Προς το περιεχόμενο

Bare Knuckle pickups για stoner


rouchlass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους σας!Αφου τελειωσα απο τις απαραιτητες (για τα γουστα μου) αγορες πεταλιων (Korg Pitchblack - Fulltone Clyde Deluxe - Fulltone Mini Dejavibe 2 - Mad Professor Fire Red Fuzz - Mad Professor Litle Green Wonder - Detox EQ - Boss RE 20 Space Echo - Boss RC 20 XL Loop Station) το επομενο βημα μου ειναι να αλλαξω τους μαγνητες της Gibson SG Standard που εχω στην κατοχη μου.Οι μαγνητες που φοραει τωρα μου φαινεται πως ψιλολασπωνουν... Ο ενισχυτης που διαθετω ειναι ενας Marshall JCM 2000 DSL 401 combo.Ασχολουμαι με τη stoner σκηνη,το κουρδισμα μου ειναι σε C με 12αρες χορδες, και ΛΑΤΡΕΥΩ τους Kyuss.Εχω ακουσει (και διαβασει) παρα πολυ καλα λογια για τους Bare Knuckle μαγνητες και απ' οτι βλεπω προς αυτην την εταιρια θα κινηθω.Επειδη ομως δε γνωριζω καθολου απο τεχνικα χαρακτηριστικα μαγνητων ζηταω τη βοηθεια και τα φωτα σας για τους πιο καταλληλους.Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορείς να στείλεις mail θα σου απαντήσουν απ'όσο ξέρω.Αν τυχόν τους έμαθες από το sevenstring.org μπορείς να ρωτήσεις και τον χρήστη Nolly

 

Σε βλέπω για κανα warpig μαλλον είναι dark και saturated χωρίς να λασπώνει απ'όσο ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ολο θεμα φαζ και low output humbuckers και neck μαγνητης δεν ειναι ακριβως επειδη

ειναι ωραιο να λασπωνει ο ηχος για να παιξεις τη stonerια σου?

Αν θες καλογυαλισμενο ηχο δεν χανεις λιγο το νοημα και πας σε πιο μεταλ προσεγκυση?

Οι kyuss μεσα στη λασπουρια ειναι και γι αυτο τους γουσταρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η "λασπουριά" των Kyuss προέρχεται από ένα εκατομμύριο διαφορετικούς παράγοντες, εκ των οποίων οι μαγνήτες είναι ένας από αυτούς που παίζουν το μικρότερο ρόλο. Εγώ παίζω πολύ στόνερ και Kyuss, και η πρώτη μου επιλογή είναι οι Bare Knuckle Mules σε calibrated set χωρίς καπάκια. Κεραμικούς-κόπιες αυτών που χρησιμοποιούσε τότε ο Homme είχα παλαιότερα και δεν μου άρεσαν καθόλου.

 

Κατά τη γνώμη μου κάνεις λάθος να ψάχνεις μαγνήτες ειδικά για το είδος, γιατί πολλοί κυνηγούν εκείνους με υψηλά output αλλά όταν έρθει η στιγμή να "καθαρίσουν" τον ήχο τους τα βρίσκουν σκούρα. Αν όντως σώνει και καλά θες να αλλάξεις αυτούς που έχεις (αλήθεια γιατί? δεν βλέπω κάποιο λόγο) τότε βρες ένα σετ με medium output που να είναι αρκετά "περιγραφικό", χωρίς να υπερτονίζει συχνότητες που αφθονούν στην κιθαρα σου. Στο ταυράκι ταιριάζουν οι Riff Raff αλλά θα συνιστούσα και τους Μule, και ίσως και τους Rebel Yell. Ο Tim που τους φτιάχνει με ένα email θα σε κατατοπίσει λακωνικά μεν αλλά πολύ σωστά δε.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελεγα να τους αλλαξω για να παω σε μαγνητες με πιο γεματο ηχο.Δε γνωριζω σχεδον τιποτα απο μαγνητες (ουτε καν για αυτους που εχω τωρα) κ ηταν ενας απο τους λογους που ανοιξα αυτο το θρεντ...Δηλ πιστευετε πως ειναι οκ οι μαμισιοι που εχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού καλά καλά δεν έχεις εντοπίσει τι δεν σου αρέσει επάνω τους... πώς γίνεται να νιώθεις πως πρέπει να αλλαχθούν? Το "λάσπωμα" που ακούς μπορεί να προέρχεται από επιμέρους ρυθμίσεις που δεν έχεις προσέξει... δλδ. τους ακούς πχ. να "μπασάρουν" πάντοτε? Ακόμη και στα καθαρά? Έχεις δοκιμάσει να παίξεις λίγο με το ύψος και την κλίση τους?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν τους εχω αγγιξει καθολου.Τους αφησα οπως ακριβως οπως τους ειχε φτιαξει ο μαστορας που μου ειχε σεταρει την κιθαρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι μύθος. Ενδείκνυνται μόνο σε περιπτώσεις που έχεις συγκεκριμένο ενισχυτή ή πετάλια που τα θες να "πουσάρονται" από κάποιο υψηλότερο output, όμως μεγαλύτερη σημασία έχει η σωστή ισορροπία στο eq παρά αυτό. Ούτως ή άλλως μπορείς αυτά να τα πουσάρεις αργότερα με εκατομμύρια άλλους τρόπους αν το επιθυμείς, ενώ ένα καφροoutput δεν μειώνεται με τίποτα. Μπορείς να πειραματιστείς λίγο με το ύψος των μαγνητών και τις ρυθμίσεις του υπόλοιπου σετάπ, και αν κάτι εξακολουθεί να μην σου κάθεται καλά τότε πήγαινε σε κάποιο upgrade... οι ΒΚ έχουν μεγαλύτερη λεπτομέρεια στον ήχο κατά τη γνώμη μου (συντελεί και το offset winding), αρκεί να βρεις κάτι που να ταιριάζει στην κιθάρα σου.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου