Προς το περιεχόμενο

Λύσεις για backup?


Nikolas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάνο, από μια γρήγορη ματιά που έριξα, είδα ότι μπορείς να πάρεις ωραιότατο εξωτερικό Western Digital με χωρητικότητα 2 TB (δηλαδή 1 TB σε RAID mode) με περίπου 160 ευρώ.

Σαφέστατα δεν είμαι μέσα στην τσέπη του Νικόλα αλλά το ποσό δε μου φαίνεται μεγάλο αν μιλάμε για μια λύση με την οποία θα έχει το κεφάλι του ήσυχο. Έστω, για κάποια χρόνια τουλάχιστον. :)

 

Edit: Νικόλα μου, σε αυτή την περίπτωση και ένας απλός εξωτερικός σκληρός σου κάνει. Πέτα τα πάντα μέσα, φύλαξέ τον κάπου και το πιθανότερο είναι ότι θα δουλέψει όταν θα τον χρειαστείς ξανά.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

A, thanks για το tip Νικόλα.

 

Να σου δώσω και γω ένα tip, μια που μιλάμε για αρχειακή δουλειά. Υπάρχουν προγράμματα που καταγράφουν το filesystem ενός δίσκου σε text μορφή. Σου κάνουν δηλαδή έναν κατάλογο με τη δομή του δίσκου, και έτσι είναι εύκολο να βρεις τι είναι που.

 

Ίσως σου χρησίμευε κάτι τέτοιο.

 

 

Alchemist ωραίο ακούγεται. Πάω να πάρω ένα  ;D  ;D  ;D

 

 

Αν δεν είχαν αυτά τα σπαστικά σταμάτα- ξεκίνα οι WD, θα είχα πάρει ήδη  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάνο: τα WAV αρχεία σε RAR κόβονται στο 50-55% περίπου... Σώζεις δηλαδή αρκετό χώρο (ειδικά να μιλάς για 0.5 ΤΒ...).

 

Χωρίς να ξέρω ειδικά τι ισχύει, το ποσοστό παραπέμπει στη μετατροπή wav σε flac...

 

 

Μάνο, από μια γρήγορη ματιά που έριξα, είδα ότι μπορείς να πάρεις ωραιότατο εξωτερικό Western Digital με χωρητικότητα 2 TB (δηλαδή 1 TB σε RAID mode) με περίπου 160 ευρώ.

Σαφέστατα δεν είμαι μέσα στην τσέπη του Νικόλα αλλά το ποσό δε μου φαίνεται μεγάλο αν μιλάμε για μια λύση με την οποία θα έχει το κεφάλι του ήσυχο. Έστω, για κάποια χρόνια τουλάχιστον. :)

 

Edit: Νικόλα μου, σε αυτή την περίπτωση και ένας απλός εξωτερικός σκληρός σου κάνει. Πέτα τα πάντα μέσα, φύλαξέ τον κάπου και το πιθανότερο είναι ότι θα δουλέψει όταν θα τον χρειαστείς ξανά.

 

The frog knows what he's talking about.

 

Για 100 DVD Και μια θήκη θες γύρω στα 40-50 Ευρώ συν το χρόνο να γράψεις και να τα κάνεις label.

Οι 500GB WD ξεκινούν από 45 Ευρώ. Με μερικά κλικ το αφήνεις και κάνει το copy.

 

Στην τελική κάνε το backup και σβήνε αρχεία από τον "audio" όποτε χρειάζεσαι το χώρο για νεα αρχεία.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται... :)

http://www.skroutz.gr/s/55852/Western-Digital-My-Book-Mirror-Edition-2TB.html

 

Μάνο, έχεις δίκιο για τα σταμάτα-ξεκίνα. Δυστυχώς δεν είναι κουσούρι μόνο των WD αλλά όλων των σύγχρονων εξωτερικών σκληρών (έχω δει και Seagate να κάνει το ίδιο). Ας όψεται το energy saving.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι εργαλεία...

 

Μετά το μόνο που φοβάσαι είναι σεισμούς λοιμούς και καταποντισμούς  ;D  ;D  ;D

 

 

Σκληρό ανοίγει για να του αλλάξεις, ή άμα χαλάσει πας για άλλο  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάνο, έχεις δίκιο για τα σταμάτα-ξεκίνα. Δυστυχώς δεν είναι κουσούρι μόνο των WD αλλά όλων των σύγχρονων εξωτερικών σκληρών (έχω δει και Seagate να κάνει το ίδιο). Ας όψεται το energy saving.

Έχω 2 Seagate διαφορετικής χρονολογίας και επιβεβαιώνω πως το κάνουν. Φυσικά ανάλογα με τη χρήση μπορεί και να μην ενοχλεί. Βασικά μου αρέσει αυτό το feature καθώς ο δίσκος δουλεύει μόνο όσο χρειάζεται :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά είναι εργαλεία...

 

Μετά το μόνο που φοβάσαι είναι σεισμούς λοιμούς και καταποντισμούς  ;D  ;D  ;D

 

 

Σκληρό ανοίγει για να του αλλάξεις, ή άμα χαλάσει πας για άλλο  ???

Αν τη φας από φυσικό φαινόμενο σημαίνει ότι η γκαντεμιά του κόσμου κάθεται πάνω στο σβέρκο σου οπότε εκεί δεν μπορείς να προφυλαχθείς με κανένα τρόπο. Εκεί απλά το παίρνεις απόφαση και χαλαρώνεις... 8)

 

Όσο για το άνοιγμα, σαφώς και ανοίγει και βαζοβγάζεις τους δίσκους κατά βούληση.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως Alchemist, υπάρχουν πολύ απλά φυσικά φαινόμενα:

 

Βαρύτητα: Ο σκληρός παίζει το ρόλο του μήλου του Νεύτωνα

 

Υγρασία: Μωρή παλιόγατα, που κατούρησες;

 

Ηλεκτρομαγνητισμός: Δ.εν Ε.χουμε Η.λεκτρικό της προκοπής

 

  Φωτιά: Τι μυρίζει έτσι, σου κάηκαν οι μπριζόλες;

 

;D  ;D  ;D

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αυτό ισχύει για τις "ενεργές" συμπιέσεις (εκεί που το αρχείο είναι άμεσα αναγνώσιμο) όπως π.χ. τα mp3. Τα rar, zip, κλπ κάνουν όλα lossless συμπιέσεις.

 

Όχι ακριβώς, απλώς όπως λες το rar, zip κλπ χρησιμοποιούν μη απωλεστικούς αλγόριθμους, ενώ mp3, jpeg κλπ είναι απωλεστικά. Η άμεση ανάγνωση απλώς γίνεται γιατί το winamp κάνει μόνο του την αποσυμπίεση :)

 

 

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η άμεση ανάγνωση απλώς γίνεται γιατί το winamp κάνει μόνο του την αποσυμπίεση :)

 

Εννοούσα ότι το mp3 είναι μια μορφή αρχείου που είναι άμεσα προσβάσιμη (από οποιοδήποτε πρόγραμμα αναπαραγωγής ήχου). Το ίδιο ισχύει και για ανάλογα format εικόνας, κλπ. Τα .rar κλπ είναι αρχεία archive. Που σημαίνει ότι θέλουμε να διατηρήσουμε την αρχική μορφή των αρχείων που συμπιέζουμε, όταν αυτά αποσυμπιεστούν. Αυτή τη διαφορά ήθελα να τονίσω στον ερωτώντα.  ;)

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου