Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για Yamaha THR10 Vs Line6 Amplifi


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 30
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όσον αφορά τον Line 6 Amplifi δεν χρησιμοποιείται μόνο σαν ενισχυτής κιθάρας. Επίσης χρησιμοποιείται και σαν ηχοσύστημα, για παράδειγμα μπορείς να τον συνδεσεις με υπολογιστή,  τηλεόραση, με το cdplayer ή μπορεί η γυναίκα σου να μαγειρεύει και να το συνδέει μέσω bluetooth με το iphone και να ακούει μουσική ή οποισδήποτε (λέω διάφορα υποθετικά σενάρια).

 

Επίσης η Line 6 έχει κι άλλα υποστηρικτικά προιόντα όπως το Sonic Porthttp://www.thomann.de/gr/line6_sonic_port.htm που μπορείς πολύ εύκολα να ηχογραφήσεις την μουσική σου.

 

Η Line 6 προσπαθεί να προφέρει μια άποψη με ψηφιακά εφε, εύκολα στην χρήση και χωρίς πολλά καλώδια αλλά πιστεύω οτι αυτή η γκάμα προιόντων απευθύνεται κυρίως για παίξιμο στο σπίτι. Δεν έχω κάποια εμπειρία για το πως ακούγεται εκτός απο βίντεο, πιστεύω μπορεις να το δοκιμάσεις στον Νάκα.

 

Ps. Το μειονέκτημα είναι οτι μπορείς να αξιοποιήσεις τα πλεονεκτήματα που έχει μόνο με κάποια συσκευή της apple.

 

magicalhomes.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα και απο εμενα,

πιστεψε με σε καταλαβιανω απολυτα και εγω δυο παιδακια εχω.

Κουβαλησα σχεδον ολο το gear μου σε δωματιο που νοικιαζουμε με την μπαντα(παλι καλα!!)

και ετσι εψαχνα καιρο να βρω λυση για το σπιτι..φυσικα υπαρχει και αλλος ενισχυτης στο σπιτι αλλα δεν γινεται να παιξει!!!καταλαβαινεις..

Xωρις να θελω να σε ξενερωσω θα φας μπατσα ;D ;D ;D ;D

Δεν θα ειναι το ιδιο με αυτα που αναφερεις οτι παιζεις.Δυστυχως.

Εγω παιζω με guitar rig και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.Δοκιμασε το δεν χανεις τιποτα.

Το καλο με μενα ειναι οτι ξεδινω δυο φορες την εβδομαδα σε προβα οποτε γεμιζει η μπαταρια..στην δικια σου περιπτωση δεν ξερω...απο 4χ12 και και και και..σε ψηφιακο η μικρο ενισχυτη ..δυσκολη φαση.

Με το καλο να σου ερθει το παιδακι και ολα τα αλλα ειναι πιπ.ς :D :D :D :D :D :D

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ παιδιά!!!!

Λοιπόν τα νέα μου έχουν ως εξής :

Επειδή απο χρόνο είμαι πολύ περιορισμένος κατάφερα και πήγα μόνο στο Νάκα εχθές. Το amplifi εξαιρέθηκε απο τη λίστα, μιας και όλα πρέπει να τα κάνεις απο ξεχωριστή συσκευή...και το βαρίέμαι να σας πω την αλήθεια  :-\.

Μου έβαλε να ακούσω τα thr.....και έπαθα πλάκα :o!!! Φοβερό εργαλείο, ωραίος 3d ήχος , δυναμικές, το bass response αρκετά καλό, σε ξεγελάει ότι παιζεις με λάμπα,...μικρό όσο το θέλω..Γενικά ξετρελάθηκα. Απ' όλα τα μοντέλα εκεί που νόμιζα ότι πάω για το THR10......βάζω το "X" και ναι λέω αυτό είναι, επειδη είμαι της hard rock /metal φασης, τα κανάλια του ήταν ένα και ένα... ωραίο highgain drive, σφικτό....σουπερ!!

Το αγόρασα..δεν κρατηθηκα....το ξέρω έπρεπε να δοκιμάσω και άλλες λύσεις...αλλά το διαολεμένο με ικανοποίησε επιτόπου...!!!

Αυτές ήταν οι πρώτες εντυπωσεις (ενθουσιασμου φυσικά)...!!!!

 

Σας ευχαριστώ

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειά το νέο μηχανηματάκι, να το χαρείς ελπίζω αλλά ακόμα περισσότερο με το καλό να έρθει το νέο μέλος της οικογένειας στον κόσμο.

 

Πριν μια βδομάδα μου έγινε και εμένα "έξωση" από το δωμάτιο που χρησιμοποιούσα για τα πράγματά μου, μιας και τα πιτσιρίκια πήραν ο καθένας από ένα υπνοδωμάτιο. Αλλά επειδή το είχα δει να έρχεται το πράγμα, δεν είχα πολλά πράγματα έτσι και αλλιώς. Αυτή τη στιγμή σε μια γωνιά στο σαλόνι, σε μια μικρή βιβλιοθήκη του ΙΚΕΑ έχω βάλει:

1) τον μικρό Blackstar HT-1R (που δεν τον αλλάζω) σε ένα ράφι, με ακουστικά

 

2) το laptop και την εξωτερική κάρτα ήχου σε 2ο ράφι

 

3) το pedalboard (ένα PT Jr.) στο πιο κάτω ράφι / βάση του επίπλου.

 

Συγύρισα και όλα τα καλώδια πίσω από την βιβλιοθήκη και περίσσεψε και χώρος για βιβλία, CD και διάφορα άλλα. Είναι όλα πάρα πολύ συγυρισμένα και απίστευτα βολικά. Κιθάρες έχω μόνο 2 για την ώρα αλλά το καλό είναι ότι συμφώνησαν οι μικροί, όσες πάρω στο μέλλον, να κρεμαστούν στους τοίχους των υπνοδωματίων τους γιατί τις γουστάρουν κιόλας. Αυτά.

 

Από έναν συμπάσχοντα οικογενειάρχη. Αφού υπάρχει ενδιαφέρον, είπα να μοιραστώ τη λύση που βρήκα.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με γειά το νέο μηχανηματάκι, να το χαρείς ελπίζω αλλά ακόμα περισσότερο με το καλό να έρθει το νέο μέλος της οικογένειας στον κόσμο.

 

Πριν μια βδομάδα μου έγινε και εμένα "έξωση" από το δωμάτιο που χρησιμοποιούσα για τα πράγματά μου, μιας και τα πιτσιρίκια πήραν ο καθένας από ένα υπνοδωμάτιο. Αλλά επειδή το είχα δει να έρχεται το πράγμα, δεν είχα πολλά πράγματα έτσι και αλλιώς. Αυτή τη στιγμή σε μια γωνιά στο σαλόνι, σε μια μικρή βιβλιοθήκη του ΙΚΕΑ έχω βάλει:

1) τον μικρό Blackstar HT-1R (που δεν τον αλλάζω) σε ένα ράφι, με ακουστικά

 

2) το laptop και την εξωτερική κάρτα ήχου σε 2ο ράφι

 

3) το pedalboard (ένα PT Jr.) στο πιο κάτω ράφι / βάση του επίπλου.

 

Συγύρισα και όλα τα καλώδια πίσω από την βιβλιοθήκη και περίσσεψε και χώρος για βιβλία, CD και διάφορα άλλα. Είναι όλα πάρα πολύ συγυρισμένα και απίστευτα βολικά. Κιθάρες έχω μόνο 2 για την ώρα αλλά το καλό είναι ότι συμφώνησαν οι μικροί, όσες πάρω στο μέλλον, να κρεμαστούν στους τοίχους των υπνοδωματίων τους γιατί τις γουστάρουν κιόλας. Αυτά.

 

Από έναν συμπάσχοντα οικογενειάρχη. Αφού υπάρχει ενδιαφέρον, είπα να μοιραστώ τη λύση που βρήκα.  ;)

Μια χαρά σε βρίσκω

Με γειά το νέο μηχανηματάκι, να το χαρείς ελπίζω αλλά ακόμα περισσότερο με το καλό να έρθει το νέο μέλος της οικογένειας στον κόσμο.

 

Πριν μια βδομάδα μου έγινε και εμένα "έξωση" από το δωμάτιο που χρησιμοποιούσα για τα πράγματά μου, μιας και τα πιτσιρίκια πήραν ο καθένας από ένα υπνοδωμάτιο. Αλλά επειδή το είχα δει να έρχεται το πράγμα, δεν είχα πολλά πράγματα έτσι και αλλιώς. Αυτή τη στιγμή σε μια γωνιά στο σαλόνι, σε μια μικρή βιβλιοθήκη του ΙΚΕΑ έχω βάλει:

1) τον μικρό Blackstar HT-1R (που δεν τον αλλάζω) σε ένα ράφι, με ακουστικά

 

2) το laptop και την εξωτερική κάρτα ήχου σε 2ο ράφι

 

3) το pedalboard (ένα PT Jr.) στο πιο κάτω ράφι / βάση του επίπλου.

 

Συγύρισα και όλα τα καλώδια πίσω από την βιβλιοθήκη και περίσσεψε και χώρος για βιβλία, CD και διάφορα άλλα. Είναι όλα πάρα πολύ συγυρισμένα και απίστευτα βολικά. Κιθάρες έχω μόνο 2 για την ώρα αλλά το καλό είναι ότι συμφώνησαν οι μικροί, όσες πάρω στο μέλλον, να κρεμαστούν στους τοίχους των υπνοδωματίων τους γιατί τις γουστάρουν κιόλας. Αυτά.

 

Από έναν συμπάσχοντα οικογενειάρχη. Αφού υπάρχει ενδιαφέρον, είπα να μοιραστώ τη λύση που βρήκα.  ;)

Μια χαρά σε βρίσκω Εκτορα,  εσύ τακτοποιήθηκες, έχεις και τη βιβλιοθήκη  όλα καλά….εμένα που είναι μινιμαλίστρια η δικιά μου  και  τη πένα να αφήσω κάπου  θα έχω ιστορίες…. Είδε τον ενισχυτάκο εχθές και στραβομουτσούνιασε ….εκεί βέβαια ξέσπασα δεν άντεξα…. όλα καλά τώρα….. χαχα.  Τι τραβάμε ρε παιδί μου…

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκεί βέβαια ξέσπασα δεν άντεξα….
:o :o :o  Κάποια στιγμή, σε ανύποπτο χρόνο, θα υπάρξουν "επιπτώσεις".........στο λέω εκ πείρας :-[ :-[ :-[  Καλόπαιχτος ο ενισχυτάκος :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά πολύ το γουστάρω το θέμα λέμε!!!

χαχαχαχα!!! οι απαντήσεις όλων (μας) των πικραμένων ειναι απιστευτες!

εγώ ακόμη απασχολώ ένα τεράστιο χωρό (σχεδόν ολο το υπόγειο που είναι μια γκαρσονιέρα) για τα τζιμπράγκαλά μου μέχρι να έρθει ο μπόμπιρας, και ήδη κάνω σχέδια για να κλειστούν σε ένα υπνοδωμάτιο όλα. Δεν είναι κ λίγα, ένα φουλ στούντιο έχει γίνει βασικα μετά απο χρόνια...επενδύσεων...οπως και να έχει όμως το Yamaha που χτυπησες μαζι με το ht1r μπαίνει στα υπόψην για μελλοντικό...στρίμωγμα... με γειές και καλόπαιχτο και να θυμάσαι να κρύβεις καλύτερα τα πεταλάκια που ....έχεις πουλήσει!  ;D

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o  Κάποια στιγμή, σε ανύποπτο χρόνο, θα υπάρξουν "επιπτώσεις".........στο λέω εκ πείρας :-[ :-[ :-[  Καλόπαιχτος ο ενισχυτάκος :)

[/quote

:o :o :o  Κάποια στιγμή, σε ανύποπτο χρόνο, θα υπάρξουν "επιπτώσεις".........στο λέω εκ πείρας :-[ :-[ :-[  Καλόπαιχτος ο ενισχυτάκος :)

χαχαχα....ειναι σιγουρακι λες ε ?

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά πολύ το γουστάρω το θέμα λέμε!!!

χαχαχαχα!!! οι απαντήσεις όλων (μας) των πικραμένων ειναι απιστευτες!

εγώ ακόμη απασχολώ ένα τεράστιο χωρό (σχεδόν ολο το υπόγειο που είναι μια γκαρσονιέρα) για τα τζιμπράγκαλά μου μέχρι να έρθει ο μπόμπιρας, και ήδη κάνω σχέδια για να κλειστούν σε ένα υπνοδωμάτιο όλα. Δεν είναι κ λίγα, ένα φουλ στούντιο έχει γίνει βασικα μετά απο χρόνια...επενδύσεων...οπως και να έχει όμως το Yamaha που χτυπησες μαζι με το ht1r μπαίνει στα υπόψην για μελλοντικό...στρίμωγμα... με γειές και καλόπαιχτο και να θυμάσαι να κρύβεις καλύτερα τα πεταλάκια που ....έχεις πουλήσει!  ;D

Οτι και να κρυψω πια, εχει αρχίσει και βρωμάει η υπόθεση με τις ανταλλαγες και αγοραπωλησίες....Για ετοιμασου και εσύ που εχεις και ολοκληρο στουντιο  στησει.....να δω που θα τα πας....αντι για ενισχυτη ψαχνε κανενα υπογειο καλυτερα

moody...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου