Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για dave smith instruments mopho


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω τσεκάρει εδώ και καιρό το dsi mopho (το απλο όχι το keyboard) και με έχει αρέσει αρκετά. Τι γνώμη έχετε για το εν λόγο μηχάνημα? Εγώ το θέλω για progressive metal, και αν ξέρετε μπορείτε να με πείτε αν μπορεί να βγάλει κλασικούς moog ήχους και γενικά αν κάνει για τη δουλειά που το θέλω?

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν το εχω δουλεψει εκτενεστερα.

Διαβασε το θεμα που εχει ανοιχθει ηδη,εχει απαντησεις εκει, τις οποιες θα σου ανεφερα κι εγω.

Moog ηχους δεν ξερω τι ακριβως εννοεις..μονοφωνικα lead παχια εχει καποια δειγματα.

Πρεπει να το ακουσεις και να το δοκιμασεις το οργανο.

Σε poly evolver και prophet, εχεις μεγαλη γκαμα δυνατοτητων.

Για το metal που αναφερεις, εσυ εχεις τον ηχο μεσα σου. Πρεπει να το δοκιμασεις το οργανο.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλλο θέμα δεν βοήθησε και πολύ, ουσιαστικά αναφέρονται πάλι στα specs. Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση :)

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω τσεκάρει εδώ και καιρό το dsi mopho (το απλο όχι το keyboard) και με έχει αρέσει αρκετά. Τι γνώμη έχετε για το εν λόγο μηχάνημα? Εγώ το θέλω για progressive metal, και αν ξέρετε μπορείτε να με πείτε αν μπορεί να βγάλει κλασικούς moog ήχους και γενικά αν κάνει για τη δουλειά που το θέλω?

 

Στο περίπου Moog.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο περίπου Moog.

Στο περιπου ηταν και για μενα, μεχρι που διπλα μου ηρθε ενα moog little phatty ..και τελικα ηταν στο  ''πολυ'' περιπου.

Για moog απλα πας στη moog. Για ολα τα αλλα ο Smith ειναι πολυ καλη επιλογη..χρονια τωρα.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο περιπου ηταν και για μενα, μεχρι που διπλα μου ηρθε ενα moog little phatty ..και τελικα ηταν στο  ''πολυ'' περιπου.

 

Λογικό είναι γιατί και το Little Phatty είναι περίπου ... Moog. ;D Ως προς το original minimoog βέβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συντροφε mini Moog δεν ηρθε στα χερια μου ποτε,οτι εχω ακουσει απο την δισκογραφια που εχω.Σκεψου λοιπον.ποσο στο περιπου ειναι απεναντι στο Little Phatty.

+1...πολλα 1 !

Για τους ηχους που γραφεις, νομιζω πως πρεπει να ακουσεις το Prophet. Ειδικα για Floyd.

Ειδικα για το παλιο αναλογικο ηχο γενικοτερα.

 

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή για ήχους style rudess, pink floyd και τέτοια δεν κάνει?

 

Για Rudess δεν μπορώ να πω τίποτε γιατί με νευριάζει ο τύπος. >:(

 

Για Pink Floyd:

 

Αν θες τον solo ήχο στο Welcome to the Machine, αυτός προέρχεται από Minimoog, ξέχνα το απλά με το MoPho.

 

Αν θες την εισαγωγή στο Shine On You Crazy Diamond (Pt 1), αυτό βγαίνει αρκετά πειστικά με το MoPho.

 

Αν θες το sequence στο On The Run, αυτό προέρχεται από EMS VCS3, με ΠΟΛΛΗ υπομονή κάτι γίνεται γιατί το VCS3 έχει αρκετά διαφορετικό φίλτρο από το MoPho.

 

Δεν είναι κατ' ανάγκη κακό - απλά μην περιμένεις πειστικότατες εξομοιώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου