Προς το περιεχόμενο

αγορα ηλεκτρικης κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνέχεια τα ίδια διαβάζω για τα Watt κλπ.

Και μιά Ferrari, μια Lambo, μια Porsche ΔΕΝ μπορεις να την τερματίσεις στο δρόμο, όμως την θές γιατί έχει φοβερή ποιότητα κατασκευής, τρομερές προδιαγραφές ασφαλείας, έχει Design, και τρομερή ποιότητα κύλισης.

Τί δεν μπορεί να σου δώσει ένας 100άρης που σου δίνει ένας 15άρης ? Και ποιό πολλές δυναμικές έχει, και περισσότερες αρμονικές, και ισχύ αν ποτέ την χρειαστείς και Headroom καλύτερο.... Δεν λείπουν τα παραδείγματα από παικταράδες που παίζουν με θηρία (τα οποία ψάχνουν ένα ένα μέσα σε 100άδες ακροάσεις μεταξύ ιδίων)

 

+2000000000000000000000000000000

 

οι καινουριοι ενυσχητες πλεον παιζουν αποδεκτα και σε χαμηλες εντασεις σπιτιου...εν τω μεταξυ υπαρχουν και τα ατενουειτορ... δεν ειναι τυχαιο που ολοι οι καλοι ενυσχητες ειναι στα 100 βατ...αλλιως θα ελεγε η engl λοιπον για εσας που παιζετε σπιτι παρτε τον powerball στα 30 βατ... και για εσας που θελετε dual recto παρτε τον στα 20 βατ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 161
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι, αλλά αυτά ισχύουν για τα καθαρά. Γιατί η Ferrari στις 2000 στροφές δε βγάζει ήχο Ferrari ;) Με attenuators δεν έχω ψαχτεί πάντως.

 

Ναι ??? Έλα να σου βάλω τον Rivera μου που είναι 100+ Watt να μου πείς αν βγάζει καλά βρώμικα ή τον Brunnetti μου που είναι 50+Watt.΄

 

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ??? Έλα να σου βάλω τον Rivera μου που είναι 100+ Watt να μου πείς αν βγάζει καλά βρώμικα ή τον Brunnetti μου που είναι 50+Watt.΄

 

 

Με τερματισμένες τελικές σε εντάσεις διαμερίσματος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ??? Έλα να σου βάλω τον Rivera μου που είναι 100+ Watt να μου πείς αν βγάζει καλά βρώμικα ή τον Brunnetti μου που είναι 50+Watt.΄

 

Μπορεί ο συμφορουμίτης να αναφέρθηκε γενικά ή να εννοεί αν το έχεις στο 1.

Εμένα πάντως ο Mesa δε δυσκολεύεται να βγάλει καλό καθαρό ήχο (φυσικά αν τον ανοίξεις λίγο παραπάνω, "αναπνέει" καλύτερα ;) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι κι αλλοιως ΚΑΝΕΝΑΣ ενισχυτης (ακομα και 5 βαττ) δεν μπορει να τερματησει σε εντασεις διαμερισματος.

 

ασε που ενας ενισχυτης 20 βαττ ειναι μονο 3 db πιο "σιγανος" απο εναν ενισχυτη 40 βαττ .....

 

ασε που οι περισσοτεροι εδω μεσα λογω.....μεταλλικων καταβολλων οταν μιλανε για "γκαζια" συνηθως αναφερονται σε ΠΡΟ-ενισχυτικα γκαζια οποτε και παλι δεν υπαρχει λογος να παιζει ο ενισχυτης στο "10".

 

γενικα ολη αυτη η μυθολογια των....λαμπατων ενισχυτων που παιζουν ανοιγμενοι στο...τερμα προερχεται συνηθως απο ανθρωπους που ΠΟΤΕ δεν εχουν ανοιξει εναν λαμπατο ενισχυτη στο...τερμα (in fact ΠΑΡΑ πολυ σπανια εχει γινει αυτο στην ιστορια της μουσικης.... ;D)

 

με οποιονδηποτε αξιοπρεπη λαμπατο ενισχυτη,οσα βαττ και να ειναι ,μπορεις να βγαλεις ΤΕΛΕΙΟ καθαρο ή βρωμικο ηχο,φτανει βεβαια να ξερεις τι κανεις

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι κι αλλοιως ΚΑΝΕΝΑΣ ενισχυτης (ακομα και 5 βαττ) δεν μπορει να τερματησει σε εντασεις διαμερισματος.

 

ασε που ενας ενισχυτης 20 βαττ ειναι μονο 3 db πιο "σιγανος" απο εναν ενισχυτη 40 βαττ .....

 

ασε που οι περισσοτεροι εδω μεσα λογω.....μεταλλικων καταβολλων οταν μιλανε για "γκαζια" συνηθως αναφερονται σε ΠΡΟ-ενισχυτικα γκαζια οποτε και παλι δεν υπαρχει λογος να παιζει ο ενισχυτης στο "10".

 

γενικα ολη αυτη η μυθολογια των....λαμπατων ενισχυτων που παιζουν ανοιγμενοι στο...τερμα προερχεται συνηθως απο ανθρωπους που ΠΟΤΕ δεν εχουν ανοιξει εναν λαμπατο ενισχυτη στο...τερμα (in fact ΠΑΡΑ πολυ σπανια εχει γινει αυτο στην ιστορια της μουσικης.... ;D)

 

Αυτό λέω. Εξάλλου το έχω δηλώσει ότι δεν έχω παίξει ούτε πρόκειται να παίξω ποτέ μπροστά από τερματισμένο κατοστάρη ;D ;D Παρολά αυτά, για όλους εμάς που... παίζουμε και με διπλούς ;) ΔΕΝ είναι το ίδιο να είναι το master volume λίγο κάτω από το 1 με το να παίζει σε μία φυσιολογική ένταση, ούτε σαν ήχος ούτε σαν αίσθηση φυσικά. Είναι σα να λές ότι οι τελικές δεν παίζουν ρόλο στον ήχο, οπότε θα παίζαμε όλοι με butique λαμπάτα πετάλια καρφί - όχι ότι ακούγεται και άσχημα... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σου ξαναλεω

 

ειτε παιζει με διπλους ,ειτε με μονους,για να "ανθισει" ο ηχος (ειτε βρωμικος,ειτε καθαρος) δεν ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση η ενταση να ειναι σε αυτο που οι περισσοτεροι ....γειτονες του πλανητη θεωρουν "φυσιολογικο". ;)

 

σπιτι εχω εναν 18αρι Marshall & εναν 100αρι Boogie και οι δυο παιζουν καλά γυρω στο 2,5 (ο Boogie) και γυρω στο 1,5 ο Marshall (μιλαω για εντασεις που απλα ο παικτης ακουει μονο τον ηλεκτρικο ηχο της κιθαρας τιποτα το τρομερο δηλ.),σε διαβεβαιωνω οτι μονο neighbour friendly δεν ειναι η ενταση (αλλο αν οι γειτονες μου ειναι απλα κουφοι)....ο Marshall αν και 18αρης κανει ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ περισσοτερη...φασαρια απο τον 100αρη Boogie αν καποιος θελει να τον βαλει να παιζει σε καλη ενταση (παντα μιλαω για καθαρα,τα βρωμικα ετσι κι αλλοιως τα προτιμω απο πεταλια οποτε δεν υπαρχει προβλημα στην ενταση)

 

κακα τα ψεμματα οταν παιζεις ηλεκτρικη κιθαρα ...απο τη στιγμη που ακους τον ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ ηχο της κιθαρας σου την ωρα που αυτη ειναι στον ενισχυτη ο ηχος ειναι....μαπα (ειτε εχει ατενουεϊτορ ,ειτε οχι... ;D).....

 

για αυτο και η μονη λυση ειναι να βρεις ενα σπιτι με ανεκτικους γειτονες (και να παιζεις σε λογικες εντασεις)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνέχεια τα ίδια διαβάζω για τα Watt κλπ.

...

Τί δεν μπορεί να σου δώσει ένας 100άρης που σου δίνει ένας 15άρης ? Και ποιό πολλές δυναμικές έχει, και περισσότερες αρμονικές, και ισχύ αν ποτέ την χρειαστείς και Headroom καλύτερο.... Δεν λείπουν τα παραδείγματα από παικταράδες που παίζουν με θηρία (τα οποία ψάχνουν ένα ένα μέσα σε 100άδες ακροάσεις μεταξύ ιδίων)

  Σύμφωνώ με αυτά που λες.

  Ωστόσο στην προκειμένη περίπτωση δε θα ήταν προτιμότερο,δεδομένου του επιπέδου του φίλου μας(αρχάριος bedroom player,που ακόμα δε γνωρίζει τη διαφορά 20w τρανσίστορ από 20w λάμπα),να τσίμπήσει έναν 5άρι(άντε 10άρι)λαμπάτο και τα χρήματα,που θα εξοικονομήσει να τα επενδύσει είτε σε καλύτερη κιθάρα είτε σε εφέ,τα οποία προφανώς και θα χρειαστεί για να "ντύσει" το καθαρό κανάλι του ενισχυτή του;

(συμπεραίνω από το nickname του,πως δεν ακούει jazz,ώστε να τον καλύπτει το καθαρό και το lead κανάλι του ενισχυτή,μόνο  ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου