Προς το περιεχόμενο

Midi απορίες....


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά παίδες, έρχομαι στο θέμα. Αγόρασα ένα laptop και θέλω μέσω midi να το συνδέσω με το fantom μου για να παίξω παράδειγμα με το B4. Τι χρειάζομαι? Ένα καλώδιο midi-usb και όλα ok ή θα χρειαστώ εξωτερική κάρτα ήχου? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα καλωδιο ειναι οκ, αν και ισως εχεις προβλημα με την καθυστερηση.

 

Αν ομως εχεις Fantom G (ισως και με το Χ, απλά δεν ξερω), μπορεις να το εγκαταστήσεις ως καρτα ηχου του λαπτοπ σου και θα ειναι όλα πανευκολα ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, γινεται και με το Χ.

 

"Get Connected with USB

The onboard USB port serves two functions: First, it can be used as a USB-MIDI interface, eliminating the need for an external MIDI interface."

 

Αν εχεις το cd με τα drivers του fantom σου, απλά ακολουθησε τις οδηγιες εγκαταστασης. Αλλιως μπορεις να τα κατεβασεις απο δω

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=581

 

Ετσι, με ενα απλο καλωδιο usb, χρησιμοποιεις το φαντομ σου ως midi interface (αντι να χρησιμοποιεις της καρτας ήχου) και ως controller ταυτοχρονα. Σιγουρα πάντως θα εχεις πολυ καλυτερα αποτελέσματα, από μια απλη καρτα ηχου, και σχεδον χωρις κοστος (ποσο να κανει ενα καλωδιο usb? ;) )

 

Αν θες περισσοτερες λεπτομερειες για αυτο, θα πρεπει να περιμενουμε καποιον πιο κομπιουτερακια ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι με κάλυψες φίλε neeq! Την έχω δει αυτή τη λειτουργία στο menu του fantom μου.Οπότε με ένα καλώδιο midi απο την μια συνδεμένο στο όργανο το οποίο θα καταλήγει σε usb πάνω στο laptop θα είμαι καλυμένος!Οπότε θα αγοράσω ένα καλωδιάκι midi σε usb και σε περίπτωση που τα βρώ σκούρα σε ξαναζαλίζω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

neeq τώρα που είμαι μπροστά στο όργανο και βλέπω την παράμετρο, γράφει usb mode και απο δεξιά γράφει storage.Άν αλάξω την επιλογή storage γράφει midi.Πιστεύω ότι είναι αυτό..Μήπως όμως δεν κατάλαβα κάτι καλά?Μήπως εσύ εννοείς καλώδιο usb σε usb και όχι midi σε usb?δλδ ότι δεν θα χρησιμοποιήσω την θύρα midi του fantom αλλά την θύρα usb?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aκριβως αυτο εννοει.

Το  φαντομ στελνει midi σηματα, μεσω του usb καλωδιου. Πιθανον να ειναι καλυτερο απο το midi->usb καλωδιο που σκεφτοσουν, απο την αποψη καθυστερησης. Ενα απλο καλωδιακι usb και εισαι οκ λοιπον.

What frequency are YOU getting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

Παίδες υπάρχει ένα πρόβλημα. Drivers fantom x για windows 7 υπάρχουν?Ρωτάω γιατί οι drivers που είχε στη συσκευασία του το fantom,  λειτουργούν μόνο στα windows xp και στο lap top μου έχω τα seven... ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες υπάρχει ένα πρόβλημα. Drivers fantom x για windows 7 υπάρχουν?Ρωτάω γιατί οι drivers που είχε στη συσκευασία του το fantom,  λειτουργούν μόνο στα windows xp και στο lap top μου έχω τα seven... ???

Αν είχες κάνει το αυτονόητο, δηλαδή να ψάξεις στο site της ίδιας της Roland...

 

http://www.rolandus.com/products/productdetails.php?ProductId=581&tab=downloads&skip=true

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου