Προς το περιεχόμενο

Κλασική για Flamengo


tjflea

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!!! Ένας φίλος μου μού ζήτησε να τον βοηθήσω στην επιλογή ακουστικής κιθάρας. Είναι αρχάριος και θέλει να μάθει να παίζει Flamengo σε βάθος χρόνου. Θέλει να πάρει μία κιθάρα που να του μείνει, κοντά στα 150-200 ευρώ. Επειδή όμως εγώ δεν έχω ιδέα από κλασικές, μπορείτε να μας βοηθήσετε? ευχασιστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει να πάρει μία κιθάρα που να του μείνει, κοντά στα 150-200 ευρώ.

 

θα σε στεναχωρησω αλλα αυτα τα δυο ΜΑΖΙ δεν παιζουν με την καμμια.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα μ΄άρεζαν οι ιστορίες που ξεκινούσαν κάπως έτσι: "Ένας φίλος..."  ;D

 

Με €150-200 καλύτερα να πάρεις μερικά σχετικά βιβλία ή instructional DVDs.Αυτά σίγουρα "θα σου μείνουν".

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα....

 

  - Η ακουστικη κιθαρα δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ σχεση με το flamenco.

 

  - Η κλασικη κιθαρα σαν οργανο εχει διαφορες με τη φλαμενκο κιθαρα,οχι ομως τοσο τραγικες. Εχουν κι οι δυο ναυλον χορδες,σε αντιθεση με την ακουστικη που εχει συρματινες,παιζονται κι οι δυο με δακτυλα και νυχια(με αρκετα διαφορετικη τεχνικη σε πολλες περιπτωσεις) αλλα οχι με πενα,αλλα εχουν αλλες διαστασεις(κι ας μοιαζουν με την πρωτη ματια) αλλα ξυλα και αλλη κατασκευη εσωτερικα. Η κλασικη προσανατολιζεται στη διαρκεια του ηχου(sustain) ενω η φλαμενκο στην ενταση και στην ατακα(αμεση ανταποκριση του οργανου στους - ταχυτατους - δακτυλισμους).

 

  - η φλαμενκο κιθαρα ειναι με διαφορα ο πιο δυσκολος τροπος παιξιματος κιθαρας. Ο φιλος σου μαλλον θα εννοει σε ΠΟΛΥ βαθος χρονου....  ;D ;D

 

  - 150 - 200 ευρω οχι απλα δεν επαρκουν για μια κιθαρα που "θα του μεινει" αλλα μολις και μετα βιας παιρνεις μια κλασικη  κιθαρα στα ορια της αξιοπρεπειας,επαρκη ομως για καποιον που τωρα ξεκιναει. Φλαμενκο κιθαρα ομως σε αυτα τα λεφτα ΔΕΝ παιζει. Θα βρεις πολλες βεβαια σε καταλογους στο internet αλλα πιο πολυ καυσοξυλα θα ειναι.

 

  -  Μιας ομως και η κλασικη και η φλαμενκο στις πολυ βασικες τεχνικες εχουν πολλα κοινα, εγω θα σου πω να παρει μια κλασικη σε αυτα τα λεφτα,και ΑΝ δει οτι το εχει και προχωρησει ταχυτατα και μελεταει πραγματικα,τοτε σε δυο τρια χρονακια το ξανασκεφτεται για να αγορασει φλαμενκο κιθαρα.Μια που θα του "μεινει" στ΄αληθεια  ;) κι οχι στα χερια... :D ;D ;D

.... Λεει ελα ντε και το ντε ερχεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα μ΄άρεζαν οι ιστορίες που ξεκινούσαν κάπως έτσι: "Ένας φίλος..."  ;D

 

Με €150-200 καλύτερα να πάρεις μερικά σχετικά βιβλία ή instructional DVDs.Αυτά σίγουρα "θα σου μείνουν".

 

Θα μπορούσες να μην κοροιδεύεις. μιλάμε για ένα παιδί που χορεύει flamengo φανατικά και ζήτησε τη βοήθειά μου μιας και με θεωρεί ειδικό στις κιθάρες. Εγώ ειδικός δεν είμαι. Και γι αυτό ζήτησα τη βοήθειά σας. Υπάρχει γενικά ένα πνεύμα ειρωνείας στο forum "γνωρίζοντες και μη γνωρίζοντες". Πάντως, μην τρελένεσαι. Με 200e παίρνεις κιθάρες και αρκετά καλές που να μείνουν ικανοποιητικά στο χρόνο. Κάποιοι μπορεί να ρίξουν τα standard, να μη την ψωνίσουν στο μέλλον και να τους αρκεί μία κιθάρα των 200e. Δεν έχουν όλοι να διαθέσουν ένα βασικό μισθό για μία κιθάρα έτσι? Οπότε αντί να αναλώνεστε σε καυστικά σχολιάκια, μπορείτε να βοηθάτε όποιον ζητάει πραγματικά τη βοήθειά σας. Αλλίως μιλάτε μόνοι σας όσοι ξέρετε τα πάντα και τελείωσε!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

για αρχαριο η μεγαλυτερη διαφορα ειναι οτι η φλαμενκο πρεπει να εχει τις χορδες αρκετα χαμηλοτερα απο την κλασικη. οποτε αν παρει κλασικη κιθαρα ας διαλεξει κατι που να ειναι ευκολο στο παιξιμο (αν και για τα ρυθμικα - απο τα οποια μαλλον θα αρχισει - πιο πολυ δουλευει το δεξι χερι).. βαζεις φλαμενκο χορδες, ενα πλαστικο στο καπακι για να το προστατευει λιγο (γιατι στο φλαμενκο χτυπας), και καλη μελετη...

 

ο thomann παντως εχει κατι φτηνες flamenco αν και δεν θα τις συνιστουσα.. καλυτερα κατι μεταχειρισμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορούσες να μην κοροιδεύεις. μιλάμε για ένα παιδί που χορεύει flamengo φανατικά και ζήτησε τη βοήθειά μου μιας και με θεωρεί ειδικό στις κιθάρες. Εγώ ειδικός δεν είμαι. Και γι αυτό ζήτησα τη βοήθειά σας. Υπάρχει γενικά ένα πνεύμα ειρωνείας στο forum "γνωρίζοντες και μη γνωρίζοντες". Πάντως, μην τρελένεσαι. Με 200e παίρνεις κιθάρες και αρκετά καλές που να μείνουν ικανοποιητικά στο χρόνο. Κάποιοι μπορεί να ρίξουν τα standard, να μη την ψωνίσουν στο μέλλον και να τους αρκεί μία κιθάρα των 200e. Δεν έχουν όλοι να διαθέσουν ένα βασικό μισθό για μία κιθάρα έτσι? Οπότε αντί να αναλώνεστε σε καυστικά σχολιάκια, μπορείτε να βοηθάτε όποιον ζητάει πραγματικά τη βοήθειά σας. Αλλίως μιλάτε μόνοι σας όσοι ξέρετε τα πάντα και τελείωσε!!!

 

Μα γιατί αρπάζεσαι με τη μία;

Το χιούμορ και το πείραγμα είναι βασικό συστατικό του φόρουμ.

Πίστεψέ με, κανείς δεν έχει τη διάθεση να σε ειρωνευτεί (και γιατί να το κάνει άλλωστε;).

Όλοι καταθέτουμε και μοιραζόμαστε απόψεις και εμπειρίες. 

 

Τώρα op να σου πω ότι συμφωνώ απόλυτα με τον  santso 4.

Καλή κιθάρα flamengo με 200 ευρώ δεν παίρνεις.

Το αν κάποιος μπορεί ή όχι να διαθέσει τα απαραίτητα χρήματα για την αγορά κιθάρας είναι ένα άλλο ζήτημα.

Κι εγώ μπορεί να μη θέλω να δώσω μια περιουσία αλλά αν θέλω ferrari πρέπει να τα σκάσω χοντρά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου