Προς το περιεχόμενο

Reverse Delay?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το δοκίμασα μια φορά αυτό αλλά μου ακουγόταν περισσότερο σαν slapback παρά σαν γέμισμα :( Ίσως να έκανα κάτι λάθος

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αν & το κανιβαλιζουμε το θεμα παλι :lol: ουτε εγω το κλεινω το delay ποτε (αυτα παθαινεις οταν τη χρονικη στιγμη που αρχιζεις να παιζεις ηλεκτρικη κιθαρα μεσουρανουν οι Police! :lol: )

 

Δεν το συγχρονιζω ποτε ομως με το τεμπο του κομματιου απλα εχω μια μονιμη ρυθιση με περιπου 500-600 msec time,50-60% feedback & 30% level δοκιμασε τη μηπως σου κανει :wink: γεμιζει πολυ τον ηχο ειδικα αν εισαι ο μοναδικος κιθαριαρης στο γκρουπ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεμιζει πολυ τον ηχο ειδικα αν εισαι ο μοναδικος κιθαριαρης στο γκρουπ :wink:

 

Στανταρ!!!! +1000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι δεν μπορεις να το βαλεις σε πολλα κομματια αλλα εγω το εχω παρει το digidelay περισσοτερο για το reverse, tape, loop και μαζι με το delay της ΜΕ-30 κανω διαφορους συνδιασμους. Σαν σχεση τιμης/δυνατοτητων ειναι πολυ καλη αγορα (απο το εξωτερικο βεβαια οπου γλυτωσα 50¤)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν & το κανιβαλιζουμε το θεμα παλι :lol: ουτε εγω το κλεινω το delay ποτε (αυτα παθαινεις οταν τη χρονικη στιγμη που αρχιζεις να παιζεις ηλεκτρικη κιθαρα μεσουρανουν οι Police! :lol: )

 

Δεν το συγχρονιζω ποτε ομως με το τεμπο του κομματιου απλα εχω μια μονιμη ρυθιση με περιπου 500-600 msec time' date='50-60% feedback & 30% level δοκιμασε τη μηπως σου κανει :wink: γεμιζει πολυ τον ηχο ειδικα αν εισαι ο μοναδικος κιθαριαρης στο γκρουπ :wink:[/quote']

 

Η αλήθεια είναι ότι μ'αρέσει που κανιβαλίζεται το θέμα, άλλωστε την απάντησή μου την έχω πάρει :D Επίσης είναι καλό να παίρνουμε ιδέες ο ένας απ'τον άλλον για τη χρήση των πεταλιών του και του εξοπλισμού του γενικότερα, κάτι που μπορεί να δώσει άλλες διαστάσεις στον ήχο μας!

Όπως και να 'χει πάντως εγώ και με το DD-3 θα δοκιμάσω τις ρυθμίσεις σήμερα αυτές, όπως και κάποιες άλλες που χω στο μυαλό μου!

8)

 

:lol:

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν & το κανιβαλιζουμε το θεμα παλι :lol: ουτε εγω το κλεινω το delay ποτε (αυτα παθαινεις οταν τη χρονικη στιγμη που αρχιζεις να παιζεις ηλεκτρικη κιθαρα μεσουρανουν οι Police! :lol: )

 

Δεν το συγχρονιζω ποτε ομως με το τεμπο του κομματιου απλα εχω μια μονιμη ρυθιση με περιπου 500-600 msec time' date='50-60% feedback & 30% level δοκιμασε τη μηπως σου κανει :wink: γεμιζει πολυ τον ηχο ειδικα αν εισαι ο μοναδικος κιθαριαρης στο γκρουπ :wink:[/quote']

 

Η αλήθεια είναι ότι μ'αρέσει που κανιβαλίζεται το θέμα, άλλωστε την απάντησή μου την έχω πάρει :D Επίσης είναι καλό να παίρνουμε ιδέες ο ένας απ'τον άλλον για τη χρήση των πεταλιών του και του εξοπλισμού του γενικότερα, κάτι που μπορεί να δώσει άλλες διαστάσεις στον ήχο μας!

Όπως και να 'χει πάντως εγώ και με το DD-3 θα δοκιμάσω τις ρυθμίσεις σήμερα αυτές, όπως και κάποιες άλλες που χω στο μυαλό μου!

8)

 

:lol:

 

Δε με λες....

 

Μιας και γω το DD3 έχω...Μόνο σε μένα φαίνεται πολύ "κρύος" και απόμακρος ο ήχος του; Κάτι σαν να παίζεις μέσα στο μπάνιο, ένα πράμα...

 

"Large hall" δεν λέγεται αυτού του τύπου ο ήχος;

 

Ή μήπως φταίνε οι ρυθμίσεις μου; :roll:

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα γενικά, δεν έχω πάρα πολλές απαιτήσεις από ένα delay μιας και το είδος που παίζω δε φημίζεται για τις ποσότητες delay που χρησιμοποιούνται.

Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από τον ήχο του και τις δυνατότητές του και αυτό που λες σχετικά με το "μπάνιο" δεν το έχω παρατηρήσει παρά μόνο σε ακραίες ρυθμίσεις (full level, full feedback κλπ) κάτι το οποίο αποφεύγω γενικά.

Πάντως όσο περισσότερο πειραματίζεται κανείς, τόσα περισσότερα ανακαλύπτει!

..there's too much panic in this town...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σαν να παίζεις μέσα στο μπάνιο' date=' ένα πράμα...[/quote']

Εμένα πάλι μου αρέσει αυτός ο ήχος, κάποτε κλασσική μόνο καθισμένος στη χέστρα έπαιζα (με κλειστό το καπάκι φυσικά :D )

leep is a symptom of caffeine deprivation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σαν να παίζεις μέσα στο μπάνιο' date=' ένα πράμα...[/quote']

Εμένα πάλι μου αρέσει αυτός ο ήχος, κάποτε κλασσική μόνο καθισμένος στη χέστρα έπαιζα (με κλειστό το καπάκι φυσικά :D )

...άσε που μερικά γκρούπ έχουν γράψει ιστορία έτσι...

http://mixonline.com/mag/audio_supertramps_logical_song/

Η ιστορία ηχογράφησης του logical song των supertramp (κάπου στη μέση του κειμένου) λέει κάτι αντίστοιχο... :wink:

"The saxophone was recorded with an STC 4038 (an English ribbon mic) in the bell and a U87 a couple of feet away for an overall sound. Because they recorded the backing live, there was concern about bleed from the saxophone. As Henderson relates, "At the time in the Village, there was only one booth, and Roger was singing live in it, so John was recorded in the toilet; he was playing the solo in the toilet. He used to complain about it a lot, but I think he was actually quite happy being in there."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι σαν να παίζεις μέσα στο μπάνιο' date=' ένα πράμα...[/quote']

Εμένα πάλι μου αρέσει αυτός ο ήχος, κάποτε κλασσική μόνο καθισμένος στη χέστρα έπαιζα (με κλειστό το καπάκι φυσικά :D )

...άσε που μερικά γκρούπ έχουν γράψει ιστορία έτσι...

http://mixonline.com/mag/audio_supertramps_logical_song/

Η ιστορία ηχογράφησης του logical song των supertramp (κάπου στη μέση του κειμένου) λέει κάτι αντίστοιχο... :wink:

"The saxophone was recorded with an STC 4038 (an English ribbon mic) in the bell and a U87 a couple of feet away for an overall sound. Because they recorded the backing live, there was concern about bleed from the saxophone. As Henderson relates, "At the time in the Village, there was only one booth, and Roger was singing live in it, so John was recorded in the toilet; he was playing the solo in the toilet. He used to complain about it a lot, but I think he was actually quite happy being in there."

 

 

Καλό είναι το "μπάνιο", δεν λέω...Ειδικά και για ψυχεδελικούς πειραματισμούς-χάσιμο, είναι φοβερό!

 

Αλλά άμα θέλω να βγω απ' το μπάνιο τι κάνω; (να χρησιμοποιήσω το delay για γέμισμα δηλαδή) Πάλι κρύ και άδειο μου ακούγεται...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου