Προς το περιεχόμενο

Ποια απο τις 2 schecter θα παιρνατε ?



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους... πως παει παιδια ? ολα καλα ?

 

Λοιπον , επειδη καποιοι που με ξερουν θα αρχισουν να φωναζουν οτι παλι κιθαρα θελω να παρω , ξεκαθαριζω οτι δεν προτιθεμαι να αγορασω σεχτερ γιατι εχω... Απλα κοιταζα κατι βιντεο στο youtube και επεσα πανω σε αυτες , οι οποιες με βαλανε στην σκεψη οτι αυτη η loomis εκτος απο το γεγονος οτι ειναι 7χορδη και εχει το ονομα του loomis τι αλλο εχει που υπερτερει σε ποιοτητα και κανει 200 ευρω παραπανω... Οποτε θα ηθελα να ψηφισετε ποια θα αγοραζατε απο τις 2...

 

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamondc1_hellraiser_fr_bch.htm

 

http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_jeff_loomis_fr.htm

 

γενικα το γεγονος οτι η μια ειναι εφταχορδη και η αλλη εξαχορδη απο μονο του δινει την διαφοροποιηση , ομως επειδη κατα τα αλλα απευθηνονται σε ιδιο χωρο ( μεταλ) και ενας καλος κιθαριστας μπορει να παιξει τα παντα στην 6χορδη χωρις να εχει ιδιαιτερη αναγκη την παραπανω χορδη , εθεσα το θεμα .

Τωρα αν θελει καποιος να το θιξει το θεμα της παραπανω χορδης και να πει πλεονεκτηματα μειονεκτηματα , φυσικα ειναι ελευθερος να το κανει...

 

Ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

+1 για τη hellraiser από εμένα

πέρα απο την έξτρα χορδή και το όνομα δεν νομίζω οτι προσφέρει τίποτα παραπάνω η loomis. Άσε που αυτό το maple μπράτσο την κάνει και άσχημη κατα τη γνώμη μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτ απ όλα γιατι αντι της c1 στο poll να μην είναι η c7 να μην τίθεται θέμα 6/7 χορδών;

Πάντως πέτυχες την περίπτωση καθώς μαζεύω χρήματα για την loomis εδω και κανεναν μήνα.. δεν ξέρω αν είναι το maple μόνο που κάνει την διαφορά, αλλα ο τόνος της δεν έχει σχέση με των υπολοίπων (shecter τουλάχιστον) που στα αυτιά μου ακούγονται αρκετά πιο μουντές (όχι άσχημα μουντές, brutal αλλά και πάλι.. toneless! και πιο εύκολα αφαιρεί κανείς "tone" παρά προσθέτει). Και είναι και μια (ημι-μέταλλο,μέταλλο-φευγάτη)κιθάρα με στυλ όπως και να χει  ;D

den einai skies oi ouranoi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

γενικα το γεγονος οτι η μια ειναι εφταχορδη και η αλλη εξαχορδη απο μονο του δινει την διαφοροποιηση , ομως επειδη κατα τα αλλα απευθηνονται σε ιδιο χωρο ( μεταλ) και ενας καλος κιθαριστας μπορει να παιξει τα παντα στην 6χορδη χωρις να εχει ιδιαιτερη αναγκη την παραπανω χορδη , εθεσα το θεμα .

 

Δεν ισχύει αυτό που λες. Πιστεύω είναι προφανές και αυτονόητο ότι κάποια τραγούδια απαιτούν 7χορδη και δε μπορούν να παιχτούν σε 6χορδη. Ειδικά όταν μιλάμε για ρυθμικά και lead ταυτόχρονα στο ίδιο κομμάτι... Για μένα δε μπορεί να υπάρξει σύγκριση σε καμία περίπτωση.

www.myspace.com/utmostcontemptband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ισχύει αυτό που λες. Πιστεύω είναι προφανές και αυτονόητο ότι κάποια τραγούδια απαιτούν 7χορδη και δε μπορούν να παιχτούν σε 6χορδη. Ειδικά όταν μιλάμε για ρυθμικά και lead ταυτόχρονα στο ίδιο κομμάτι... Για μένα δε μπορεί να υπάρξει σύγκριση σε καμία περίπτωση.

 

οκ κατανοητο... Η πλειοψηφια των κιθαριστων δεν εχουν αναγκη την επιπλεον χορδη... Αν εβγαινε η λουμις σε 6 χορδη θα εβαζα αυτη... Με αλλα λογια εγω ηθελα να συγκρινω την λουμις με τις αλλες σεχτερ και οχι μια 7 χορδη σε σχεση με μια 6χορδη... Ποιοτικη δηλαδη συγκριση και οχι συγκριση των σπεκς...κατα τα αλλα σωστα τα λες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, ολα καλα, c1 για το λογο οτι δεν τα παω και τοσο καλα με τις 7χορδες, αν και δεν συμφωνω οτι δεν χρειαζετε η παραπανω χορδη σε τραγουδια. χρειαζετε και παραχρειαζετε( αλλα οχι σαυτα που παιζω). τωρα εχω παιξει και με τισ δυο και διαλεξα την c7 για το λογο οτι ειναι πολυ brutal και ογκωδεις ηχος, η loomis εχει πιο πολυ διαυγεια στον ηχο. + οι μαγνητες της σειρας c σπλιταρουν tw,τα παραπανω volume,tone η loymis  εχει ενα για ολα, αναλογως  οτι αρεσει και βολευει τον καθενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μια Loomis στην κατοχή μου και έχω να παρατηρήσω τα εξής(κατα τη γνώμη μου πάντα):Σπαρτιάτικη κιθάρα.1 volume ,3 way switch και έφυγες.Τα ξύλα είναι πολύ καλά για metal.Οι μαγνήτες καλοί για να βγάλεις αυτόν τον συγκεκριμένο ήχο,αλλά τελικά προτιμώ καλούς passive.Μπράτσο πιο παχύ από Ibanez ας πούμε,αλλά πολύ βολικό.Γενικά η κιθάρα έχει πολύ καλό παίξιμο,αλλά αν δεν έχεις μεγάλα χέρια θα ζοριστείς στα τελευταία τάστα.Scale 26.5" το οποίο βοηθά αρκετά τον ήχο με τις σωστές χορδές.To floyd είναι πολύ καλό,αλλά μην περιμένεις να κάνεις τα squeels του dimebag.Και στο τέλος-τέλος,είναι 7χορδη,το οποίο σημαίνει πρέπει να ξέρεις τι θα κάνεις με δαύτην.Αν δεν ψήνεσαι για 7αρα πάρε την c1 .Αλλιώς για metal προτείνω την loomis.Tα specs της κατά την γνώμη μου είναι ανώτερα,παρότι πιο σπαρτιάτικα.Αν θες όμως κάτι πιο ευέλικτο,πάρε την c1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα μια Loomis στην κατοχή μου και έχω να παρατηρήσω τα εξής(κατα τη γνώμη μου πάντα):Σπαρτιάτικη κιθάρα.1 volume ,3 way switch και έφυγες.Τα ξύλα είναι πολύ καλά για metal.Οι μαγνήτες καλοί για να βγάλεις αυτόν τον συγκεκριμένο ήχο,αλλά τελικά προτιμώ καλούς passive.Μπράτσο πιο παχύ από Ibanez ας πούμε,αλλά πολύ βολικό.Γενικά η κιθάρα έχει πολύ καλό παίξιμο,αλλά αν δεν έχεις μεγάλα χέρια θα ζοριστείς στα τελευταία τάστα.Scale 26.5" το οποίο βοηθά αρκετά τον ήχο με τις σωστές χορδές.To floyd είναι πολύ καλό,αλλά μην περιμένεις να κάνεις τα squeels του dimebag.Και στο τέλος-τέλος,είναι 7χορδη,το οποίο σημαίνει πρέπει να ξέρεις τι θα κάνεις με δαύτην.Αν δεν ψήνεσαι για 7αρα πάρε την c1 .Αλλιώς για metal προτείνω την loomis.Tα specs της κατά την γνώμη μου είναι ανώτερα,παρότι πιο σπαρτιάτικα.Αν θες όμως κάτι πιο ευέλικτο,πάρε την c1

 

πολυ ωραια αναλυση αλλα περαν των σπεκς , σχετικα με την ποιοτητα κατασκευης , και την στοιβαροτητα , η λουμις αξιζει τοσο ? Γιατι απο μακρια φενεται πολυ χαλια το finish της... ενω της c-1 πολυ ποιο ομορφο... Οποτε απο κοντα που την εχεις ποιασει τι λες ? πληρωνεις ονομα μονο ? η και καλυτερη ποιοτητα... Δηλαδη το μανικι της , η ταστοδουλεια κτλ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν η κιθαρα του jeff ειχε 6 χορδες θα την ψηφιζα αλλα ποτε 7 χορδη.Αν δεν θες πραγματικα να ασχολιθεις με αυτες απλα μην παρεις γιατι θα σε ξενερωσει παρα πολυ.

Θελει χρονο για να συνηθιζεις το τεραστιο μπρατσο και την παραπανω χορδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ ωραια αναλυση αλλα περαν των σπεκς , σχετικα με την ποιοτητα κατασκευης , και την στοιβαροτητα , η λουμις αξιζει τοσο ? Γιατι απο μακρια φενεται πολυ χαλια το finish της... ενω της c-1 πολυ ποιο ομορφο... Οποτε απο κοντα που την εχεις ποιασει τι λες ? πληρωνεις ονομα μονο ? η και καλυτερη ποιοτητα... Δηλαδη το μανικι της , η ταστοδουλεια κτλ...

 

To finish είναι τελείως διαφορετικό..Της loomis είναι ένα σατέν με ελαφρύ c-thru.Το ash που φαίνεται από μέσα εμένα μου αρέσει πολύ,πολύ περισσότερο από το quilted της c1 (γενικά είμαι των 3000Α quilted τα οποία δεν μπορεί να δώσει προφανώς η schecter,ενώ ένα καλό ash body το μπορεί).Ταστοδουλειά άψογη(το ίδιο θα ισχύει και στην c1 πιστεύω),μανίκι πολύ καλό και γρήγορο (σε αυτό συμβάλλει το σατέν φινίρισμα,ενώ στην c1 θα έχεις gloss μανίκι-διορθώνεται όμως με ένα 800ράκι γυαλόχαρτο αν δε σε πειράζει να γίνει σατέν και να φαίνεται διαφορετικό από το πίσω μέρος του σώματος που θα ναι ακόμα gloss).Από κει και πέρα το όνομα πιστεύω είναι μικρό ποσοστό.Ίσως να ναι και καλύτερα τα ξύλα,γιατί μην ξεχνάς στην loomis to ash φαίνεται από μέσα δε τους παίρνει να βάλουν άσχημο ξύλο.Απλά καταστάλαξε στο τι θέλεις εσύ, αν θέλεις 7άρα η όχι..Πιάσε μια 7χορδη σε κάποιο μαγαζι και δες.

 

Μια απάντηση προς τον rocka cola:To μπράτσο πιστεύω δεν είναι τεράστιο στις 7χορδες.Μεγαλύτερο ναι,αλλά όχι κάτι που σε αποσυντονίζει.Προσωπικά την πρώτη 7χορδη μου την συνήθισα στο παίξιμο μέσα στην πρώτη εβδομάδα.Τώρα η λογική της σύνθεσης είναι άλλη ιστορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου