Προς το περιεχόμενο

Social Network


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχετε δει την ταινία; Αφορά στη δημιουργία του Facebook από τον Mark Zuckerberg.

Την προτείνω ανεπιφύλακτα. Όχι επειδή δείχνει τα του Facebook αλλά επειδή δείχνει ένα πανεπιστήμιο και μια επιχειρηματική κοινωνία και ζωή την οποία η Ευρώπη ονειρεύεται και η Ελλάδα δεν θα φτάσει ποτέ. ΠΟΤΕ.

Δείχνει πώς το Harvard βγάζει φοιτητές που γίνονται επιχειρηματίες που κάνουν 100άδες χιλιάδες Δολάρια από το πρώτο έτος, δείχνει πώς λειτουργεί η επιχειρηματικότητα και οι επενδύσεις, πώς πλασάρεις το προϊόν σου, πως κατανέμεις τις εργασίες, όλα αυτά σε πανεπιστημιακό επίπεδο.

Θα ήθελα να τη δω σε ένα ελληνικό σινεμά να κόψω αντιδράσεις από τον κόσμο στο τέλος, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς ζω εξωτερικό.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Moderator

Θα ήθελα να τη δω σε ένα ελληνικό σινεμά να κόψω αντιδράσεις από τον κόσμο στο τέλος, αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς ζω εξωτερικό.

 

Εγώ την είδα σπίτι μου, οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω (για τις αντιδράσεις). Πάντως ήταν εξαιρετική και από θεματολογία και από σκηνοθεσία (Fincher είναι αυτός  ;))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα μου επ'αυτού - το οποίο δυστυχώς δεν μπορείς να μου απαντήσεις - είναι αν ο κόσμος κατάλαβε τίποτα από αυτό που έβλεπε ή το θεωρούσε απλώς πλοκή...

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα μου επ'αυτού - το οποίο δυστυχώς δεν μπορείς να μου απαντήσεις - είναι αν ο κόσμος κατάλαβε τίποτα από αυτό που έβλεπε ή το θεωρούσε απλώς πλοκή...

 

;D

έλα μου ντε.

Την είδα κι εγώ σπίτι μου.

 

Με τρομάζει πολύ η χώρα μου,το μέλλον της και το μέλλον μου.

 

Ρέι την καλησπέρα μου !

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας. Εμένα με τρομάζει πόσο μα πόσο μπροστά είναι οι, κατ'εμάς, "χαζοαμερικάνοι". Με την Ελλάδα έχω πάψει να τρομάζω. Περιμένω το χειρότερο και σπάνια με απογοητεύει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το ερώτημα μου επ'αυτού - το οποίο δυστυχώς δεν μπορείς να μου απαντήσεις - είναι αν ο κόσμος κατάλαβε τίποτα από αυτό που έβλεπε ή το θεωρούσε απλώς πλοκή...

 

Με όσους φίλους το συζήτησα, ΝΑΙ το κατάλαβαν. Μάλιστα είχαμε κάνει και μια ψευτο-ανάλυση (τρομάρα μας), σχηματικά στη λέω (Fincher (ex video clip director/ γρήγορα πλάνα/ παρατήρησες ότι κύλησε σα νεράκι ενώ ήταν 2ωρη + ) => adsl (fast internet) => facebook (internet) => quick money – young people only in AMERICA (κοινός παρανομαστής το «γρήγορα» και «νέος»). Για τους άλλους δεν ξέρω ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσείς το θέσατε πολύ αφηρημένα και γενικά. Εγώ εστιάζω στην επιχειρηματικότητα και ότι το "θέλω να κάνω λεφτά" είναι επιθυμητό και φυσιολογικό και όχι αμαρτία, απληστεία και αντι-κοινωνικότητα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εσείς το θέσατε πολύ αφηρημένα και γενικά. Εγώ εστιάζω στην επιχειρηματικότητα και ότι το "θέλω να κάνω λεφτά" είναι επιθυμητό και φυσιολογικό και όχι αμαρτία, απληστεία και αντι-κοινωνικότητα.

 

……και αυτό συνέβη διότι είμαστε γενικά αφηρημένοι  ;D. Ναι , άλλη προσέγγιση η δική σου. Με βρίσκει σύμφωνο. Να σου πω και την αμαρτία μου, εγώ τις πιο πολλές ταινίες (και βλέπω τόνους καθημερινά) , πρωτίστως τις εξετάζω τεχνικά (φωτογραφία, σκηνοθεσία κ.λ.π.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά να πούμε για αρχή ότι η ταινία είναι καταπληκτική και ότι σε καμία περίπτωση δεν υποστήριζει το κατά πόσο κάποια πράγματα είναι καλά/κακά ή σωστά/λάθος, απλά ήταν μια πολύ προσεκτική καταγραφή των γεγονότων (ίσως με μια δαγκωνιά πικρίας προς το τέλος).

 

Ε εντάξει Harvard είναι αυτό, αυτό έλειπε να μην γίνεται σωστή δουλειά εκει μέσα!

 

Αν προσέξεις όμως ο ήρωας δεν ενδιαφέρεται (σχεδόν) καθόλου για τα λεφτά. Αντιπροσωπεύει μια (σχεδόν αυτιστική) παρόρμηση να φτιάξει μια επιτυχημένη ιντερνετική εφαρμογή η οποία θα είναι "cool" όπως λέει και ο ίδιος.

 

Όλοι οι υπόλοιποι είναι που κυνηγάνε τα λεφτά και την "επιχειρηματικότητα". Ποίος τα πήρε όλα στο τέλος όμως... Αυτός που έφτιαξε ένα υψηλής ποιότητας προϊόν χωρίς να τον νοιάζει τόσο η "προώθηση" του ή να γίνει επιχειρηματίας.

 

Όχι ότι η Αμερική δεν είναι πολύ μπροστά σε θέματα marketing και επιχειρηματικότητας. Απλά εκεί υπάρχουν και υψηλής ποιότητας προϊόντα, κάτι που στην Ελλάδα μας βλέπω να αργούμε να παράγουμε ( με τις εξαιρέσεις να μην είναι αρκετές για να χαρακτηρίσουν την χώρα μας ). Μόνο η "εύκολη" επιχειρηματικότητα και τα γρήγορα λεφτά μας ενδιαφέρουν χωρίς να υπάρχει ενδιαφέρον ή αγάπη για το "προϊόν"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσέξεις όμως ο ήρωας δεν ενδιαφέρεται (σχεδόν) καθόλου για τα λεφτά. Αντιπροσωπεύει μια (σχεδόν αυτιστική) παρόρμηση να φτιάξει μια επιτυχημένη ιντερνετική εφαρμογή η οποία θα είναι "cool" όπως λέει και ο ίδιος.

...

Όλοι οι υπόλοιποι είναι που κυνηγάνε τα λεφτά και την "επιχειρηματικότητα".

Χωρίς να έχω δει την ταινία,αυτό είναι λιγάκι ουτοπικό,για να το πιστέψω.Μου κάνει κάτι σαν τύπου "ηρωοποίηση" του Mark Zuckerberg,που δεν τον ένοιαζε το χρήμα,απλά ήρθε κάποια στιγμή,επειδή αυτός κυνήγησε το όνειρό του.  :P

Αν,όντως,είχε ποτέ αυτήν την παρόρμηση,θα έπρεπε να αφήσει το fb χωρίς διαφημίσεις,άμεσες και έμμεσες.

Εγώ εστιάζω στην επιχειρηματικότητα και ότι το "θέλω να κάνω λεφτά" είναι επιθυμητό και φυσιολογικό και όχι αμαρτία, απληστεία και αντι-κοινωνικότητα.

Είναι φυσιολογικό,όταν είναι ηθικό και ξεκάθαρο.Όταν,όμως,τα στοιχεία των χρηστών του fb δίνονται εν αγνοία τους ως βάση δεδομένων για κερδοσκοπικές ενέργειες και δηλώσεις στο status γίνονται η αιτία απόλυσης,τότε υπάρχει ένα θέμα.Αν και για το δεύτερο δεν ευθύνεται άμεσα ο δημιουργός του fb,για το πρώτο,IMHO,οι ευθύνες είναι αποκλειστικά δικές του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου