Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με την αγορά laptop για μουσική χρήση!


vg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποιό μοντέλο ειναι κατάληλο για cubase sx-reason -wavelab κλπ!

toshiba - sony-acer-siemens-hp?

 

Φίλε vg,

 

Toshiba με τα χίλια. Έχω δοκιμάσει πολλά, σου συνιστώ Toshiba. Τώρα έχω ένα Amilo, έχω βλαστημήσει που άφησα το παλιό Toshiba. Έχουν άλλη ποιότητα κατασκευής καθώς έχουν μία μόνο γραμμή παραγωγής για όλες τις εκδόσεις + πολλά χρόνια εμπειρίας στον χώρο (είναι η πιο παλιά εταιρεία από αυτές που αναφέρεις στα laptop).

 

Toshiba. :)

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την φιλοξενία και την απάντηση!!

1) χρήση live για vst inst/ments

2) home studio (cubase sx για rec-reason-wavel)

3)scoring (finale)

4)1800-2000 ΕΥΡΩ + ΦΠΑ μόνο το laptop

5)500 ΕΥΡΩ για κάρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να επανέλθω, στο laptop πρέπει να κοιτάξεις τα εξής:

 

1. Η ψύξη. Να μην ζεσταίνεται, μιας και αυτές οι εφαρμογές χρησιμοποιούν στο full τον επεξεργαστή. Τα Toshiba έχουν 2-3 ανεμιστήρες, αν βάλεις τα χέρια σου γύρω-γύρω από το μηχάνημα, ο αέρας που βγαίνει σε καίει. Αυτό είναι καλό, καθώς όλο το Laptop είναι μονίμως κρύο. Το Amilo ζεματάει. Ένα HP e??? επίσης.

 

2. Τα περιφερειακά: Δες τι μνήμη δίνουν τα Sony και τα Siemens (Samsung και Kingston) - δεν είναι κακές, αλλά δεν είναι ούτε Sony ούτε Siemens. Είναι 3rd-party.

 

Με τα χρήματα που δίνεις μπορεις να πάρεις καλό μηχάνημα. Πρόσεξε να βάλεις μνήμη 512ΜΒ τουλάχιστον. Κατά τα άλλα δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις. Αφού το θέλεις για Live πρόσεξε την ποιότητα κατασκευής.

 

Θα πάρεις και άλλες απαντήσεις από άλλους που χρησιμοποιούνε laptops και θα δεις τι παίζει (μπορεί να έχω αδικήσει κάποια άλλα μοντέλα, αλλά αυτή είναι η προσωπική μου εμπειρία, που έρχεται πάνω από τα specs του κάθε μηχανήματος - για εμένα)

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης :)

 

Αν είναι να χρησιμοποιήσεις εξωτερική κάρτα σε (κυρίως) Firewire ή ακόμα και USB2, κοίτα τα specs της κάρτας διότι ορισμένες υποστηρίζουν συγκεκριμένα Chipsets της μητρικής. Αν έχεις κατασταλάξει σε κάποια κάρτα ήχου και έχεις αυτή ως βάση, πήγαινε στο site της και διάβασε προσεκτικά τις προδιαγραφές της και πιθανές συστάσεις σε σχέση με το hardware (laptop. desktop) που δίνει.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεράσιμε ευχαριστώ για τήν ενημέρωση!!

 

το 2ο ερώτημα είναι ποιο μοντελο toshiba να διαλέξω,διότι ειναι παρα πολλα

δηλ. centrino η κατι αλλο?με καρτα γραφ. ATI η GFORCE κλπ.

Επίσης βγηκε ενα νεο μοντελο toshiba COSMIO 10 centrino 1.7!

 

VG.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πριν δυο εβδομαδες πηρα το aspire 1620 της acer με 1413,25 ευρω το οποιο εχει 516 μνημη και 40 σκληρο. Χρησιμοποιω το ipod μου για εξωτερικο σκληρο για mp3, εικονες και διαφορα αρχεια και εχω τον εσωτερικο για τα windows και το cubase με τα αρχεια του. Εδωσα αλλα 450 ευρω για μια καρτα firewire της m-audio και για τα ηχεια bx4 της ιδιας εταιριας. Αγορασα laptop γιατι σπουδαζω μακρια απο το σπιτι μου, οπου εχω τον βασικο μου εξωπλισμο και βαρεθηκα την μεταφορα καθε καλοκαιρι χριστουγεννα και πασχα. Μεχρι τωρα ειμαι υπερ ευχαριστημενος με το μηχανημα, δεν μου παρουσιασε κανενα προβλημα και για αυτο που το θελω (ηχογραφισεις ιδεων με ενα η 2 μικροφωνα για οργανα και φωνη, synth και midi για προχειρα τραγουδια) κανει αψογα την δουλεια του. Ποτε ομως δεν θα χρησημοποιουσα Laptop για σοβαρη δουλεια, διοτι με 2000 και 2500 ευρω μπορεις να κανεις ενα desktop Pc που θα σου κρατησει τουλαχιστον μια 5ετια και με προδιαγραφες 300GB 7200 σκληρο και 2048gb ram, ολα τα αυθεντικα προγραμματα και οτι καρτα ηχου θελεις. Πραγμα που για να κανεις σε ενα Laptop θελεις μια περιουσια και ασε που δεν γινεται ακομα. Ασε που στο laptop θα εισαι μια ζωη software. Προσωπικη μου γνωμη που ταιριαζει στα δικα μου θελω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ μου ... εντελώς ενημερωτικά σε πληροφορώ οτι η Acer κυκλοφορεί κάποια μοντέλα με την ονομασία Aspire!

το καλό των είναι οτι έχουν πιο πολύ την έννοια ενός Mobile PC!

 

Χωρίς να τα έχω πολυζορίσει, ξέρω ότι αναβαθμίζονται κανονικά σαν φυσιολογικό PC είναι πολύ αξιόπιστα και σε πολύ λογικές τιμές!

 

Το μοντέλο που έχω χρησιμοποιήσει είναι το Aspire 1710 και το Aspire 1700.

Ρίξε μια ματιά αξίζει τον κόπο!

 

Πάντως μέχρι τώρα δεν τα έχω χρησιμοποιήσει σε Audio εφαρμογές, αλλά είναι πολύ δυνατά μηχανήματα!

αντασία στην εξουσία ... γιούυυυυυυρια λέμεεεεεεεεεε ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δουλεύω πάνω σε ένα toshiba και είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Δεν συνιστώ laptop όπως centrino με wireless κάρτα δικτύου, καθώς αν και μπορείς να την απενεργοποιήσεις, τρώει πόρους από το σύστημα και σίγουρα δεν θέλεις όποτε θυμάται να αρχίσει να σκανάρει καθε 3 και λίγο να βρει σήμα έχοντας ως αποτέλεσμα θορύβους και crasharisma twn plugins.

 

To site που σου συνηστώ είναι: http://www.sub.co.uk/

Πουλάνε αποκλειστικά laptop για μουσική χρήση σε πολύ καλες τιμές.

Στο sound on sound όλες οι κριτικές που έχουν γίνει για τα εν-λόγω laptop ήτανε πολύ καλες.

Good luck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου