Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για αγορα Monitor ηχεια!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

μια απάντηση στην ερώτηση σου για τα ns 10 νομίζω ότι μπορείς να πάρεις μέσα από αυτό το παλιότερο θέμα...

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=4451&postdays=0&postorder=asc&start=10

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε Ιxenos

καταρχην no-offence στην ερώτηση που σου έκανα... Νομίζω ότι το πήρες στραβα. Δεν αμφισβητώ καθόλου ούτε τις μετρήσεις που έκανες ούτε τίποτα, και μάλιστα είναι πιο αξιόπιστες από τις δικές μου, αφού εγώ δεν μέτρησα την απόκριση του ηχείου, αλλά του ηχείου και του χώρου. Από την άλλη, έχω να πω ότι απόσο ξέρω, αυτός ο τρόπος που περιέγραψες δεν εξομοιώνει την απόκριση του ηχείου σε ανηχοικό θάλαμο, γιατί πολύ απλά για να γίνει το deconvolution σωστά και να πάρεις την σωστή απόκριση συχνότητας τελικά, απαιτούνται τα δεδομένα ολόκληρης της κρουστικής απόκρισης. Με αυτό το 1 m από το δάπεδο και από το μικρόφωνο όμως που λες, προκύπτει ότι μετράς μόνο τα πρώτα 3.5 ms αυτής. Είναι αρκετά αυτά?

 

Κατα τ'άλλα, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αν και δεν θεωρώ ότι η Dynaudio είναι μια εταιρεία που σερβίρει πατάτες για χαβιάρι... Δηλαδή, ακομα και εάν θεωρείς ότι το ΒΜ5Α, δεν είναι ΤΟ μονιτορ, δεν μπορείς να το βγάλεις και χαιφιντελάτο... Και αναλυτικότητα έχει, και κυρίως στην μεσαία περιοχή είναι αρκετά αξιόπιστο. Σίγουρα μπορείς να βρεις πολύ καλύτερα μόνιτορ, αλλά θεωρώ ότι για τα λεφτά του είναι ένα τίμιο ηχείο -και οκ δέχομαι ότι ίσως να το εχω υπερεκτιμήσει, αλλά μέχρι τώρα με εχει βγάλει ασπροπροσωπο... Πέφτω τόσο έξω -όχι ως προς το χρώμα του προσώπου μου... :lol: :lol: :lol: ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ns10 γιατί θεωρούνται απαίσια ενώ ταυτόχρονα είχαν επικρατήσει σε όλα σχεδόν τα στούντιο;

 

Θεωρούνται απαίσια γιατί συχνοτικά σχηματίζουν το κλασσικό χαμόγελο (ή το ακριβώς ανάποδο -δε θυμάμαι ακριβώς, αλλά σίγουρα δεν είναι flat), αλλά είχαν επικρατήσει γιατί, εξαιτίας του ότι τα έβρισκες παντού, όλοι τα είχαν "μάθει" και μπορούσαν να μιξάρουν "σωστά".

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά...

 

μην νομίζετε ότι αγνοώ τα post σας. Τα έχω διαβάσει όλα προσεχτικά και επείδή, όπως καταλαβαίνω υπάρχουν κάποιες απορίες σχετικά με τις μετρήσεις ηχείων θα επανέλθω αργότερα με μία περιγραφή. Απλώς αυτήν τη στιγμή δεν έχω χρόνο. Sorry...

 

Τα λέμε αργότερα...

 

Λευτέρης Ξένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

M-Audio BX8a

Αστο να πάει αστο…Για αρχάριους και μάλιστα κουφούς. Κι αν δεν είναι κουφοί σίγουρα θα τη πάθουν τη ζημιά μετά από αυτό…

 

Μπορείς να εξηγήσεις σε παρακαλώ τι εννοείς χωρις να το περνάς ετσί? Γιατι εγω είμαι ετοιμος να τα πάρω για το synth ύστερα απο τις παρα πολλές θετικές γνώμες ''κουφών" που τα έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά θετικές για τα λεφτά τους. Σε σχέση με αυτά που συγκρίνει ο Ixenos είναι για τα μπάζα, κάτι πολύ λογικό μιας και μιλάμε για εντελώς άλλη κατηγορία τόσο τιμής (2-3Χ) άρα και απαιτήσεων. :wink:

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά...

 

ευτυχώς κατάφερα να χαλαρώσω λίγο και να απαντήσω στα τόσα ερωτήματα που τέθηκαν. Θα ξεκινήσω με αυτό του φίλου sPId_x.

 

ΟΚ έχεις δίκιο για το ότι θα έπρεπε να είχα γράψει μερικά πραγματάκια ακόμη για τα BX8a, προφανώς, για να στηρίξω την άποψή μου.

 

Ετσι λοπόν, το μεγαλύτερο πρόβλημα αυτών των ηχείων το εντόπισα (ακουστικά) στη περιοχή γύρω από την συζνότητα κρος των δύο δρόμων, δηλαδή τα 2,2 kHz. Θα πρέπει να σου πω ότι η M-Audio χρησιμοποιεί ένα πολύ βαρύ υψιπερατό φίλτρο για να διαχωρίσει τους δύο δρόμους (4ης τάξης- 24db/oct), κάτι που αν αφεθεί ανεξέλεγχτο δημιουργεί σοβαρά προβλήματα φάσης στη κοινή περιοχή των συχνοτήτων που αναπαράγουν και τα δύο μεγάφωνα. Το ηχείο σαφώς πάσχει γύρω από αυτήν τη περιοχή όπου παρατήρησα ένα περίεργο "άδειασμα" που διαταράσσει την συνέχεια των δύο δρόμων. Πέρα από αυτό, το ανώτερο άκρο του φάσματος αναπράγεται με τραχύτητα και κάπως προβολικά. Δεν λέω ότι δεν έχει και καλά στοιχεία, αλλά τι να τα κάνεις όταν έχεις αυτά τα προβλήματα.

 

Και για να μην παρεξηγηθώ, εγώ δεν έχω κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα με την M-Audio, άλλωστε δύο κάρτες της (Delta 44 και Audiophile 24/192) βρίσκονται αυτή τη στιγμή εγκατεστημένες στο σύστημά μου. Αλλά...ας αφήσουμε καλύτερα τα ηχεία στους ηχειάδες! Δεν νομίζετε;

 

Λευτέρης Ξένος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψε και για τα HS-50 κάτι βρε Λευτέρη μια και τα τέσταρες.. να μην πάνε χαμένα τα στοιχεία (αν βρείς χρόνο). Και τα krk rp6 δεν κάνουν αλλά γράφοντας 2-3 πραγματάκια ξέρει και ο άλλος τι παίρνει αν τα επιλέξει τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τελικά θέλει πολυ εμπειρία για να ξεχωρίσεις τα Monitors μεταξυ τους. Ειδικα αυτα που ανηκουν στην ιδια κατηγορια ποιοτητας.(και τιμης).

Υπαρχουν πολλοι που χωρις να γνωριζουν πραγματικα το αντικειμενο, λενε τη γνωμη τους για ενα ηχειο επειδη "έτσι λένε όλοι".

Οταν υπαρχει ενα θεμα για επιλογη αναμεσα σε καποια Monitors οι απαντησεις(και οι απορριψεις) ειναι πολλες.

Υπαρχουν ατομα που πραγματικα εχουν ''λιωσει'' πανω σε αυτα. Και καποιοι που κρίνουν και ουτε καν τα εχουν δει απο κοντα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου