα φτηνά και απίστευτα παρόμοια "λαβράκια" (πχ. Ampeg V4/VT22 κλπ από τέλη 70s), επειδή ζυγίζουν όσο ένα τανκ σε δίαιτα σπάνια τους στέλνουν ταχυδρομικά, ειδικά από Αμερική.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και κάπως άσχετο με τους Sunn, στην Γερμανία βρίσκονται μερικές φορές αυτοί οι Ampeg και αποστέλλονται με αγοραπωλησία μέσω Ebay, επομένως θα κρατούσα τα μάτια μου ανοιχτά και για τους ενισχυτές του παρόντος θρεντ...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Sunn αγοραστηκε καποια στιγμη απο τη Fender η οποια εβγαλε καποιες επανεκδοσεις καποιων μοντελων της,απετυχαν ομως παταγωδως εμπορικα και ετσι δεν παραγονται πλεον,στο ebay θα βρεις πολυ φθηνα και original & επανεκδοσεις (προτιμησε τους original που ειναι και point to point)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρεις παλιό Sunn αξίζει με χίλια αρκεί να σου αρέσει ο ήχος του. Φοβάμαι όμως ότι Ελλάδα δύσκολα θα βρεις. Δεν νομίζω να τον πουλάει εύκολα όποιος έχει. Και γενικά Ευρώπη δεν κυκλοφορούν, οπότε τα 110V δεν τα γλιτώνεις.

 

Η σχεδίασή τους είναι απίστευτη, καλή κατασκευή με τεράστιους μετασχηματιστές και ο ήχος τους όντως clean. Καμία σχέση με Fender μιας και η προενίσχυση είναι τελείως διαφορετική. Θα έλεγα ότι δεν μοιάζουν με κανένα μηχάνημα εκεί έξω. Ίσως κάποια μοντέλα λίγο με παλιούς Ampeg.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 σε αυτά που αναφέρει ο myster_maze μιας και το ξέρει από πρώτο χέρι  ;)

 

Επίσης για την ιστορία να αναφέρουμε ότι ουσιαστικά η εταιρία (SUNN Musical Equipment Company) έχει περάσει από τρεις συνολικά περιόδους.

1965 - 1970

Η αρχή των Sunn (και κατά τη γνώμη μου η πιο ουσιαστική περίοδος) με τους πρώτους smiling face logo sunn (που δεν βρίσκονται ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ) και με μοντέλα όπως Sceptre - Sorado - 100S - 200S - 2000S (για πολλούς ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ bass amp) Model T κλπ.

 

1971 η εταιρία πουλήθηκε στην Hartzell Corp. που συνεχίστηκε η πετυχημένη πορεία. Εδώ μπαίνουν στο παιχνίδι και Solid State μοντέλα όπως Beta Lead - Bass Lead - Coliseum Bass κλπ.

 

Λίγο καιρό μετά η Hartzell πουλάει την εταιρία στην Fender (όπως πολύ σωστά αναφέρθηκε παραπάνω) και η βασικότερη κυκλοφορία είναι το "reissue" του Model T.

Το συγκεκριμένο ΔΕΝ έχει ΚΑΜΙΑ σχέση με το original σχεδιασμό. Μόνο το logo είναι ίδιο. (Χωρίς να σημαίνει ότι είναι κακός ενισχυτής...απλά τελείως διαφορετικός).

 

5-6 χρόνια μετά η Fender σταμάτησε την παραγωγή και .... SUNN was no more.

 

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου