Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση-μετατροπη κιθαρας


Thomsot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προυποθεση για να περαστουν αυτα τα πολυουρεθανικα χρωματα, επειδη ειναι τα σκληροτερα ολων και χρησιμοποιουν τους ισχυροτερους διαλυτες, ειναι να φυγει οποιοδηποτε ιχνος παλιας βαφης στο υλικο.

Τριψιμο με 40/αρι γυαλοχαρτο δηλαδη μεχρι να μεινει σκετο το ξυλο.

Στις κουρμπες του οργανου απαραιτητο ειναι το στρογγυλο γυαλοχαρτο που φαινεται εκει σε μια φωτο, το οποιο μπαινει σε ενα τρυπανι. Χρειαζεται μεγαλη προσοχη εδω γιατι αυτο το γυαλοχαρτο με την πολυστροφια του τρυπανιου τρωει πολυ πραμα.

Αφου φυγει τελειως το παλιο χρωμα περναμε διαδοχικους γυαλοχαρτισμους μεχρι Νο 250. Δηλαδη 100, 150 200. 250.

Επειτα πεφτει το πραιμερ.

Αφου στεγνωσει το πραιμερ (το πολυ μια μερα) αρχιζουμε διαδοχικα μαλακα τριψιματα ξεκινοντας απο 150 γυαλοχαρτο, και φτανοντας μεχρι 250 παντα με το χερι και ποτε με τριβειο.

Κατοπιν με πολυεστερικο στοκο η σιδηροστοκο στοκαρουμε (αν χρειαστει) καποια σημεια που δεν στρωνει.

Ξανατριβουμε τα σημεια που μπηκε ο στοκος, και αφου περασουμε και το 250, ξεκιναμε γυαλοχαρτισμα με 500/αρι βρεγμενο με νερο, και κατοπιν 1000/ρι. Εκει σταματαμε.

Εχουμε φτιαξει ηδη μια επιφανεια πολυ καλη και γυαλιστερη.

Το τελειωτικο χρωμα για να πεσει ομορφα θελει πιστολι.

 

img0396small.jpg

 

Πρωτα ριχνουμε μια ελαφρα αχνη, ισα να κοκκινισει (στην προκριμενη περιπτωση) η κιθαρα, και περιμενουμε περι τα 20 λεπτα μεχρι να στεγνωσει η αχνη αυτη (το χρωμα αυτο ειναι ταχυστεγνωτο).

Μετα πεφτουν συνεχομενα διαδοχικα στρωματα χρωματος (με μεγαλη ρεγουλα) μεχρι καποιο σημειο αρχιζει και γυαλιζει και φτιαχνει τελεια επιφανεια.

Εκει σταματαμε και για μια ωρα δεν πρεπει να πεσει κανενας κοκος σκονης πανω (ο χειροτερος εχθρος στους μπογιατζηδες ειναι η σκονη). μετα τη μια ωρα εχει ηδη πιασει σκληρη κρουστα και οτι και να πεσει πανω δεν μενει.

Η κιθαρα πρεπει να κατσει 5 μερες μετα (μην σας γελασει το οτι εχει ηδη στεγνωσει) για να γινει πληρη ομογενοποιηση των δυο συστατικων του χρωματος, οποτε το χρωμα πλεον εχει γινει σιδερο.

 

Πηρα μετα την κιθαρα και πηγα στα Γιαννενα στο Ντουκα για μαγνητες.

 

dsc00001smalls.jpg

 

Εκει με το Σταυρο το ψαξαμε πολυ το θεμα.

Τι χαρακτηρα θελουμε στο οργανο κλπ κλπ και σουξου μουξου μανταλακια  ;D.....μου προτεινε μαγνητες χειροποιητους φοβερους... μου φανηκανε ακριβοι (100 ευρω ο ενας), και τελικα απο κοινου καταληξαμε να βαλουμε ενα emg 81 στη γεφυρα, και εναν emg 85 στο νεκ (στανταρ λυσεις και δοκιμασμενες)

 

dsc00002small.jpg

 

80 ευρω ο ενας συν 80 ο αλλος ισον 160 ευρω.

Τους μαγνητες τους εβαλα μονος μου (ειχαν τα παντα μεσα απο καλωδια μεχρι νεα ποντεσιομετρα), και αυτη ηταν η μεγαλυτερη μαλακια μου γιατι ο Σταυρος μου ειπε ασε να στους βαλω εγω, και γω του κανα τον εξυπνο.

Ηρθα σπιτι, και καθησα απο τις 4 το απογευμα και οταν σηκωθηκα τελειωμενος και μετα απο αμετρητα λαθη (καλα που δεν τους εκαψα) ηταν η ωρα 4+20 το πρωι..... τα χα παιξει >:(

 

Τελος παντων, αν και διαβαζοντας ολα αυτα σε διαφορα φορα τους ειχα με φοβο αυτους τους μαγνητες οσο αναφορα τα καθαρα τους ( ο καθενας ρε παιδια βγαινει και γραφει οτι θελει, μεχρι που διαβασα καπου που ελεγε καποιος οτι απο οταν εβαλε τους EMG δεν χρειαστηκε ξανα distorsion) και μην τους εχοντας ξαναπαιξει, βεβαια τους ειχα ακουσει αλλα αν δεν βαλεις δαχτυλο που λεμε... ;D τους εβαλα με κρυα καρδια αν και με καθυσηχασαν λιγο τα λεγομενα του Σταυρου.

Το αποτελεσμα οπως ειναι εκπληκτικο, το οργανο μεταμορφωθηκε τελειως αποκτοντας επαγγελματικες προεκτασεις (φοβερο οργανο για ολες τις δουλειες).

Τα βρωμικα του....τα ξερετε και μπορειτε να φανταστειτε, τα δε καθαρα του απιστευτα.

Κανενας μικροφωνισμος κανενας θορυβος (βασικο για μουσικους σε στενα παταρια και περιορισμενους χωρους), απολυτη λειτουργεια.

(Αυτος ο EMG 85 τελικα ειναι αλλο πραγμα....)

 

Το οργανο αυτο μετα απο αυτα που μου ειπε ο Ντουκας που τα ειχει δουλεψει παλιοτερα, ειναι Γερμανικης κατασκευης, εχει πολυ καλη γεφυρα (Schaller) και πολυ καλα κλειδια, εχει σωμα alder και μπρατσο maple με ινδικο rossewood, τα ειχε φερει ο Στολλας πριν χρονια και δεν περπατησανε, αλλα αν εξαιρεσεις τους μαγνητες που ηταν Κινεζικοι της πλακας, ηταν καλα οργανακια, και εγω το αγορασα περυσι καινουριο απο ενα μαγαζι εδω στην πολη μου που ηταν στο ραφι μεσα σκονη  ;D, 90 ευρω συν 20 μια θηκουλα.

 

ΥΓ

Προσοχη αν καποιος ξεκινησει τετοια διαδικασια, θελει να πιανουν τα χερια, να εχει τα εργαλεια και την αναλογη εμπειρια. Αλλιως δεν θα τα καταφερει.

 

 

Συνολικο κοστος

23 Χρωμα

15 πραιμερ

5 διαλυτικο χρωματος

5 τα δυο κιλα διαλυτικο Ν1 για καθαρισμα του πιστολιου

160 οι μαγνητες

5 γυαλοχαρτα

10 γυαλοχαρτσ κουρμπας

---------------------

Συνολο 223 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ταστιερα και το rosewood (μετα απο συμβουλη του Ντουκα) δεν περνει καμμια βαφη (ηθελα να περασω καποιο λουστρο....), αλλα το μονο που θελει ειναι καλο τριψιμο με συρμα ψιλο (αυτο που ειναι για τα πιατα) και περασμα με λεμονελαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου