Προς το περιεχόμενο

Real Tube OD/Distortion pedals


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, θα ηθελα να ρωτησώ εαν έχετε υπόψην τι κυκλοφορεί απο 100% λαμπατα πεταλακια γιατι δεν βρισκω κατι ιδιαιτερο προς το παρον.

 

Οταν λεω 100% εννοώ η παντελώς έλειψη opamps τυπου  OPA,TL η ΝΕ, διοτι τα περισσοτερα λαμπατα πεταλια η πρωτη βαθμιδα ειναι SS που κανει την ενισχυση του σηματος και παραμορφωση και στην συνεχεια η εξοδος περναει απο λαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ηθελα να ρωτησώ εαν έχετε υπόψην τι κυκλοφορεί απο 100% λαμπατα πεταλακια γιατι δεν βρισκω κατι ιδιαιτερο προς το παρον.

 

Οταν λεω 100% εννοώ η παντελώς έλειψη opamps τυπου  OPA,TL η ΝΕ, διοτι τα περισσοτερα λαμπατα πεταλια η πρωτη βαθμιδα ειναι SS που κανει την ενισχυση του σηματος και παραμορφωση και στην συνεχεια η εξοδος περναει απο λαμπα

 

Πεταλαρες...και ουτε 200 ευρω.

Ειχα κανει ενα custom preamp ,εσπερνε.....

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα αυτα ειναι καθαρα od???? γιατι αν δεν ειναι και ειναι preamps τοτε η σωστη θεση ειναι σε Loop και οχι μπροστα....

www.facebook.com/BlackBodyRadiationAthens

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.noiz.gr/index.php?topic=164109.0

 

Ωραία ηχητική απόδοση μπορούν να έχουν εξίσου και τα λαμπάτα σε starved mode, και αυτά της υψηλής τάσης. Έχοντας παίξει σχεδόν όλα που κυκλοφορούν σήμερα (και πολλά discontinued) και από τις δυο κατηγορίες (πλην 4-5), προσωπικά θεωρώ την διάκριση παντελώς άχρηστη και περισσότερο υποψήφια για λανθασμένο και αποπροσανατολιστικό σνομπισμό παρά ικανή να οδηγήσει σε κάποιο συμπέρασμα περί τυχόν ηχητικής ανωτερότητας της γνήσιας παρθένας πεταλίσιας λάμπας που ψήνεται.

 

Το 70-80% με λάμπα είναι σε starved mode. Aπό κει και πέρα υπάρχουν/υπήρχαν μερικά Budda, Βad Cat, τα Blackstar, το Koch, μερικά Electroharmonix, τα Effectrode, τα SIB, το Soldano GTO, το Matchless Hot Box, τα Kingsley και μερικά που θα μου διαφεύγουν. Οι συνήθεις ύποπτοι (πχ. Radial, το Βutler, μερικά Maxon, το Mesa Twin, το Zendrive tube, μερικά παλιά Vox Cooltron κλπ) είναι όλα starved, και ακούγονται από αξιοπρεπή μέχρι θαυμάσια.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα αυτα ειναι καθαρα od???? γιατι αν δεν ειναι και ειναι preamps τοτε η σωστη θεση ειναι σε Loop και οχι μπροστα....

 

Είναι μια ακόμη παρανόηση που διαιωνίζεται. Iδού τι ορίζεται ως "preamp": http://www.ovnilab.com/articles/preamp.shtml

 

Tα drives (ανεξαρτήτως λάμπας) δεν αποτελούν όλα preamps με την ευρεία έννοια της ικανής οδήγησης ενός τελικού, εξόδων line levels, speaker emulated κλπ. Eπίσης, αυτό δεν έχει καμία σχέση με το πού θα τοποθετηθούν (μπροστά ή στη λούπα). Πχ. το Bad Cat Two Tone που είχα ακουγόταν μαύρο χάλι στη λούπα, ενώ μπροστά είναι σχεδόν σίγουρα το ωραιότερο distortion που έχω ακούσει πάνω σε καθαρό ενισχυτή. Το πού θα τοποθετηθεί υπαγορεύεται μόνο από το γούστο του καθενός, και από το αν το πεταλάκι παραδίδει σήμα στο output αρκετά υψηλό και κατάλληλο να οδηγήσει έναν λαμπάτο τελικό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αλλα αυτα ειναι καθαρα od???? γιατι αν δεν ειναι και ειναι preamps τοτε η σωστη θεση ειναι σε Loop και οχι μπροστα....

Οχι απαραίτητα στο fx loop(εαν και αυτο ειναι το σωστο!)

Εγω οτι preamp ειχα το εβαζα μπροστα..

Γιατι μπροστα παιζει απλα καλυτερα.Και εχεις και δυο eq..

metal και φραπε!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To vox bulldog Τι πεταλι ειναι ? Την λαμπα την χρησιμοποιεί για το distortion η στην εξοδο του σηματος.?

Επισης ενας κολητος πηρε το bk butler το γνησιο με bias knob + 75$  λιγο που το ακουσα σε twin reverb απλα τα σπαει αλλα επειδη μαλλον δεν θα μου το δωσει γιατι ειναι ακριβο πεταλι θα ηθελα αν μπορει καποιος να μου εξηγησει τι κανει το bias knob και αν αξιζε να δωσει παραπανω για να το παρει.

Επισης ειναι 100% αναλογικο πεταλι ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Vox Bulldog ανήκει στην σειρά Cooltron, που νομίζω πως έχει καταργηθεί - κρίμα γιατί επρόκειτο περί πολύ ωραίων πεταλιών, μεγάλων βέβαια (σε πεταλιέρα πιάνουν τον χώρο άλλων δυο μεγέθους κλασσικού MXR box) αλλά πολύ ποιοτικών. Μπορείς να βρεις αρκετά reviews σε pdf για όλη τη σειρά αυτή, και για το Bulldog, με μερικές λεπτομέρειες και για το κύκλωμα. Eίναι ένα κάπως περίεργο κύκλωμα χαμηλής τάσης, το οποίο διαφέρει λίγο ηλεκτρολογικά από τα συνηθισμένα starved (ως πιο προηγμένο). To clipping αν θυμάμαι καλά συνέβαινε εν μέρει και στη λάμπα. Είχα το Over the Top Boost και είχα δοκιμάσει και το Overdrive. Kαι τα δυο πολύ καλά, με το Over the Top Boost να είναι ένα από τα πιο αγαπημένα μου πετάλια, και ως Vox-y overdrive, και ως πολύ fat boost. Bλακωδώς το πούλησα, αλλά θέλω οπωσδήποτε κάποια στιγμή να το ξαναβρώ.

 

Το Βutler είναι 100% αναλογικό. Τo bias knob αλλάζει το bias της λαμπίτσας που είναι τοποθετημένη. Χονδρικά ισοδυναμεί με το να αλλάζεις τον τύπο της, πχ. να βάζεις 12ΑΤ7, 12ΑΧ7 κλπ. Αλλάζει την ωφέλιμη περιοχή του παρεχόμενου gain, και ελαφρά την συχνοτική απόδοση.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το BK Butler επειδη το εχω χειροποιητο κατασκευασμενο δεν ειναι 100% λαμπατο. Η ενισχυση και η παραμορφωση γινεται με FET τυπου OPA2134 η TL072. Η λαμπα ειναι στην εξοδο και το Bias ρυθμίζει την πόλωση αλλαζοντας τα χαρακτηριστικά(την "καμπύλη") της λαμπας. Ουσιαστικα αυτο που λεει ο bloody_sunday, αλλαζει την συμπεριφορά της.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου