Προς το περιεχόμενο

μείκτη για direct πολυκάναλη ηχογράφιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

παίδες τα φώτα σας επί του θέματος...

 

οσονούπω λέω να προβώ σε αγορά μίκτη με τα εξής δεδομένα του χώρου μου:

-4 hardware synths

-3 mics (2 phantom)

-4 instruments

-4 processing units(EQ+antifeedback.Reverb.Vocoder.Distortion)

 

Και οι απαιτήσεις μου:

-channel inserts+direct out

-άριστη κατασκευή

-τουλ. 4 aux sends

-pc interface (usb/firewire)

 

Σημειωτέον ότι δεν 8έλω το μίκτη για επεξεργασία κομματιών σε επίπεδο παραγωγής (εκεί ο υπολογιστής μου κυριαρχεί) αλλά για ζωντανές εμφανίσεις και πρόβες.

 

 

Ο μόνος μείκτης που μέχρι στιγμής μπορώ να πώ πως με ικανοποιεί είναι ο νέος Mackie Onyx 1620 +firewire card (Θα πονέσει λίιιιγο το πορτοφόλι αλλά πιστεύω αξίζει..

 

Τα φώτα σας :arrow: :idea:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You could do worse than getting a Soundcraft Studio 8 series desk.

It's available in 16/24/32 channels and meets your requirements, besides the firewire one.

They're a bit big in size for their channels, but they are very robust and cheap (2nd hand) nowdays and definitely "sound more expensive" than their current price tag on the net.

 

Tsiou.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μόνος μείκτης που μέχρι στιγμής μπορώ να πώ πως με ικανοποιεί είναι ο νέος Mackie Onyx 1620 +firewire card (Θα πονέσει λίιιιγο το πορτοφόλι αλλά πιστεύω αξίζει..

 

Ναι πραγματικά η σειρά Onyx είναι πολύ εντυπωσιακή. Αν διαθέτεις τα χρήματα σίγουρα δεν θα μετανιώσεις αυτή την αγορά. Βέβαια αν τη θες μόνο για χρήση live ή πρόβας , ίσως η Onyx είναι λίγο υπερβολική σαν αγορά διότι έχει σχεδιαστεί σαν ελβετικός σουγιάς λαμβάνοντας υπόψη όλες τις ανάγκες ενός σημερινού Home / project studio (πχ talkback , instrument input , firewire interface κλπ) Έτσι αν εξέταζες πάλι τις προτεραιότητες σου ίσως με μια απλή Mackie 1202 VLZ Pro να έκανες σχεδόν το ίδιο καλά τη δουλειά σου με χαμηλότερο κόστος.

Εναλλακτικά - αν θες να δεις και άλλες μάρκες - εξαιρετικές κονσόλες για μικρά live είναι όλη σειρά MixWizard της Allen & Heath. Εγώ θα συνιστούσα το μοντέλο MixWizard3 14:4:2 σαν την απόλυτη αγορά ή το μικρότερο το MixWizard3 12:2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

usb/firewire τα έθεσα εξ'αρχης ως ΒΑΣΙΚΗ προυπόθεση.σε ζωντανες εμφανισεις κουβαλώ το λαπτοπ και θελω να εχω direct πολυκαναλη ηχογραφιση ( για περαιτερω επεξεργασια σπιτι)γιατι τα adat μου πεφτουν καααπως ακριβα ενω εχω μαζι μου ενα δυνατο ΠιΤσι που το αντικαθιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είμαι ο σκυλάς που θέλει να αλλάξει τον ήχο της νύχτας...........

μπουχαχαχαχα

 

 

 

 

 

(αυτό δεν σημαίνει πως δεν παίζω άλλα είδη μουσικής ,έτσι?? :wink: είναι πολλά τα λ7 ¶ρη!!!! :twisted: :twisted: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου