Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με Vintage Kramer .. :/


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια γεια σας,ειμαι καινουργιος στο forum και ειναι το πρωτο μου post..

Ας μπω γρηγορα στο ψητο ..

Εχω μεταξυ και αλλων μια Kramer American Pacer Custom I '86

Δυστυχως επαθε ενα ασχημο ατυχημα και εσπασε το Headstock τελειως απο το 2ρο κλειδι και πανω.. Επειδη αυτη η κιθαρα ειναι η αδυναμια μου, μπορειτε να  με συμβουλεψετε για το τι μπορω να κανω για να την επαναφερω.. Ειτε για επισκευη αν γνωριζει καποιος καποιον τεχνικο ειτε για ευρεση καποιου ομοιου μπρατσου..

Ολες οι ιδεες και αποψεις δεκτες,ευχαριστω προκαταβολικα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το σπάσιμο είναι "καθαρό", δλδ τα δύο κομμάτια ταιριάζουν απολύτως το ένα με το άλλο, ένας καλός οργανοποιός το φτιάχνει. Που μένεις;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αουτς.....αυτο πονεσε μόνο που το διάβασα...ειδικα επειδη εχω σχεδον την ιδια κιθαρα (Pacer Deluxe 87) και την λατρευω..!! όπως ανέφερε ο φίλος, το καθαρό σπάσιμο διορθώνεται άψογα απο έναν καλο οργανοποιο. Στη χειρότερη των περιπτώσεων, τσιμπας ένα neck απο το ebay, εμφανίζονται αρκετά συχνά για τις κιθάρες μας σε πολυ καλη κατάσταση αλλα ακριβουτσικα...In any case, μη στενοχωριεσαι, όλα φτιάχνονται!! Περαστικά στο μωρό σου, κρατα μας ενημερους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περαστικα φιλε... Κοιτα οταν το επαναφερεις το οργανο να το προσεχεις περισσοτερο!

Ειναι κριμα τετοια μωρα να μπαινουν στον γυψο ;D

 

Αν το σπάσιμο είναι "καθαρό", δλδ τα δύο κομμάτια ταιριάζουν απολύτως το ένα με το άλλο, ένας καλός οργανοποιός το φτιάχνει.

Εχω την εντυπωση οτι και να μην ειναι ετσι, χρησιμοποιειται ξυλο σαν filler οποτε και παλι φτιαχνει ευκολα, με μονο αρνητικο το εξτρα κοστος για το refinish του headstock

 

Oπως και να χει ζυγισε τα γιατι ισχυει και αυτο που λεει ο Chris. Να ναι καλα οι μαγεια του bolt on και οι φιλοι μας οι αμερικανοι που εχουν στοκ στις Kramer τις εποχης.

Ισωςνα σου κοστισει και φθηνοτερα απο επισκευη του ηδη υπαρχοντος.

Sickly-sweet, pink, and not for everybody

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τίποτα, don't worry! Επισκευάζεται από οργανοποιό, τεχνικό οργάνων, ξυλουργό με χρήση εποξικής κόλλας πολύ δυνατής 2 συστατικών. Μου έχει τύχει σε jackson dinky και κόλλησε μια χαρά. Φαίνεται σαν γρατζουνιά μετά αλλά οκ, από το να είναι σπασμένη ας έχει γρατζουνιά. Θελει βάψιμο($$$!) για να εξαφανιστεί το σημάδι.

 

Ρώτα τους παρακάτω και άλλους για τη σχετική εργασία:

http://www.kourbis.com/

 

και τον Δ.Δημου που είναι απέναντι από τον Καγμάκη: ΕΜΜ. ΜΠΕΝΑΚΗ 36

ΑΘΗΝΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο Αθηνα ειμαι, αλλα σπουδαζα Ηρακλειο και τωρα ειμαι φανταρος στην Θεσσαλονικη, γιαυτο και αργισα να απαντησω ..Οποτε σε οποια ακρη γνωριζετε καποιον "καλο" τεχνικο πολυ ευχαριστως να τον επισκευτω ! ;D Τα κομματια φαινεται να ταιριαζουν ακρετα καλα με το ματι. Επισης αυτο που θα ηθελα να ρωτησω, σε περιπτωση επιδιορθωσης δεν θα υπαρξει κανενα προβλημα οσο αφορα πιοτητα ηχου, ξεκουρδισμα η ευαισθησιας στο συγκεκριμενο μερος ?? Φανταζομαι οτι η ευρεση ενος "καινουργιου" απο ebay θα ειναι σιγουρα η καλιτερη, απλα πρεπει να περιμενεις να βρεις και να σου κατσει η δημοπρασια, για να εχω ενα μπουσουλα εχει κανεις ιδεα ποσο περιπου μπορει να κοστισει η επισκευη??

Παιδια ευχαριστω για ολα, ηδη με εχετε βοηθησει πααααρα πολυ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μην αγχώνεσαι, μια χαρά θα είναι και μια χαρά θα παίζει. Δεν είναι κάποια ακριβή ή πολύπλοκη επισκευή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πλάκα κάνεις? τόσους οργανοποιούς έχει στο Ηράκλειο....

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρω στα 200 ευρω κομπλε κοστιζει ενα μεταχ σε καλη κατασταση μανικι Kramer,εαν σου πουν τιμη κοντα σε αυτη τοτε στειλε πμ να σε βοηθησω να φερεις αλλο μανικι.

 

Ααα..Καπου εκει σπανε ολα τους..

 

DSC02356.jpg

5 long years

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρω στα 200 ευρω κομπλε κοστιζει ενα μεταχ σε καλη κατασταση μανικι Kramer,εαν σου πουν τιμη κοντα σε αυτη τοτε στειλε πμ να σε βοηθησω να φερεις αλλο μανικι.

200 είναι πολλά για τέτοια επισκευή, κανένα 80άρι με "τοπικό" refinish ή 130άρι για refinish σε όλο. Παραπάνω δε λέει, πας για μεταχειρισμένο.

 

Ααα..Καπου εκει σπανε ολα τους..

Εκεί έχουν κολλημένη τη "τσόντα" ;D

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου