Προς το περιεχόμενο

Γνώμες για dave smith instruments mopho


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 45
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Guru

κιθαρα,midi converter (100 ευρω στο βιντεο) και συνθ?..ετσι παει το πακετο ή κατι εχασα?

Ε...... Να...., κάπως έτσι δηλαδή.

Μμμμ... ναι, βεβαίως - βεβαίως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Με ενδιαφερει το θεμα... θελω να δω και στα συνθια..που θα καταληξει το θεμα.

Τότε αλλάζει. Σου ζητώ συγνώμη.

 

Στα σύνθια που θες να καταλήξει, περί ορέξεως τα γνωστά.

Εξαρτάται από το είδος της μουσικής που ενδιαφέρει τον καθένα.

 

Αλλά τις περισσότερες φορές αυτό το ξεκίνημα (κιθάρα - Midi), στην αρχή σε εντυπωσιάζει με το γεγονός ότι χρησιμοποιείς νέους τεχνολογικούς ορίζοντες παίζοντας με εντελώς νέα ηχοχρώματα από την κιθάρα σου και τελικά, αρχίζεις να τα χώνεις και να ψάχνεσαι με εντελώς νέα πράγματα που ούτε καν το είχες φανταστεί ποτέ σου μέχρι τώρα, όπως για παράδειγμα να γράφεις μέσω Midi στον Η/Υ κλπ, να κάνεις quantize και άλλες τόοοοσες Midi λειτουργίες που σου προσφέρουν όλα αυτά τα προγράμματα και άλλα πολλά. Νέος κόσμος, νέοι ορίζοντες. Ξεφάντομα ιδεών.

Να μου επιτρέψεις εδώ, σε αρκετές περιπτώσεις, η μουσική πάει λίγο πίσω.

 

Αργότερα, ψάχνεις για νέους πιό γρήγορους μετατροπείς, νέες λειτουργίες, παράλληλα αρχίζουν να αυξάνονται οι απαιτήσεις σου αλλά και οι ιδέες και τα θέλω σου. Τα γνωστά.

 

Ξαφνικά, μπαίνεις (αναγκαστικά πλέον) στην διαδικασία συζητήσεων και ανταλλαγής απόψεων με πραγματικούς πληκτράδες. Αφού ήδη μπήκες στον χώρο που λέγεται Midi. Καλημέρα σας, στο βάθος κήπος !!!

 

Κάποια στιγμή δε, εάν είσαι και λαϊκός κιθαρίστας και παίζεις σε κάποιο μικρό μαγαζί ή ταβέρνα, αρχίζεις να θέλεις να παίξεις και αρμόνιο, ναι καλά διάβασες, αρμόνιο με συνοδεία από την κιθάρα σου μέσω Midi και δεν ξέρω που αλλού μπορεί να φτάσει το όριο της φαντασίας του κάθε μουσικού. Το λέω αυτό γιατί σήμερα κιόλας μου έτυχε κάτι τέτοιο. Τελικά στο Midi όλα γίνονται. Αρκεί να υπάρχουν ιδέες και όρεξη.

 

Βέβαια όλα αυτά μεταφράζονται σε χρόνο και χρήμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ έχω σκεφτεί ως εξής: τα αναλογικά synth που είναι για κιθάρα όπως το pigtronix mothership και electro harmonix microsynth είναι και αρκετά ακριβά και περιορισμένα απο άποψη ήχων (δηλαδή κάποιος τα παίρνει για να έχει έναν keyboard-synth oriented sound αλλά χάνουν αρκετά απο ποικιλιά σε σύγκριση με αναλογικά synth). Στη συνέχεια το hog της electro harmonix πάλι είναι πολύ ακριβό (340 ευρώ) και για να πετύχεις ήχους που θες χρειάζεσαι άλλα τόσα πετάλια. Τέλος έχουμε και τα synth της roland με την εξαφωνική τεχνολογία τα οποία κυμαίνονται στα 500+ ευρώ αλλά ο ήχος τους με φαίνεται πολύ πλαστικoποιημένος. Οπότε σκέφτηκα, με ένα synth τύπου mopho το οποίο είναι και πιο φτηνό απο τα guitar synth και είναι και κανονικό synth( ;)) και ένα sonuus γύρω στα 80 ευρώ σου προσφέρεται η ποικιλία συνθεσης που προσφέρεται και σε έναν πληκτρά και σε πιο οικονομική τιμή απο τα υπερτιμημένα guitar synth.

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως τώρα που έψαχνα για desktop synths βρήκα και αυτά. To waldorf blofeld και το use audio plugiator (το οποίο φαίνεται πολύ κορυφή και σε πολύ καλη τιμή)

 

http://www.sweetwater.com/store/detail/PlugiatorLd/

 

http://www.thomann.de/gr/use_audio_plugiator.htm

 

....another day.....another corpse....another reason...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυγε απο το blofeld.

Θα κουραστεις μεχρι να δεις το αποτελεσμα,σχετικα με την ευχρηστια του.

Με τους ηχους του,εσυ ακους,εσυ αποφασιζεις.

(διαβασε και τα σχετικα link σε αλλα θεματα.)

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία γιατι ειχα και γω τις αμφιβολίες μου για το blofeld. To plugiator πως το κόβεις?

Ενδιαφερον ακουγεται στο βιντεο. Πολυ ενδιαφερον.Δεν το χω δει και ακουσει απο κοντα.

Σoυ εστειλα και ενα λινκ της Doepfer(λαθος μαλλον το γραφω). Το ειδα στην Unison. Με εκανε να ενδιαφερθω.Τσεκαρε το.

Και μην βιαστεις. Δοκιμασε. Τσεκαρε,ακου,βλεπε.

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερον ακουγεται στο βιντεο. Πολυ ενδιαφερον.Δεν το χω δει και ακουσει απο κοντα.

Ψηφιακο...κανει καπως τζιζ στα αυτια μου πλεον.(προσωπικα ομιλων,μην το παιρνεις υποψην σου).

 

Πολυ ενδιαφερον το βιντεο ομως! το ξαναβλεπω!

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου