Προς το περιεχόμενο

Ποια απο τις 2 schecter θα παιρνατε ?


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι το οποίο με απασχολεί είναι αν αυτή η παραπάνω χορεί είναι μπασα η καντίνί ; και ότι και αν είναι μπορείς εσυ να την αντιστρέψεισ ; δηλαδή αν έχεις μια ακόμη χορδη μπασα τότε να κουρδισω σε ρε αια παράδειγμα και την τελευταία καντίνί χορεί να την κουρδισω σε σι ας πούμε... Η θα σπάσει η χορδη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κάτι το οποίο με απασχολεί είναι αν αυτή η παραπάνω χορεί είναι μπασα η καντίνί ; και ότι και αν είναι μπορείς εσυ να την αντιστρέψεισ ; δηλαδή αν έχεις μια ακόμη χορδη μπασα τότε να κουρδισω σε ρε αια παράδειγμα και την τελευταία καντίνί χορεί να την κουρδισω σε σι ας πούμε... Η θα σπάσει η χορδη ;

 

Αυτή η κιθάρα είναι φτιαγμένη για μια πιο μπάσα σι.Αν εννοείς να κουρδίσεις την τελευταία καντίνι σε σι πιο ψηλά από την μι καντίνι ξέχνα το ειδικά με αυτό το scale δε θα φτάσεις ούτε σε σολ με 9άρα.Εσύ με τί κούρδισμα παίζεις κανονικά?Αν παίζεις μισό τόνο κάτω η ένα τόνο κάτω από το κανονικό θα μπορέσεις να κάνεις την έξτρα χορδή μια τέλεια τέταρτη πιο πάνω από την δεύτερη σου χορδή(που σε 6χορδη θα ήταν πρώτη) με χορδή εμπορίου (σχεδόν σίγουρα μικρότερη απο .009 πάντως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέταλ κιθάρα είναι.. τι να το κάνεις το έξτρα καντίνι! Η λογική αρχικά λέει πάντως να έχεις έξτρα μπάσσα και να την κουρδίζεις ώστε να βγάζεις συγχορδίες 5ης ανοιχτές λχ για να έχεις standard E κούρδισμα στις επόμενες 6 κουρδίζεις σε B. Απο κεί και πέρα, ανάλογα με τις χορδές (πάχος) που έχεις μπορείς να κάνεις ό,τι θες.. Πολλά τα κουρδίσματα με τα οποία μπορείς να πειραματιστείς, σκέψου τι θες να κάνεις και αυτοσχεδίασε.. (εγώ έστω τέτοια πρόθεση έχω, κ αυτός είναι ένας λόγος που προσανατολίζομαι και σε 7αχορδη ΧΩΡΙΣ τρέμολο  ;D)

den einai skies oi ouranoi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία για να καταλάβω... Μπορείς ας πούμε να κουρδισεις την πιο μπασα χορδη σε ρε και τις υπόλοιπες αναλογικά με την πρώτη... ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα είπαμε.. οοοοοοοοοοτι θες κάνεις! Αρκεί να τα φέρεις τα πράγματα στα μέτρα σου.. (κατάληλες χορδές & setup)

τυχαίο παράδειγμα: http://octave4plus.com/  πήγαινε στο plain steel strings και δες πόσες επιλογές χορδών έχει...

den einai skies oi ouranoi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες καμια ταμπλατουρα απο συκροτηματα που πεζουν με 7 χορδες π.χ.nevermore (που λεμε για τη signatyre)  hypocrisy κτλ.  η 7 παντα ειναι low απο b,a η και g#και θα καταλαβεις τη γινετε!!! αν δεν καταλαβεις μην παρεις  7 χορδη Αρη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δες καμια ταμπλατουρα απο συκροτηματα που πεζουν με 7 χορδες π.χ.nevermore (που λεμε για τη signatyre)  hypocrisy κτλ.  η 7 παντα ειναι low απο b,a η και g#και θα καταλαβεις τη γινετε!!! αν δεν καταλαβεις μην παρεις  7 χορδη Αρη!

 

ρε συ δεν θελω να παρω αλλη σεχτερ αφου εχω... απλα ετσι για την κουβεντα και την γνωση ρωταω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι το οποίο με απασχολεί είναι αν αυτή η παραπάνω χορεί είναι μπασα η καντίνί ; και ότι και αν είναι μπορείς εσυ να την αντιστρέψεισ ; δηλαδή αν έχεις μια ακόμη χορδη μπασα τότε να κουρδισω σε ρε αια παράδειγμα και την τελευταία καντίνί χορεί να την κουρδισω σε σι ας πούμε... Η θα σπάσει η χορδη ;

Αυτή η κιθάρα είναι φτιαγμένη για μια πιο μπάσα σι.Αν εννοείς να κουρδίσεις την τελευταία καντίνι σε σι πιο ψηλά από την μι καντίνι ξέχνα το ειδικά με αυτό το scale δε θα φτάσεις ούτε σε σολ με 9άρα.Εσύ με τί κούρδισμα παίζεις κανονικά?Αν παίζεις μισό τόνο κάτω η ένα τόνο κάτω από το κανονικό θα μπορέσεις να κάνεις την έξτρα χορδή μια τέλεια τέταρτη πιο πάνω από την δεύτερη σου χορδή(που σε 6χορδη θα ήταν πρώτη) με χορδή εμπορίου (σχεδόν σίγουρα μικρότερη απο .009 πάντως)

 

Από προσωπική πείρα, με ένα κανονικό 10άρι σετ, μία εξτρά 8άρα και κούρδισμα σε ημιτόνιο, φτάνεις άνετα την καντίνι σε G# (δηλ. Eb, Ab, Db, Gb, Bb, Eb, Ab).

Επίσης το maple με τους EMGs δουλεύει πολύ καλά, δίνοντας ένα πιο καθαρό ήχο σε όλες τις θέσεις, σε αντίθεση με το rosewood που ελαφρός τους "μπασσάρει".

Για τα δύο παραπάνω η επιλογή μου ήταν loomis  και πραγματικά τα €200 παραπάνω δεν είναι τίποτα σε σχέση με άλλες διαφορές σε ίδιες κιθάρες std και Signature.

Εν τέλη, αν και δεν έχω Schecter (έχω παίξει αρκετές όμως), είναι απ'τις λίγες "καινούριες" εταιρίες που σέβομαι για τη δουλειά που κάνουν.

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ δεν θελω να παρω αλλη σεχτερ αφου εχω... απλα ετσι για την κουβεντα και την γνωση ρωταω....

[/quote ναι καλα ολο ετσι λες και μετα τα παιρνεις ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα η εταρια αυτη δεν ειναι κανουρια... απο οσο ξερω τουλαχιστον ειναι απο το 1976... τωρα γιατι δεν εχει κανει το μπαμ που της πρεπει δεν ξερω... γιατι οντως τα ργανα της ειναι πολυ ποιοτικα...

 

ρε συ δεν θελω να παρω αλλη σεχτερ αφου εχω... απλα ετσι για την κουβεντα και την γνωση ρωταω....

[/quote ναι καλα ολο ετσι λες και μετα τα παιρνεις ;D

 

 

ααααα αααα ωστε με εχεις καταλαβει γι αυτο δεν μου κανεις καλυτερη τιμη στον σαβατζ... λες που θα παει θα ψηθει.... ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ρε παιδια μιας και τα λεμε ολα αυτα μου ανοιξε η ορεξη... ερωτηση λοιπον... Εγω εχω μια blackjack με seymour duncan jb-59 και οχι με blackouts... επειδη ομως θα ηθελα να ειναι με emg σκεφτηκα τελικα να της αλλαξω μαγνητες... τι κρινετε πιο σωστο να αλλαξω τους μαγνητες σε αυτην που εχω ? 200 ευρω ιστορια δηλαδη... ηηηηηη να την πουλησω και να παρω μια hellraiser ετοιμη... συν 300-400 ευρω δηλαδη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου