Προς το περιεχόμενο

Αναβαθμιση-μετατροπη κιθαρας


Thomsot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

me likes!

Πως και δεν της εβαλες κανα floyd και κανα αλλο μανικι πιο ποιοτικο και του γουστου σου σε σχημα?

Μπορεις να δωσεις μερικα tips για το βαψιμο και το φινιρισμα,οπως τι ειδους χρωμα,ποσα χερια κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραία δουλειά! Μπράβο!

Θα βοηθούσες όντως αν μας έξηγούσες τη διαδικασία και συγκεκριμένα αυτο που με ενδιαφέρει πιο πολύ είναι τι βερνικι χρησιμοποίησες , πόσο την άφησες να στεγνώσει και πως τη γυάλισες για το τελικό αποτέλεσμα.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα χρωματα που χρησιμοποιησα ειναι αυτα

 

img0391small.jpg

 

Δεξια οπως φαινεται ειναι το χρωμα, και αριστερα το primer (ασταρι).

Το χρωμα αυτο ειναι χρωμα πολυουρεθανικης βασης, ειναι απο τα ποιο δυνατα χρωματα της αγορας (καμμια σχεση με λουστρα κλπ), δυνατοτερο και πιο αντοχης και απο τα χρωματα αυτοκινητου, και χρησιμοποιειται ως επι το πλειστον για σκαφη στη θαλασσα (που χρειαζονται πολυ καλη προστασια) και σε οτι αλλες εφαρμογες ο καθ ενας θελει.

Ειναι χρωμα εξαιρετικης στιλπνοτητας (δεν χρειαζεται εξωτερικο λουστρο δηλαδη) και εξαιρετικης αντοχης.

Διαλυεται δεν με αυτο το διαλυτικο

 

img0393small.jpg

 

 

 

Πως και δεν της εβαλες κανα floyd και κανα αλλο μανικι πιο ποιοτικο και του γουστου σου σε σχημα?

 

Φιλε rocka cola, ποτε δεν μου αρεσε το τρεμολο γενικα στην κιθαρα, και ειναι κατι που εκτος απο το οτι δεν μου αρεσει, δεν εχω μαθει και να το χρησιμοποιω.  :-[

 

Οσο για το μανικι, ειναι οτι καλυτερο ειχε πανω αυτη η κιθαρα.

Το δε σχημα του ειναι του απολυτου γουστου μου (ειχα δει μια φορα μια κιθαρα του JJ Cale με τετοιο σχεδιο και ηταν ενας απο τους λογους που αγορασα αυτο το οργανο περυσι  ;D)

Εχει πολυ μεγαλο radius (η ταστιερα ειναι σχεδον επιπεδη) με ολα τα πλεονεκτηματα (και τα μειονεκτηματα επισης), φτιαχνεις δε απιστευτο σετ απ. Μπορεις να κατεβασεις τις χορδες τοσο χαμηλα που σχεδον να αγγιξουν τα ταστα και να μην σου τασταρει το οργανο πουθενα. Με αποτελεσμα η ταστιερα να ειναι φοβερα γρηγορη.

Το μανικι με λιγα λογια ειναι πραγματικα εντυπωσιακο, και ηταν ο λογος (καθως και το σχημα και η ελαφρυτητα του οργανου) που αποφασισα να φιαξω το οργανο, και τελικα αποδειχτηκε οτι αξιζε τον κοπο.

 

Περισσοτερες λεπτομεριες το βραδυ, τωρα φευγω.... :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thx for the info.

Απλα ρωτισα γιατι βλεποντας την μου κανε κατι σε 80'ς superstrat σαν αυτες της esp.

Ειναι ενδιαφερον τελικα να βλεπεις ενα οργανο στημενο ακριβως στα μετρα του παιχτη/χρηστη του.

Συγχαρητιρια για μια ακομα φωρα.Αν και οταν μπορεσεις βαλε και ενα μικρο κλιπακι να δουμε πως ακουγεται απο περιεργεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεξια οπως φαινεται ειναι το χρωμα, και αριστερα το primer (ασταρι).

Το χρωμα αυτο ειναι χρωμα πολυουρεθανικης βασης, ειναι απο τα ποιο δυνατα χρωματα της αγορας (καμμια σχεση με λουστρα κλπ), δυνατοτερο και πιο αντοχης και απο τα χρωματα αυτοκινητου, και χρησιμοποιειται ως επι το πλειστον για σκαφη στη θαλασσα (που χρειαζονται πολυ καλη προστασια) και σε οτι αλλες εφαρμογες ο καθ ενας θελει.

Ειναι χρωμα εξαιρετικης στιλπνοτητας (δεν χρειαζεται εξωτερικο λουστρο δηλαδη) και εξαιρετικης αντοχης.

 

 

 

και το ξύλο πως θα αναπνέει;;;

Ορκισμένος Μπλουζάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

και το ξύλο πως θα αναπνέει;;;

 

Εχει ΗΕΜΤΖΙ η κιθαρα filos, οποτε μονο ψηφιο βγαζει, το ξυλο δεν το ακους ουτε με στηθοσκοπιο. ;D

 

Περα απο την πλακα, βγαζει μια ωραια 80-ιλα το οργανο και μου αρεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου