Προς το περιεχόμενο

αν ήσουν δισκογραφική...


blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Τι προτείνετε λοιπόν σαν εργαλείο αξιολόγησης της βιωσιμότητας μίας επιχειρηματικής ενέργειας; Παλιά τεύχη του "Μπλεκ"; Τη αγάπη και τη συμπάθεια προς το συνάνθρωπο;

 

Μήπως η στήριξη από το σπίτι ή το ότι θα προκύψει περιστασιακά και όχι κατ' επάγγελμα;

Πως θα στηρίξει τους καλλιτέχνες σε βάθος χρόνου προσφέροντας επαγγελματικού επιπέδου υπηρεσία αλλά και πως θα ζήσει ο "δισκογραφική" την οικογένεια του;

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Γενικα οι αποψεις περι..ανεξαρτησιας και "καθαροτητας" της μουσικης εξω απο τους κανονες της...κακης αγορας εχουν....καποιο...ενδιαφερον αλλα δυστυχως μονο ως...ουτοπια εχουν καταγραφει σε ΟΛΟΚΛΗΡΗ την ιστορια της μουσικης...

 

Χωρις ΑΓΟΡΑΣΤΙΚΟ ΚΟΙΝΟ ...δεν υπαρχει περιπτωση ακομα και το πιο extreme,underground,..ποιοτικο,εντεχνο....επαναστατικο κτλ κτλ κτλ μουσικο...πονημα να ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ (για αυτο αλλωστε και δεν εχει επιβιωσει στην Ελλαδα.... ;D)

 

Ακομα και οι πλεον .....προχωρημενες ανεξαρτητες εταιρειες ακολουθουν κατα 100% τους κανονες της αγορας και τις βασικες αρχες της ΖΗΤΗΣΗΣ και της ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ...σιγουρα η Mute που βγαζει τον Cave μπορει να μην εχει τις πωλησεις της Sony  με την.... Μπιγιονσε,ομως ακολουθει ΑΚΡΙΒΩΣ τους ιδιους κανονες marketing απλα σε διαφορετικο κοινο....

 

Δειτε το σαν......την...ΜΠΥΡΑ...οντως η Amstel ειναι η πιο εμπορικη μπυρα παρολο που δεν πινεται και αυτο οφειλεται στο marketing της ,αλλα και η ΠΕΙΡΑΪΚΗ ΖΥΘΟΠΟΙΪΑ κανει και αυτη το δικο της marketing για ενα διαφορετικο κοινο ομως...και οι δυο ειναι πολυ πετυχημενες απλα η μια εχει για κοινο της τους Αλβανους οικοδομους που στο Ελβασαν επιναν νιτρογλυκερινη με σοδα  ;D και η αλλη εκπλεπτισμενους Connosieur  σαν και εμενα....που μεγαλωσαν στα Ευρωπαϊκα μεγαλοαστικα σαλονια με τις καλυτερες των γευσεων στην αμεση διαθεση τους ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως θα στηρίξει τους καλλιτέχνες σε βάθος χρόνου προσφέροντας επαγγελματικού επιπέδου υπηρεσία αλλά και πως θα ζήσει ο "δισκογραφική" την οικογένεια του;

Πολύ σοβαρό ζήτημα. 2-3 μικρές εταιρίες του Καναδά που τυχαίνει να γνωρίζω στηρίζονται εν μέρει από κρατική οικονομική βοήθεια και κάνουν όσα ανέφερα στην προηγούμενη καταχώρησή μου. Θα είχε ενδιαφέρον να συμμετείχε κάποιος εμπλεκόμενος σε κάποια ανεξάρτητη δισκογραφική(π.χ. inner ear). Νομίζω θα μαθαίναμε πολλά.

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η στήριξη από το σπίτι ή το ότι θα προκύψει περιστασιακά και όχι κατ' επάγγελμα;

Πως θα στηρίξει τους καλλιτέχνες σε βάθος χρόνου προσφέροντας επαγγελματικού επιπέδου υπηρεσία αλλά και πως θα ζήσει ο "δισκογραφική" την οικογένεια του;

 

Δεν καταλαβαίνω. Η στήριξη από το σπίτι προς ποιον; Τον πιθανό ιδιοκτήτη δισκογραφικής; Ή προς τους μουσικούς που θα συνεργαστούν με τη δισκογραφική;

 

Επίσης, όταν ρωτάς "πως", αυτό το "πως" δε δημιουργεί την ανάγκη να νοηθεί το εγχείρημα ως επαγγελματικό και συνεπώς διεπόμενο από τους κανόνες της αγοράς;

 

@SF

+ 1000

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ σοβαρό ζήτημα. 2-3 μικρές εταιρίες του Καναδά που τυχαίνει να γνωρίζω στηρίζονται εν μέρει από κρατική οικονομική βοήθεια και κάνουν όσα ανέφερα στην προηγούμενη καταχώρησή μου. Θα είχε ενδιαφέρον να συμμετείχε κάποιος εμπλεκόμενος σε κάποια ανεξάρτητη δισκογραφική(π.χ. inner ear). Νομίζω θα μαθαίναμε πολλά.

 

Και ως γνωστόν, ο Καναδάς είναι μία χώρα που δεν έχει καμία σχέση με τις αγορές (κοινώς, αγαπητέ kostri, με το να μην απαντάς, δε σημαίνει ότι εγώ θα σταματήσω να ρωτάω) :) :) :) :)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Superfunk

Συμφωνώ. :)

Απλώς υπάρχουν, εντός του ίδιου οικονομικού συστήματος φυσικά, διαφορετικές πολιτικές. Το ότι η mute φάνηκε αρκετά έξυπνη με τον cave και τον αφήνει να κάνει ό,τι θέλει είναι φυσικά θετικό για κείνην διότι θα συνεχίσει, κατά τα φαινόμενα, να υπάρχει.

 

Δεν είναι ο κανόνας η mute. Σ' αυτό αναφέρθηκα στην προηγούμενη καταχώρησή μου. Στο ότι η γενική τάση παρακμής της μουσικής βιομηχανίας οφείλεται εν πολλοίς στην θεοποίηση της αγοράς η οποία, αγαπητέ μου sf, όταν δεν παίρνει την θέση που της αξίζει "εκδικείται". Την ανοησία, την απαιδευσιά και όλα τα συναφή.

 

Ανταλλάσω ΔΕΚΟ με baja telecaster.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Πολύ σοβαρό ζήτημα. 2-3 μικρές εταιρίες του Καναδά που τυχαίνει να γνωρίζω στηρίζονται εν μέρει από κρατική οικονομική βοήθεια και κάνουν όσα ανέφερα στην προηγούμενη καταχώρησή μο
Πάλι το κράτος θα την πληρώσει την λυπητερή; Και για πόσο διάστημα; Εχουν γίνει παρεμφερείς κινήσεις και στην Ελλάδα προς τα θέατρα για μια εικοσαετία από την Μελίνα. Το έζησα γιατι έμενα στην Πλάκα δίπλα σε θέατρα που έκαναν "τέχνη". Έπαιρναν την ετήσια επιδότηση. Μας καλούσαν στα εγκαίνια του πρωτοποριακού του έργου και έκλειναν για διακοπές.

 

Δεν καταλαβαίνω. Η στήριξη από το σπίτι προς ποιον; Τον πιθανό ιδιοκτήτη δισκογραφικής;
Μα νομίζω σε αυτό το επίπεδο συζητάμε. :)

 

Επίσης' date=' όταν ρωτάς "πως", αυτό το "πως" δε δημιουργεί την ανάγκη να νοηθεί το εγχείρημα ως επαγγελματικό και συνεπώς διεπόμενο από τους κανόνες της αγοράς;[/quote']Σωστά. Αυτό θέλω να πω.

 

@SF: Heineken any time! Οχι και Πειραϊκή! Ακου Ale σε μπουκάλι... ήμαρτον!

Αλλά μάλλον με επηρέασαν τα εφηβικά μου χρόνια στη ζούγκλα της κεντρικής Αφρικής. ;D

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλο πετρελαιο απο εκει.... ;D ;D

 

Δηλαδή ρε φίλε, για να πάμε μαζί σου για μπύρες φτάνει η χρυσή AMEX ή να πω στη γυναίκα μου να φέρει και το μισθό της;

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aγαπητε bLue..προσπαθωντας να μεινω on topic..θα ηθελα να σου πω ..{σαν καποιος που εχει δισκογραφησει}..δεν προκειται να τα παρεις ποτε πισω τα 2 σου εκατομμυρια..σε οποιον κι αν τα επενδυσεις.

Οταν γκρουπ σαν τους Radiohead δινουν το cd τους δωρεαν {και καλα εκαναν γιατι ηταν μουφα}..τι να πουμε για την Ελλαδα των 10000 πωλησεων στο χρυσο δισκο

Ο μονος που ηταν κερδισμενος απο την ολη κατασταση ηταν ο Μετροπολις και ο Virgin..που εβαζαν καπελο 100% στην χονδρικη τιμη της δισκογραφιας ...για μια θεση στο ραφι τους.

Και αυτοι στο τελος...τον ηπιαν...γιατι τραβα να δεις τωρα τιμες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου