Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για αγορα Monitor ηχεια!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειας σας νοιζαδες!! Θελω να αγορασω ηχεια μονιτορ αλλα μενω επαρχια και δεν εχω τη δυνατοτητα να τα ακουσω σε καποιο καταστημα.Απο περιοδικα και μεσω internet εχω καταληξει στα παρακατω :

 

Tannoy Reveal 6D

Mackie HR624

Adam A7

 

Samson R6A(αυτα ειναι πολυ πιο φτηνα απο τα αλλα ,απλα θελω να μου πειτε αν εχουν καλη αποδοση/τιμη)

 

Αξιζει να ανεβω 300euro πανω και να παρω τα DynAudio BM5A?

 

Τα genelec 8030 ειναι τοσο καλα που αξιζει να τα παρω αγνοωντας οτι ειναι 5" ενω τα παραπανω ειναι >6"?

 

 

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αν μπορείς να ανέβεις 300e για τα DynAudio BM5A τότε κάντο. Όσο καλύτερα τα μονιτορ τόσο καλύτερο και το αποτέλεσμα

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν σχεδόν ακριβώ σε ίδιο δίλημμα όταν πρωτοείχαν βγει τα ΒΜ5Α. Πήρα το ρίσκο και το έκανα. Δεν μετάνιωσα καθόλου. Και να σου πο κατι? Θα το έκανα αλλες 2000000000000000000 φορες. Μετά από καιρό ακουσα κάποια genelec, στα ίδια λεφτά. Χάρηκα ακόμα περισσότερα για την επιλογή μου. Προσωπική μου εντύπωση -ας με διορθώσει κάποιος - τα genelec με μικρό κώνο πάσχουν στις χαμηλές. Τα dynaudio, έχουν κάποιο θέμα κάτω από τα 100 Ηz, αλλά δεν είναι και ενοχλητικό. ΔΑΓΚΩΤΟ ΒΜ5Α. Κάπου έχω τις μετρήσεις που τους είχα κάνει στο εντελως χύμα δωματιό μου -ούτε καν αποροφφητικό υλικό στους τοίχους, ούτε καμιά κουρτίνα της προκοπής, μόνο μια μοκέτα είχα... Ήταν +- 3 dB νομίζω από 125 εώς 10ΚHz, σε 1/12oct νομιζω. Τα modes που ειχε το δωμάτιο κάτω από 100 ΗΖ βέβαια δεν επέτρεψαν καν μετρήσεις κάτω από εκεί. Επίσης, ήταν μέτρηση με mls μέθοδο -με κριυστική διέγερση του χώρου- που σημαίνει ότι είναι αξιόπιστη. Ελπίζω να βρω τα διαγράμματα της απόκρισης. Καλές αγορές

 

Υ.Γ. καλό στρωσιμο θέλουν μόνο...μην πανικοβληθείς από το πρωτο ακουσμα εαν τελικα τα παρεις.... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KRK V6 Δαγκωτό!

 

Σε side by side σύγκριση με τα Dynaudio και τα Mackie μου άρεσαν τα ΚRK περισσότερο, γι αυτό και τα αγόρασα! Τα BM5A αν και κορυφαία ηχεία, έχουν λίγο παραπάνω μπασομεσαία απο όσο πρέπει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κατά 1e ποιο φθηνά από τα dynaudio στον θωμά και ιδού:

 

KRK V6: http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sw=KRK+V6&x=12&y=12

 

DynAudio BM5A:

http://www.thomann.de/gr/search_dir.html?sw=DynAudio+BM5A&x=9&y=6

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως βλεπεις η αποψεις ειναι πολλες και διαφορετικες.

Εγω εχω τα genelec 8030 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Οσο αφορα το μπασο ειναι τετοια η κατασκευη τους που συγκρινεται σε θεμα συχνοτητων με 6 αρι woofer.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

εγώ δεν θα δαγκώσω...πάω και για μασέλα... :D

 

τα dynaudio ήταν καιρό η προτιμησή μου στο χιλιάρικο αλλά με τα MACKIE HR824 πλέον σε αυτά τα χρήματα δεν νομίζω να μπαίνει θέμα επιλογής...

η διαφάνεια, οι αψεγάδιαστες χαμηλές, η αναλυτικότητά τους χωρίς σκληρότητα στις μεσουψηλές συν τον allaround χαρακτήρα τους (παίζω, ηχογραφώ, μιξάρω, ακούω...) τα αφήνει χωρίς αντίπαλο μέχρι τα 2000+ ε....(κατηγορία που μέχρι πρόσφατα ανήκαν...)

 

η μόνη μου επιφύλαξη είναι ο ίσως πολύ μικρός χώρος που μπορεί να διαθέτεις και ίσως είναι ικανός λόγος που θα αποτρέψει μια ενδεχόμενη αγορά...(θέλουν αρκετά db για να αποδώσουν το μέγιστο και σε ένα μικρό δωμάτιο θα δυσανασχετήσουν..)

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μόνη μου επιφύλαξη είναι ο ίσως πολύ μικρός χώρος που μπορεί να διαθέτεις και ίσως είναι ικανός λόγος που θα αποτρέψει μια ενδεχόμενη αγορά...(θέλουν αρκετά db για να αποδώσουν το μέγιστο και σε ένα μικρό δωμάτιο θα δυσανασχετήσουν..)

 

Γι αυτό ακριβώς τα απέφυγα! ¶σε που είχα τα ίδια προβλήματα πριν κάπoια χρόνια με τα αντίγραφα τους (truth)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου