Προς το περιεχόμενο

"Το έχω ξανακούσει. Αλλά που;" Σας έχει τύχει;


RayDTutto

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παθαινω το αντιθετο.Παιζω ενα ριφ και γουσταρω,και μετα το παιζει σε κανα φιλο να μου πει την γνωμη του και η απαντηση ειναι η εξης:ρε συ αυτο μιαζει με το ταδε κοματι του δινα group και κει απογοητευομαι.Ευτυχως οχι πολυ συχνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είτε συνειδητά είτε ασυνείδητα νομίζω οτι κάτι λίγο όλοι έχουμε κλέψει αφού ουσιαστικά φτιάχνουμε μουσική με οδηγό τις μουσικές που ακούμε. Το θέμα είναι πως θα το εξελίξεις το κομμάτι έτσι ώστε, κι ενα μέρος/φράση/ακολουθία συγχορδιών να μοιάζει, να μπορέσει να διαφοροποιηθεί στην πορεία.

Πάντως ο καλύτερος τρόπος να διαπιστώσεις αν το κομμάτι σου είναι καραμπινάτη κλεψιά, είναι να το παίξεις σε μουσικόφιλο ακροατή χώρις όμως να τον προϊδεάσεις ότι σου θυμίζει κάτι.

Περιστατικό με τη μπάντα μου: έχουμε βρει ένα δυνατό φινάλλε για ένα τραγούδι το οποίο όμως ΣΙΓΟΥΡΑ είναι από κάπου κλεμμένο και οι πρώτες ενδείξεις λένε το I wanna be your dog...μετά από δυο βδομάδες αντιλαμβάνομαι οτι είναι ακριβώς το ρεφρέν του seek n destroy και μετά από λίγες μέρες ανακαλύπτω τυχαία οτι είναι ΟΛΟΪΔΙΟ με το φινάλε του Halloween των Mudhoney (σε αυτό μέχρι και τα τύμπανα βάλαμε ίδια  :D).

 

Ο κλέψας του κλέψαντος. Το φινάλε "μας", δυστυχώς, απορριφθηκε!  >:( :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά.

Μετά από 2 3 μέρες βρίσκω τελικά από που ήταν και αν όντως είναι ίδιο.

Πάντα το κρατάω όμως :D

 

 

Evilnye, +10000000 για την ΚΟΜΜΑΤΑΡΑ που ανέβασες  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

καλησπερα φιλε κι απο μενα αν θες τη γνωμη μου η μουσικη κανει κυκλους καθως οι νοτες ειναι λιγες και η εμπνευση των μουσικων απειρη  χαρακτηριστικο παραδειγμα για μενα το four letter word Των def leppard που ειναι κομματαρα αλλα παρ ολα αυτα εχει πολλα ιδια στοιχεια με το back in black και μιας και το ανεφερα οι acdc τι κανουν?ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΝ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΝΕΑ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου