Προς το περιεχόμενο

Γνώση σε κλίμακες και θεωρία αρκούν για να παίξω blues?


blueslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τελικά, να χωρίσω τη γυναίκα μου ή όχι? :D

 

Την ΒΜW την πούλησες? ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τελικά, να χωρίσω τη γυναίκα μου ή όχι? :D

 

Αν ο μη γένοιτο καταλήξετε εκεί......φιλικές τιμές εδώ ;) (και όσο blues θέλεις κατά τις συνεδρίες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νέστορα, you got it wrong man.

ΑΥΤΗ πρέπει να σε χωρίσει  ;D

Την ΒΜW την πούλησες? ;D

Δέν έχω άλλο, άσε που δεν την παίρνει και κανένας. 8)

Αν ο μη γένοιτο καταλήξετε εκεί......φιλικές τιμές εδώ ;) (και όσο blues θέλεις κατά τις συνεδρίες)

Το έχω υπ' όψιν μου. ;)

Ασε ρε Νεστωρ να χωρισει και κανας αλλος.........εσυ μια χαρα παιζεις.....ολα δικα σου τα θες?

LK, κι' άλλος πελάτης-προβλέπω χρυσές δουλιές. :D

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι περίεργο αλλά όσο με έχετε μπερδέψει άλλο τόσο μου έγινε ξεκάθαρο.Δεν υπάρχει ή το ένα ή το άλλο δηλ.θεωρία σε βάθος,γνώση modes κτλ.απέναντι στο συναίσθημα και το πώς νιώθεις εκείνη τη στιγμή.Είναι ένας συνδυασμός των δύο και μέσα απο την εξάσκηση την αντιγραφή(κλοπή)και τα συνεχή ακούσματα θα βγάλω τον δικό μου ήχο.Νομίζω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

LK, κι' άλλος πελάτης-προβλέπω χρυσές δουλιές. :D

...για να δούμε.Εγώ πάντως τα blues τα έμαθα….όταν δεν με πλέρωναν οι πελάτες μου  (όταν μου φορούσαν τo African-american «φέσι») . Και είμαι και in topic…και αν με στείλουν (πάλι) στην παιδική χαρά….well I’ll get the blues (οπότε πάλι στο κέρδος θα είμαι).  :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να παιξεις μπλουζ θελεις

40% καταλληλα ακουσματα

40% καταλληλα συναισθηματα

20% καταλληλη τεχνικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μμμ...έλειψα μερικές ώρες και βλέπω το ΟΧΙ μου έρριξε λάδι στη φωτιά  ;D!

Θα επιμείνω όμως...Νομίζω πως εξήγησα οτι αυτά που έγραψα δεν αφορούν μόνο τα του μπλουζ, αλλά γενικώτερα. Αν υπήρχαν καθορισμένες ή εκ προοιμίου σωστές απαντήσεις στα όσα μας απασχόλησαν μέχρι τώρα, όλοι θα ξέραμε τι και πως να κάνουμε με σίγουρα αποτελέσματα. Όμως κάτι τέτοιο δεν υφίσταται. Απλά, το κάθε είδος έχει τους δικούς του κώδικες, η γνώση των οποίων μας δίνει μιά μίνιμουμ σταθερή βάση. ΔΕΝ είναι το ίδιο ένα δωδεκάμετρο με ένα μπλουζ. Τουλάχιστον όχι πάντα. Γνωρίζοντας λοιπόν κλίμακες και θεωρία, έχουμε μία βάση για να δημιουργήσουμε κάτι. Σκεφτείτε την ερώτηση. Κατόπιν σκεφτείτε τις αμέτρητες λέξεις που μπορούν κάλλιστα ν'αντικαταστήσουν τη λέξη μπλουζ. Αυτό από μόνο του προσφέρει την απάντηση. Κι αυτή είναι ΟΧΙ, ό,τι κι αν διαλέξετε να βάλετε στο τέλος. Το ΤΙ είναι αυτά που χρειάζονται επιπλέον, μπορείτε να το αλιεύσετε απο τις πολλές ενδιαφέρουσες τοποθετήσεις που έγιναν ως τώρα. Ή να προσθέσετε κι άλλες. Όλοι έχουν κάτι ενδιαφέρον να καταθέσουν, και νομίζω η κουβέντα μας είναι καλή και χρήσιμη.

Όλα εκείνα που αποτελούν το ενδιάμεσο χάος στο οποίο αναφέρθηκε ο Τρόλευ είναι τελικά αυτά που οδηγούν κάποιους εδώ και κάποιους αλλού.

Τα μπλουζ είναι μαγικά γιατί δεν έμειναν αμέτοχα στις εξελίξεις της μουσικής στο χρόνο, μπόλιασαν και μπολιάστηκαν, εξελίχτηκαν, άλλαξαν κάποιες φορές και διαφοροποιήθηκαν, αφουγκράστηκαν τις όποιες νέες τάσεις, δεν απέρριψαν ελαφρά τη καρδία νεωτερισμούς και πειραματισμούς, ενστερνίστηκαν καινά δαιμόνια, έχουν την τύχη να μιλάν Αγγλικά και να είναι ζυγά στο μέτρημα (καλά, όχι πάντα...) και πάνω απ'όλα έδωσαν χώρο στον ΜΟΥΣΙΚΟ, τον σεβάστηκαν και δεν τον περιγέλασαν, του έδωσαν την ευκαιρία να δοκιμάσει τις δυνάμεις του χωρίς να χρειάζεται ν'αποδείξει κάτι  σε κανέναν. Γι'αυτό και η προσωπική μου γνώμη είναι πως θα παραμείνουν εσαεί. Είναι σαφές πως ο πόνος κεντρίζει την δημιουργικότητα πιότερο απο τη χαρά, αυτό όμως δεν είναι χαρακτηριστικό των μπλουζ, είναι η ανθρώπινη φύση.

Blues is the facts of life (Willie Dixon).

ΟΧΙ λοιπόν  8)...

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου