Προς το περιεχόμενο

Η σωστη χρηση του Standby switch!


Superfunk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

είδατε πουθενά τα "serious problems" της χρήσης του standby στα 60 και βάλε χρόνια λαμπάτων κιθαριστικών ενισχυτών?

 

να σου  την αληθεια εγω τα εχω δει....ολοι οι φιλοι μου βαζανε τους ενισχυτες στο sb μετα το sound check (για κατι 3ωρα δηλαδη) & εγω απλα παταγα το mute....αποτελεσμα αυτοι αλλαζαν λαμπες 4 φορες συχνοτερα απο εμενα.... ;D...παντως ποτε μου δεν εχω δει σοβαρο guitar tech (εχω δει πολλους και απο πολυ κοντα) να χρησιμοποιουν το sb απο τη στιγμη που ο ενισχυτης αναβει,α,επισης ολοι τους κλειναν με το power off.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 35
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

επισης ολοι τους κλειναν με το power off.

Μερικές φορές όμως κάνει κάτι περίεργα ποπ-τσικ-τσακ κτλ. Εννοείται με κλειστό το μάστερ. Καν γιου εξπλέην δατ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλό το αρθράκι... είναι το πρώτο που διαβάζω που τα εξηγεί απλά, καθαρά, και κατανοητά!

 

Μερικά συμπεράσματα:

 

Το standby αφορά μόνο ενισχυτές με λαμπάτο rectifier, σωστά? Προφανώς στους solid state ή δεν υφίσταται θέμα ή παροχή ρεύματος στην αρχή θα ρυθμίζεται μέσω του σχεδιασμού του κυκλώματος. Το σκέφτομαι λάθος?

 

Όποιος θέλει την απόκριση του λαμπάτου rectifier καλό θα είναι να βάλει ότι πιο "παλιό" βρεί. Η σύγχρονη τεχνολογία προσπαθεί να αυξήσει την απόδοση της λάμπας, μειώνοντας έτσι τη χαρακτηριστική απόκρισή της στο παιξιμο. Οπότε τι κάνουμε?

 

Αν δεν είναι προφανές δεν ξέρω από λαμπάτους rectifiers ;D Αν κάποιος γνώστης έχει την καλή όρεξη να φτιάξει ένα καλό και σωστό κλιπάκι που να δείχνει ακριβώς τα περι sag, δυναμικών κτλ θα το εκτιμούσα και εγώ και αρκετός κόσμος στο youtube (έχω ψάξει παλιότερα χωρίς αποτέλεσμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει την απόκριση του λαμπάτου rectifier καλό θα είναι να βάλει ότι πιο "παλιό" βρεί. Η σύγχρονη τεχνολογία προσπαθεί να αυξήσει την απόδοση της λάμπας, μειώνοντας έτσι τη χαρακτηριστική απόκρισή της στο παιξιμο. Οπότε τι κάνουμε?

 

oχι ακριβως,καταρχην οι περισσοτεροι λαμπατοι ενισχυτες δεν εχουν λαμπατα rectifiers αλλα ss,πες μας για τι ενισχυτη ενδιαφερεσαι για να σου πουμε.

 

οι 2 ας πουμε απο τους 3 "βασικους" ενισχυτες που ολοι αντιγραφουν (Marshall Plexi 100w & Fender Twin reverb) δεν εχουν,ουτε ειχαν ποτε λαμπατα rectifiers (ο τριτος ειναι ο VOX AC30 ο οποιος εχει)

 

το rectifier παιζει ρολο στον ηχο αλλα οχι και τοσο πολυ οσο οι τελικες/προενισχυτικες λυχνιες,γενικα οι ενισχυτες με tube rectifiers εχουν πιο πολυ shag & compression & ειναι λιγοτερο "καθαροι" απο αυτους με τα ss rectifiers,αυτο δεν παει να πει οτι οι λαμπατοι ενισχυτες με ss rectifiers δεν εχουν κλασσικο "λαμπατο" ηχο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν είναι προφανές δεν ξέρω από λαμπάτους rectifiers ;D Αν κάποιος γνώστης έχει την καλή όρεξη να φτιάξει ένα καλό και σωστό κλιπάκι που να δείχνει ακριβώς τα περι sag, δυναμικών κτλ θα το εκτιμούσα και εγώ και αρκετός κόσμος στο youtube (έχω ψάξει παλιότερα χωρίς αποτέλεσμα).

 

Θες διαφορά στον ήχο ανάμεσα σε Tube και διόδους πχ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχουν πιο πολυ shag & compression ....

Ότι μαμάνε είναι αλήθεια αλλά έχουν shag  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η ιστορία με τα standby switches είναι το κάτι άλλο...Ανέκαθεν φανατικός των Marshall,πάντα στα owner's manual έλεγε οτί ανοίγουμε πρώτα το power,περιμένουμε τουλάχιστον 2 λεπτά και μετά ανοίγουμε το standby...Rockάρουμε και μετά και αφού έρθει η αστυνομία για να μας οδηγήσει στο κρατητήριο,κάνουμε ακριβώς το αντίθετο... ;D

 

 

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θες διαφορά στον ήχο ανάμεσα σε Tube και διόδους πχ?

 

Νομίζω ναι, αυτή είναι η απορία μου (μιλώντας για το rectifier πάντα). Και να φαίνεται ξεκάθαρα το sag με ανάλογο παίξιμο. Έχω την εντύπωση ότι όταν το ακόυσω θα καταλάβω ότι είναι γνώριμος ήχος που μου αρέσει, αλλά μη έχοντας την εμπειρία με τέτοιο ενισχυτή δεν μπορώ να το απομονώσω, να το προσδιορίσω.

 

Βασικά έχω την περιέργεια γιατί όταν πρωτοπήγα σε λάμπα από... εχμ... "μαθητικό" ενισχυτή νόμιζα ότι άλλαξα αυτιά και έμαθα να παίζω απο την αρχή  ;D ;D Κάπου σκέφτομαι μήπως και δώ και τέτοια αλλαγή από solid state σε tube rectifier... μιας και έχουν πολλά κιλά mojo, tone, και βιντατζ ;D

 

Παρά το χιούμορ είναι κανονική η απορία μου πάντως. Τώρα αν αρχίσω να ρωτάω για τις διαφορές tone και feel στα pre-CBS βερνίκια που περάστηκαν στην τελευταια ευθυγράμμιση πλανητών το 1965 σταματήστε με!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου σκέφτομαι μήπως και δώ και τέτοια αλλαγή από solid state σε tube rectifier..

 

Πηγαινε σε ενα μαγαζι και παιξε πλαϊ πλαΪ εναν Fender deluxe/super reverb & εναν twin reverb (οι 2 πρωτοι εχουν tube rectifier) & o twin ss,για να δεις την διαφορα σε ενα σχεδον ιδιο κυκλωμα ,το να συγκρινεις εντελως διαφορετικους ενισχυτες οι οποιοι εχουν ss & tube rectifier δεν θα σε βοηθησει να καταλαβεις τη διαφορα.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε μιλάμε για εμφανώς διαφορετικού τύπου απόκριση δηλαδή. Ωραία, να μήν έχω απωθημένα χωρίς λόγο :). Όταν έχω την ευκαιρία θα το κάνω πάντως, thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου