Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Yamaha THR10 Vs Line6 Amplifi


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους …..η ιστορία μου σε περίληψη :

περιμένω δεύτερο παιδί και τρώω πόδι από το δωμάτιο που είχα το γραφείο μου και τα μπλιμπλικια μου (κεφαλή  – pedalboard – καμπίνα 4x12  καμιά πενταριά κιθάρες , pc, ηχεία  και του πουλιού το γάλα ). Που τα πάω τώρα ? Πίσω στη μάνα μου φυσικά….!!!  Ο διαθέσιμος χώρος μου πια …μια γωνίτσα στο σαλόνι  (και πολύ μου είναι). θα μπει ένα laptopio, μια κιθαρίτσα (μάλλον σε helloKitty για να χωράω) και  ένα Ενισχυτάκι , που για το οποίο κάνω  όοολη αυτή την εισαγωγή (φασαρία).

 

Τα Θέλω μου:  μικρό, ήσυχο , ψηφιακό, ακουστικά , usb, και ωραίο ψηφιακό ήχο . ως gadgetakias….με γαργάλησαν    yahama THR10  (ιδανικό μέγεθος)  και  line 6 amplifi .

 

Τι έχω ακούσει:  fender mustang I ,  pod, ….και δεν μου άρεσαν

 

Εσείς τι λέτε, τα yamaha και line6 έχουν 3d ηχο λένε ….θα πάω κάποια στιγμή να τα ακούσω (αλλά θα αργήσει η στιγμή αυτή) μέχρι τότε θα ήθελα τη γνώμη σας… ….συγνώμη για το κουραστικό intro… ;D

 

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το amplifi δεν προτείνεται αν δεν το χρησιμοποιήσεις με iphone ή ipad.

 

Τα yamahaκια για χαμηλές εντάσεις είναι μια χαρά, έχω δίπλα μου ένα δανεικό και το δοκιμάζω (για τους ίδιους περίπου λόγους) αυτή την στιγμή, απλά είναι λίγο σαν παιχνίδι, δεν θα έδινα 300€  εγώ προσωπικά, προτιμώ κάρτα ήχου και ακουστικά ή ηχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρα. Απο εμενα,δαγκωτο yamaha thr10. Το εχει φιλος και το εχω λιωσει διεξοδικα.Εχει πολλες αξιες/γνωρισματα μεγαλυτερου,λαμπατου ενισχυτη κατα τη γνωμη μου. Καθαριζει τρομερα με το vol της κιθαρας σου,και μεσα στο δωματιο αν δεν κοιτας και γυρισεις πλατη παιζοντας,νιωθεις οτι παιζεις με μεγαλυτερο ενισχυτη.Επισης παιρνει πολυ ωραια για τα γουστα μου τα πεταλια μπροστα. Αν θυμαμαι καλα το crunch του καναλι ειναι αψογη βαση για το οτιδηποτε θες να παιξεις,η να βαλεις μπροστα. Να πω εδω πως δεν ειναι flat/even/compressed ενισχυτης οπως θα περιμενε κανεις απο καποιο τετοιο gadget.Εχει response στο χερι και θελει και καλο χερι για να βγει ωραιος ηχος,οπως πχ σε εναν marshall.

Αυτα απο μενα. Καλη τυχη . Εννοειται ριξε τις δοκιμες σου πρωτα. Τα παραπανω ηταν απλα η προσωπικη μου αποψη για το δικο μου παιξιμο και αυτια :)

 

Και ναι,μπορει να ακουστει ΚΑΙ ετσι,με τα καταλληλα χερια,τσιτωμενος και ενα ts μπροστα.Επιβεβαιωνω

 

it's all about balance...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Τα Θέλω μου:  μικρό, ήσυχο , ψηφιακό, ακουστικά , usb, και ωραίο ψηφιακό ήχο .

 

 

Πιστεύω οτι ο THR 10 θα σε υπερκαλύψει σε όλα αυτά που θέλεις,ειδικά ο εκπληκτικός -για το μέγεθος- ήχος του, κι επιπλέον η δυνατότητα να έχεις αυτό τον ήχο παντού, αφού λειτουργεί και με μπαταρίες.

 

Αν θα πάς για δοκιμή, επέμεινε ν' άκούσεις τη 2η version (V2) του ενισχυτή, είναι πολύ καλύτερη απ'τη πρώτη (V1).

 

Επίσης έχε υπ'όψη  σου, οτι μερικές συσκευές έχουν πρόβλημα και βγάζουν ένα σφύριγμα, που ακούγεται έντονα σε υψηλότερες εντάσεις, και περνάει και στην ηχογράφηση.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yahama THR10 με κλειστά τα μάτια!

ειναι φοβερο εργαλείο, το ψήνω και εγώ ή αυτό ή το

blackstar ht1r που το είχα και παλιότερα. Γράφεις απευθείας στο pc με

το emulated output κ για σπιτι ειναι οτι πρεπει οι εντάσεις. είναι μικρά, τα έχεις πάνω στο γραφείο σου και καθάρισες!

 

Με το καλό το παιδάκι σας να έρθει στο κόσμο!

 

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Yamaha είναι ακριβώς αυτό που πρέπει για τη χρήση που το θες.

 

Επειδή όμως η τιμή του είναι πράγματι λίγο αλμυρή, τσέκαρε και τη νέα σειρά ID Core της Blackstar που είναι στην ίδια ακριβώς λογική. Δεν έχει βέβαια full ΕQ αλλά ο 10άρης είναι σχεδόν στη μισή τιμή από τον THR!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Yamaha είναι ακριβώς αυτό που πρέπει για τη χρήση που το θες.

 

Επειδή όμως η τιμή του είναι πράγματι λίγο αλμυρή, τσέκαρε και τη νέα σειρά ID Core της Blackstar που είναι στην ίδια ακριβώς λογική. Δεν έχει βέβαια full ΕQ αλλά ο 10άρης είναι σχεδόν στη μισή τιμή από τον THR!

 

Ωραίο!

Δεν το είχα πάρει χαμπαρι!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο!

Δεν το είχα πάρει χαμπαρι!

 

Η λογική είναι η ίδια (δύο speakers για stereo). Φαίνεται να έχει πολύ ποιοτικούς ήχους, τους ίδιους που έχει και η σειρά ID χωρίς το TVP.

 

Δεν έχει bass, mid, treble αλλά μόνο το γνωστό ISF (όπως βέβαια και ο THR5 έχει μόνο tone) αλλά σου δίνει τη δυνατότητα αυτή μέσω του software. Στα συν του ότι μπορείς να κατεβάσεις και presets από την online κοινότητα.

 

Προσωπικά θα προτιμούσα τον THR10 γιατί έχει master volume που προσομειώνει πολύ καλά το drive τελικών λυχνιών και volume γενικό της συσκευής άρα μπορείς να πουσάρεις τέρμα τα καθαρά κανάλια για φανταστικό breakup ήχο.

Η τιμή του Blackstar όμως είναι φανταστική και έχει και μεγαλύτερες εκδόσεις (20W - 40W), οπότε είναι πειρασμός!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο THR ειναι εντυπωσιακος μονο και μονο γιατι ειναι μικρος και παιζει και με μπαταριες. Αν σκεφτει καποιος την τιμη τοτε αφειλει να ανεβασει και τις απαιτησεις του.

Εχει αρκετα καλο ηχο αν και πρεπει να κρανκαρεις το volume στα περισσοτερα emulations (κατι που δεν ενοχλει μιας και εχει και master volum). Εντυπωσιακες δυναμικες για modeling. Αυτο που χαλαει το γλυκο ειναι τα πολυ μικρα ηχειακια που νομιζω πνιγουν τον ενισχυτη παρολο που αποδιδουν εντυπωσιακα καλυτερα απο οτι περιμενεις για το μεγεθος τους (γιαυτο και εντυπωσιαζονται οι περισσοτεροι). Θα ηθελα τουλαχιστον cabin out, μνημη για καθε ενισχυτη (δεν εχει και πολλους) -και γιατι οχι- footswitchable presets....

 

 

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου