Προς το περιεχόμενο

αν ήσουν δισκογραφική...


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2.000.000?????

Τα βαζεις σε μια ελβετικη τραπεζα κ ζεις πλουσιοπαροχα απο τους τοκους για ολη σου την ζωη εσυ τα παιδια σου τα παιδια τους τα παιδια των παιδιων τους κλπ κλπ κλπ....

 

 

οι ελβετικες τραπεζες δεν δινουν τοκους (αντε να παρεις ενα 0,25% για αυτο το ποσο) οποτε τα λεφτα αυτα αντε να φτασουν και για τα παιδια σου.... :)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

οι ελβετικες τραπεζες δεν δινουν τοκους (αντε να παρεις ενα 0,25% για αυτο το ποσο) οποτε τα λεφτα αυτα αντε να φτασουν και για τα παιδια σου.... :)

Τοτε θα εκανα ερευνα κ θα τα εβαζα σε μια που θα δινει. Εκει ειναι το θεμα? Το θεμα ειναι πως αν εχω 2.000.000 για ποιο λογο να ψαχνομαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ κρατάω αυτό: Δεν είναι λίγο που εδώ στο Noiz ακούσαμε πρώτοι τους Black Frame, το Σπύρο Χαρμάνη, τους Snooze Loop...για τους οποίους δεν έχω αντιληφθεί να τους καταδίωξε καμιά δισκογραφική πριν καταλήξουν στο μονόδρομο της ανεξαρτησίας... ;)

Ναι, αλλά έχω την εντύπωση ότι οι παραπάνω επέλεξαν αυτό το δρόμο με τη θέλησή τους, παρά λόγω αποτυχίας προς τις δισκογραφικές!

 

Αν ήταν, πάντως, να έκανα δισκογραφική, θα την έκανα για προσωπική χρήση και για τους φίλους, γνωστούς μου. Όσο παράλογο και να ακούγεται και απλοΐκό έχω πολύ καλούς φίλους, εξαιρετικούς μουσικούς, όμορφους, και έτσι θα κάναμε ΝΤΟΥ στα top charts! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν υπάρχει περίπτωση να δούμε ποτέ μια factory  στην ελλάδα....πολύ απλά γιατί και αν την δούμε δεν θα το καταλάβουμε ή αν το καταλάβουμε μόλις ξεπεράσει τον βαθμό εναλακτικότητας και ανεξαρτησίας που καθορίζει ο κάθε πικραμένος αποτυχημένος μεταλάς κιθαρίστας νυν ίντυ μπλόγκερ μουσικοκριτικός θα πέσουμε να την φάμε και θα κατουρήσουμε στο πτώμα της γίορταζωντας την νίκη του κυρίαρχου λαού....

 

+1000000

 

και μια και ειμαι στο χωρο απο...παιδακι....να ξανα-πω οτι ΠΟΤΕ στην Ελλαδα δεν προκειται να δημιουργηθει ΣΟΒΑΡΗ εναλακτικη ΣΚΗΝΗ (οταν λεμε σκηνη δεν εννοουμε τα 300-500 ατομα που χαριεντιζονται μεταξυ τους αγοραζοντας ο ενας τους..δισκους του αλλου και πηγαινοντας ο ενας στη "συναυλια",λεμε τωρα,του αλλου (συνηθως για να τον...θαψει..... ;D) και για δυο ακομα λογους που δεν αναφερει ο Νικοδημος:

 

-TON ΑΚΡΑΤΟ ΣΥΝΤΗΡΗΤΙΣΜΟ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΑΥΤΟΥ (χωρις πλακα η...γιαγια μου ειναι..επαναστατρια σε σχεση με τον μεσο ελληνα Indie Rocker... ;D,ειτε αυτος ειναι μουσικος ειτε ακροατης... ;D) .....φυσικα αυτος ο ακρατος συντηρητισμος εχει να κανει με τα πολυ σωστα περι "κυριαρχου λαου" που αναφερει ο Νικοδημος (γενικα αυτος ο κυριαρχος λαος μαμαει τα παντα στην Ελλαδα τελικα...) 

 

-Το γεγονος οτι κανενα γκρουπ απο την εναλλακτικη σκηνη δεν ΖΕΙ απο τη μουσικη ουτε ασχολειται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με αυτη (αν δεν ασχολησαι 24/7 με κατι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να κανεις το optimum) και πως θα μπορουσε αλλωστε να το κανει αυτο οταν αυτη η σκηνη ουσιαστικα ειναι...ανυπαρκτη εμπορικα.

 

εξαλλου σε μια χωρα που πλεον επιτυχια για ενα MAJOR LABEL & εναν MAINSTREAM καλλιτεχνη ειναι τα..4.000 κομματια.....ειναι τουλαχιστον ΑΝΕΚΔΟΤΟ να μιλαμε για ΕΠΑΓΓΕΛΕΜΑΤΙΚΗ ενασχοληση με το alternative αθλημα

 

τωρα αν ειναι να το κανει καποιος για ΧΟΜΠΥ ,οπως αλλωστε χομπυ ειναι το "ροκ" για το 99% των εγχωριων γκρουπ,καλως να το κανει δεν πειραζει κανεναν οπως αλλωστε δεν πειραζει κανεναν καποιος που ασχολειται με τον αερομοντελισμο... ;D

 

τωρα αν εχει 2 εκ,για να σπαταλησει στο χομπυ του παει να πει οτι εχει αλλα 20 εκ για να ζησει οποτε δεν υπαρχει προβλημα....

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποιο συντηρητισμό μιλάς Superfunk? Σε τι εννοείς οτι είναι συντηρητικοί οι αλτερνατιβάδες?

 

Συμφωνώ με τα περισσότερα από όσα διατυπώθηκαν μέχρι στιγμής και νομίζω οτι όλα περιλαμβάνονται στα bullets του Earendil που ξεχωρίζω :

 

Και αφού βγήκα σώος στη στεριά κάπου στην Κροατία, να επιχειρήσω και μία σοβαρή τοποθέτηση:

 

Δε θα έριχνα ούτε χίλια ευρώ σε δισκογραφική. Δε θα τα έριχνα, γιατί είμαι πλέον πεπεισμένος ότι

 

α) οι δισκογραφικές δεν ενδιαφέρουν τους μουσικούς, και

β) οι μουσικοί δεν ενδιαφέρουν το κοινό

 

Tα live γίνονται σχεδόν πάντα μεταξύ συγγενών και φίλων. Τα albums που κυκλοφορούν κυκλοφορούν κατά κανόνα δωρεάν μέσω internet...

 

... δεν ξέρουν άλλο promotion πέρα απ' το πρηξοpoochie στο Facebook (είναι τσάμπα, μαλάκα)....

 

Οι μπάντες μεταξύ τους; Ελάχιστο το ενδιαφέρον για τα έργα και τις ημέρες των διπλανών.

 

Επιπλέον, οι καλλιτέχνες είναι πιο πολλοί από τους ακροατές. Δεν υπάρχει χώρος να καταναλωθεί όλη αυτή η τέχνη  ;D

 

Αλλη μια παράμετρος για τα πρακτικά κι από μένα, η γλώσσα στο στίχο. Έχουμε συζητήσει εκτενώς για το θέμα του αγγλόφωνου στίχου, αλλά σε αυτό το θέμα δεν έγινε καμία τέτοια νύξη. Δεν υπάρχει λόγος να γίνει ή θα τα μπλέξουμε όλα μαζί λέτε?

 

ΥΓ. Κορυφαίο το edit του nikodemos, εξηγεί πλήρως την κατάσταση ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Το γεγονος οτι κανενα γκρουπ απο την εναλλακτικη σκηνη δεν ΖΕΙ απο τη μουσικη ουτε ασχολειται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με αυτη (αν δεν ασχολησαι 24/7 με κατι ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να κανεις το optimum) και πως θα μπορουσε αλλωστε να το κανει αυτο οταν αυτη η σκηνη ουσιαστικα ειναι...ανυπαρκτη εμπορικα.

+10000

 

Τώρα,όσο για το ερώτημα του θέματος,μου φαίνεται ότι κινείται λίγο στη σφαίρα του φανταστικού/ουτοπικού και εξηγούμαι:

 

- οι δισκογραφικές φυτοζωούν και αν κάποιος έριχνε τόσα πολλά €,μόνο από μεράκι και προσωπική ευχαρίστηση θα το έπραττε προσπαθώντας να αναδείξει νέους καλλιτέχνες

- ταυτόχρονα,τα 2.000.000€ είναι λίγα,για να σπάσεις συμβόλαια γνωστών καλλιτεχνών,που ίσως σου επιστρέψουν κάτι από όσα έχεις επενδύσει.

 

Αυτό που προσωπικά θα έκανα,για να απαντήσω και στο αρχικό ερώτημα,είναι να χρησιμοποιούσα λίγες χιλιάδες ευρώ(έχοντας τα υπόλοιπα ως ασφάλεια/καβάτζα-όχι για φάγωμα,αλλά για να μη βουλιάξω στην πρώτη στραβή)και θα τα επένδυα σε νέα σχήματα(τι πρωτότυπο  ;D)τα οποία θα φρόντιζα να προβάλλω επαρκώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά έχω γράψει 6 φορές για τα 2,000,000. Γιατί επιμένετε σε αυτό?

 

Αυτό που προσωπικά θα έκανα,για να απαντήσω και στο αρχικό ερώτημα,είναι να χρησιμοποιούσα λίγες χιλιάδες ευρώ(έχοντας τα υπόλοιπα ως ασφάλεια/καβάτζα-όχι για φάγωμα,αλλά για να μη βουλιάξω στην πρώτη στραβή)και θα τα επένδυα σε νέα σχήματα(τι πρωτότυπο  ;D)τα οποία θα φρόντιζα να προβάλλω επαρκώς.

 

Σε ΠΟΙΑ νέα σχήματα θα τα έριχνες είναι το ερώτημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι εννοείς οτι είναι συντηρητικοί οι αλτερνατιβάδες?

 

Εννοω οτι δεν βλεπουν περα απο τη μυτη τους

Θα στα εξηγησει καλυτερα ο Νικοδημος... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοω οτι δεν βλεπουν περα απο τη μυτη τους.

 

Θα στα εξηγησει καλυτερα ο Νικοδημος... ;D

 

Ο Νικόδημος τα είπε εκτενώς και δεν ανέφερε συντηρητισμό. Δεν ήρθα για να διαφωνήσω, αλλά μια άποψη πρέπει να είναι στοιχειωδώς τεκμηριωμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εχουν παει τον κλασσικο νεοελληνικοψευτοαριστεριστικο τροπο σκεψης,ο οποιος ετσι κι αλλοιως καταστρεψε τη χωρα, σε νεα δυσθεωρητα επιπεδα.....

 

Και συντηρητικοτερος τροπος σκεψης απο αυτον απλα δεν υπαρχει.

 

Ρωτα τι παθανε τα ελαχιστα γκρουπ του χωρου που ...τολμησαν να κανουν εστω και μια μικρη..επιτυχια.... ;D (μονο που δεν τους σταυρωσαν και δεν τους εκαψαν ζωντανους.... ;D ;D)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου