Προς το περιεχόμενο

Γνώση σε κλίμακες και θεωρία αρκούν για να παίξω blues?


blueslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αδυνατω να διαβασω 9 σελιδες..αλλα θα πω το εξης.

 

Νομιζω οτι τετοια ερωτηματα δεν εχουν νοημα. Αν απαντησω εγω τωρα οτι ναι αρκουν και δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο σου αρκει? Εσυ ο ιδιος ξερεις αν σου αρκει αυτο που παιζεις και ακους! Αν δεν σου αρκει, κατι πρεπει να κανεις το τι ειναι αυτο κανεις δεν μπορει να σου πει με σιγουρια γιατι ολοι μπορει να ειχαμε ενα κοινο δρομο αλλα καναμε διαφορες παραλαγες σε αυτα που μαθαμε επειδη ετσι μας βολευε.

 

Οσο καλα και να μαθεις κλιμακες θεωρειες και οτι αλλο αν δεν παιζεις μουσικη ωστε να γινουν βιωμα και αυτονοητα μεσα απο την ιδια την διαδικασια τοτε για μενα δεν εχεις βρει ακομα το δρομο σου.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 130
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

γνωση σε κλιμακες και θεωρια αρκουν για να παιξω jazz?

γνωση σε κλιμακες και θεωρια αρκουν για να παιξω funk?

γνωση σε κλιμακες και θεωρια αρκουν για να παιξω pop?

γνωση σε κλιμακες και θεωρια αρκουν για να παιξω rock?

γνωση σε κλιμακες και θεωρια αρκουν για να παιξω punk?

γνωση σε κλιμακες και θεωρια αρκουν για να παιξω ska?

γνωση σε κλιμακες και θεωρια αρκουν για να παιξω surf?

γνωση σε κλιμακες και θεωρια αρκουν για να παιξω latin?

γνωση σε κλιμακες και θεωρια αρκουν για να παιξω disko?

πείτε μου , επείγει...

qwertyuiopasdfghjklzxcvbnm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωση σε κλιμακες και θεωρια αρκουν για να παιξω jazz?

γνωση σε κλιμακες και θεωρια αρκουν για να παιξω funk?

γνωση σε κλιμακες και θεωρια αρκουν για να παιξω pop?

γνωση σε κλιμακες και θεωρια αρκουν για να παιξω rock?

γνωση σε κλιμακες και θεωρια αρκουν για να παιξω punk?

γνωση σε κλιμακες και θεωρια αρκουν για να παιξω ska?

γνωση σε κλιμακες και θεωρια αρκουν για να παιξω surf?

γνωση σε κλιμακες και θεωρια αρκουν για να παιξω latin?

γνωση σε κλιμακες και θεωρια αρκουν για να παιξω disko?

πείτε μου , επείγει...

 

ΟΧΙ

ΟΧΙ

ΝΑΙ

ΟΧΙ

ΝΑΙ

ΝΑΙ

ΟΧΙ

ΚΑΙ ΝΑΙ ΚΑΙ ΟΧΙ

ΝΑΙ

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, επειδή βαρέθηκα να διαβάζω υπερβολές, αλλά και για να καταδειχθεί πόσο εκτός πραγματικότητας σκέπτονται ορισμένοι, θα κάνω την εξής απλή ερώτηση:

 

Η μπάντα ενός "μεγάλου" μπλούζμαν, πόσα μέλη έχει; Πέντε, ας πούμε;

Και καλά, ο μεγάλος μπλουζμαν έχει το κοκαλάκι της νυχτερίδας, τη θεία έμπνευση, το βάπτισμα στο νέγρικο πόνο, την ευλογία των προγόνων του και δε ξέρω τι άλλο.

 

Οι υπόλοιποι τέσσερις, το έχουν επίσης; Ή απλά ξέρουν τη θεωρία και τις κλίμακες;

Προφανώς τους αρέσει αυτό που κάνουν εκείνη τη στιγμή, αλλά μήπως λίγους μήνες μετά παίζουν σε μία λάτιν μπάντα, ή κάπου αλλού; Όπου και εκεί, θα ξέρουν τη θεωρία και τις κλίμακες;

 

Παραδεχτείτε το επιτέλους (ισχύει και για τον ΕΖ, ο οποίος θα ήθελα πραγματικά να μας πει, ποια ακριβώς σχέση με τα blues είχαν τα διάφορα "δεύτερα" μέλη στις μπάντες που ο ίδιος έχει συμμετέχει) η προχωρήστε στο κβαντικό άλμα να επιχειρήσετε να μας πείσετε ότι όλα τα μέλη σε όλες τις μπλουζ μπάντες έχουν αυτή την "υπερβατική" σχέση που δεν εξαντλείται στο να ξέρουν τη θεωρία και τις κλίμακες.

 

Αλλιώς, θα επανέρθω με αποσπάσματα από παλιά συνέντευξη του Greg Phillinganes στο περιοδικό Keyboard ο οποίος εξηγούσε τι ακριβώς ήξερε (και τι χρειάστηκε να μάθει) προκειμένου να παίζει με τον Clapton (αφού προηγουμένως είχε παίξει με τον Quincy Jones, τον Donald Fagen κλπ και πριν πάει να παίξει στη τελευταία ενσάρκωση των Toto).

 

Η ερώτηση που έθεσε ο OP ήταν σαφής και απλή και η απάντηση είναι ασφαλώς "ναι" και ισχύει για κάθε είδος μουσικής. Δε ρώτησε αν αρκεί να ξέρει τη θεωρία και τις κλίμακες (σιγά τη πυρηνική φυσική...) για να γίνει ο επόμενος B.B. King. Και εσείς - στο φόρουμ - που παίζετε μπλουζ, από εκεί ξεκινήσατε, μην απαξιώνετε την αφετηρία για να πείσετε τον εαυτό σας ότι έχετε προχωρήσει πιο πέρα. Δεν είναι σωστό.

 

Για να μη πούμε και το αυτονόητο: ότι πρόκειται για ένα μουσικολογικά στάσιμο μουσειακό φολκλόρ είδος που πλέον είναι αναγνωρίσιμο κυρίως από τη θεωρία και τις κλίμακες, παρά από οποιαδήποτε άλλη ποιότητά του.

 

Καλημέρα.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μπάντα ενός "μεγάλου" μπλούζμαν, πόσα μέλη έχει; Πέντε, ας πούμε;

Και καλά, ο μεγάλος μπλουζμαν έχει το κοκαλάκι της νυχτερίδας, τη θεία έμπνευση, το βάπτισμα στο νέγρικο πόνο, την ευλογία των προγόνων του και δε ξέρω τι άλλο.

 

Οι υπόλοιποι τέσσερις, το έχουν επίσης; Ή απλά ξέρουν τη θεωρία και τις κλίμακες;

Προφανώς τους αρέσει αυτό που κάνουν εκείνη τη στιγμή, αλλά μήπως λίγους μήνες μετά παίζουν σε μία λάτιν μπάντα, ή κάπου αλλού; Όπου και εκεί, θα ξέρουν τη θεωρία και τις κλίμακες;

 

Ισως το αυτο που ειχε πει καποτε ο Scofield σε ενα μαθημα του στο Berkee σε καλυψει:

 

"Ok guys,we are very lucky cause next week Albert Collins will play the blues in the school's auditorium,with him there will be some students playing blues SCALES.... ;D"

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως το αυτο που ειχε πει καποτε ο Scofield σε ενα μαθημα του στο Berkee σε καλυψει:

"Ok guys,we are very lucky cause next week Albert Collins will play the blues in the school's auditorium,with him there will be some students playing blues SCALES.... ;D"

 

Και βέβαια με καλύπτει.

Δεν είχα καμία αμφιβολία σχετικά με το αν είμαι ο Κόλινς.

 

:) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η προχωρήστε στο κβαντικό άλμα να επιχειρήσετε να μας πείσετε ότι όλα τα μέλη σε όλες τις μπλουζ μπάντες έχουν αυτή την "υπερβατική" σχέση που δεν εξαντλείται στο να ξέρουν τη θεωρία και τις κλίμακες.

Η αίσθηση του εκάστοτε ιδιώματος που έχει προέλθει από την πολύωρη (ή ακόμα και πολυετή) εντρύφηση στην αισθητική του, δεν νομίζω ότι έχει να κάνει με κάποιο κβαντικό άλμα ούτε και είναι υπερβατική σχέση.

Όσο για τα δεύτερα μέλη, ναι, σαφώς δεν είναι της βαρύτητας αν θέλεις, του frontman κιθαρίστα/τραγουδιστή αλλά αν ο ντράμερ (όσους βασικούς ρυθμούς κι αν έχει μελετήσει) δεν μπορέσει να "διαβάσει" το κομμάτι και τον frontman και δεν έχει τις ανάλογες "ιδιωματικές" γνώσεις να δώσει το στίγμα του (ναι και ο ντράμερ - σε μεγάλο βαθμό - και ο μπασίστας σε μικρότερο διαμορφώνουν ένα blues κομμάτι) δύσκολα θα αναδειχθεί το τραγούδι / leader. Εκτός κι αν είναι κιθάρα / φωνή μόνο.

Σε όλα τα είδη όμως και στο blues ίσως περισσότερο, όπως είπε και ο διασημος John Papajohnou, "Oloi kalaroune, ma then vgazoun psaria ......."

 

Όσο για το τελευταία πρόταση σου, μετά από τις πρόσφατες αναζητήσεις μου, δεν νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά ούτως ή άλλως δεν σε ενδιαφέρει οπότε και η γνώμη σου δεν θα αλλάξει.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο για το τελευταία πρόταση σου, μετά από τις πρόσφατες αναζητήσεις μου, δεν νομίζω ότι έχεις απόλυτο δίκιο. Αλλά ούτως ή άλλως δεν σε ενδιαφέρει οπότε και η γνώμη σου δεν θα αλλάξει.

 

Όχι ρε, δεν ισχύει αυτό. Αντιθέτως.

Δεν ακούμε μόνο Cage στο σπίτι.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου