Προς το περιεχόμενο

Εφθασε η ωρα : ''TELECASTER''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

απο ηλεκτρικα τι λεει η rockinger???

 

 

 

σε τι ποσοστο πλησιαζει τον ηχο μιας αυθεντικης τελε?

 

EINAI AYΘENTIKH TELE (πολυ περισσοτερο απο ολες τις στοκ αμερικανικες τελε,με εξαιρεση την HIGHWAY)

 

 

πειραζει που δεν εχει maple μπρατσα?

 

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΕΙΡΑΖΕΙ? :wink:

 

 

 

και κατι αλλο.επειδη επαιξα με καποιες κιθαρες φιλων που εχουν 2 διπλους , και πηρε το ματι μου τελε με 2 διπλους , θελω να ρωτησω τι ''λενε'' αυτες οι τελε???

 

ΑΥΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤELE ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ GIBSON ΜΕ ΜΑΚΡΙΑ ΣΚΑΛΑ :wink:

 

και αν παρω μια κλασσικη τελε , υπαρχει τροπος καποια στιγμη να της βαλω 2 διπλους???

 

ΤΟΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙΣ :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κοίτα spimav z η τελεκάστερ ως κιθάρα εξ' ορισμού διαθέτει 2 μονούς μαγνήτες, πολλοί όμως κιθαρίστες θέλωντας να δώσουν "όγκο" στο παιξιμό τους προσθεσαν διπλούς, επίσης και η Fender έχει κατά καιρούς παρουσιάσει μοντέλα τέλε με 2 διπλούς, τρέμολο, καθώς και άλλες παραλαγές σε σώμα ή headstock. Η απάντηση είναι τι γυρεύεις, τι ψάχνεις να βρεις. Αν π.χ θέλεις κλασσικότατο ήχο στρατοκάστερ δεν πας να πάρεις μιά με Paf pro bridge, Floyd & 2χ single coils, αλλά μία με 3 μονούς. Ετσι και η τέλε αν θέλεις κλασσικό ήχο - σκάσιμο - feel θα πρέπει να αποκτήσεις μία με ΚΛΑΣΣΙΚΗ ΓΕΦΥΡΑ, 2 ΜΟΝΟΥΣ ΜΑΓΝΗΤΕΣ.

Από τα μοντέλα που κυκλοφορούν με διπλούς σε μέγεθος μονού σε "τέλε" και μου αρέσουν αλλά δεν είναι ακριβώς τέλε είναι του Kotzen το μοντέλο το οποίοπ διαθέτει 2 διπλούς Di marzio, και το σώμα έχει κλίση όπως περίπου η στρατ. Αλλά φυσικά μιλάμε πλέον για τέλε clone και όχι για τέλε!

Η γνώμη μου είναι ξεκάθαρη ότι με 500 ευρώ άντε να βάλεις κάτι παραπάνω (αν δεν θες την light ash) να κτυπήσεις μια Highway 1 telecaster

ΜΑΚΡΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ όσο αφορά τον συνδιασμό (ήχο, όνομα, κατασκευή) Ακόμα και με τους στοκ μαγνήτες δεν θα χαλαστείς, ανώ αν στο μέλλον επιλέξεις να τους αλλάξεις θα έχεις μια εξαιρετική βάση για να κάνεις ότ θες και γουσταρς...... :wink:

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα μοντέλα που κυκλοφορούν με διπλούς σε μέγεθος μονού σε "τέλε" και μου αρέσουν αλλά δεν είναι ακριβώς τέλε είναι του Kotzen το μοντέλο το οποίοπ διαθέτει 2 διπλούς Di marzio' date=' και το σώμα έχει κλίση όπως περίπου η στρατ. Αλλά φυσικά μιλάμε πλέον για τέλε clone και όχι για τέλε!

[/quote']

 

Μια χαρά Τέλε είναι η Κότζεν! Μην τρελαθούμε κιόλας! :?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι ..... εμένα μ' αρέσει πάρα πάρα πάρα πολύ, εξαιρετικά πολύ, μ'αρέσει, την γουστάρω, αλλά πρόσεξέ την καλύτερα. Είναι μία "βελτιωμένη" στα μέτρα του τέλε. Όχι κλασσική.

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι ..... εμένα μ' αρέσει πάρα πάρα πάρα πολύ' date=' εξαιρετικά πολύ, μ'αρέσει, την γουστάρω, αλλά πρόσεξέ την καλύτερα. Είναι μία "βελτιωμένη" στα μέτρα του τέλε. Όχι κλασσική.[/quote']

 

Ας μην είμεθα τόσο πουρίστες φίλτατε Τάκη :wink:

 

Τι έχει η φουκαριάρα; Ουσιαστικά το noise canceling ήθελε ο Ριχάρδος και πιο πολύ output για τα σόλο του. Α, και έναν κορμό δέντρου για μπράτσο! :D

 

¶σε που αν ζούσε ο Λεωνίδας σήμερα, σύγχρονη Tele μπορεί να θεωρούσε αυτό:

330-90-11-00.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ολα αυτα παιδια.ευχαριοστω για το μαθημα που μου δωσατεem.icon.smile.png

μια ερωτησουλα ακομα.η lite ash tele , ειναι κορεατικη απ οτι καταλαβαινω.η highway ειναι αμερικανικη?

η διαφορα τους στον ηχο ποια ειναι?

εχουμε και λεμε λοιπον οτι η σειρα προτιμησης ειναι

1 highway tele

2 rockinger tele

3 lite ash tele

σωστα?

 

(αν ισχυουν τα παραπανω , με βλεπω να ειμαι αναμεσα στην highway και rockinger.μια τελικη ωθηση απο εσας χρειαζομαι)

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά ήθελε και κλίση στο σώμα εκεί που ακουμπά το δεξί του μπράτσο, καταργόντας το απόλυτο κλάσικ του σώματος! και ήθελε να είναι και Japan το μοντέλο του :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

ναι μωρέ περί ορέξεως........

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια ερωτησουλα ακομα.η lite ash tele , ειναι κορεατικη απ οτι καταλαβαινω.η highway ειναι αμερικανικη?

 

ΝΑΙ

 

 

 

η διαφορα τους στον ηχο ποια ειναι?

 

Η LIGHT ASH εχει καλυτερο ηχο μια και εχει ΠΟΛΥ καλυτερους και ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ TELE (δηλ. με baseplate) μαγνητες SEYMOUR DUNCAN ALNICO 2 PRO ομως αν βαλεις στην Highway πραγματικους Tele μαγνητες (με baseplate στον bridge δηλ.) ο ηχος θα ειναι πανω κατω ιδιος (αλλωστε καμμια κιθαρα δεν ακουγεται ιδια με την αλλη ακομα και στα ολοϊδια μοντελλα)

 

 

 

εχουμε και λεμε λοιπον οτι η σειρα προτιμησης ειναι

 

 

 

1 highway tele

 

 

 

2 rockinger tele

 

 

 

3 lite ash tele

 

 

εξαρταται απο τα γουστα & το πορτοφολι σου,αν θες μια εκπληκτικη Tele με λιγα λεφτα & τρομερη ποιοτητα κατασκευης θα παρεις την Rockinger,δεν θα ειναι ομως Fender & δεν θα εχει μεταπωλητικη αξια.

 

αν θες μια αυθεντικη αμερικανικη Tele με πολυ καλη κατασκευη θα παρεις τη HIGHWAY θελει ομως οπωσδηποτε αλλαγη ο πισω μαγνητης με εναν πραγματικο tele μαγνητη (ΜΕ baseplate )

 

αν θες να δωσεις ακομα λιγοτερα λεφτα (και να ρισκαρεις και λιγο σε σχεση με τι θα σου ερθει σπιτι σου) και να παρεις Fender tele θα παρεις την LIGHT ASH (καποιες ειναι φανταστικες αλλες ομως ειναι μαπα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι ..... εμένα μ' αρέσει πάρα πάρα πάρα πολύ' date=' εξαιρετικά πολύ, μ'αρέσει, την γουστάρω, αλλά πρόσεξέ την καλύτερα. Είναι μία "βελτιωμένη" στα μέτρα του τέλε. Όχι κλασσική.[/quote']

 

Ας μην είμεθα τόσο πουρίστες φίλτατε Τάκη :wink:

 

Τι έχει η φουκαριάρα; Ουσιαστικά το noise canceling ήθελε ο Ριχάρδος και πιο πολύ output για τα σόλο του. Α, και έναν κορμό δέντρου για μπράτσο! :D

 

¶σε που αν ζούσε ο Λεωνίδας σήμερα, σύγχρονη Tele μπορεί να θεωρούσε αυτό:

330-90-11-00.gif

 

αυτο το...πραμα μαλλον εφιάλτες θα του προκαλουσε (αλλωστε ουδεμια σχεση εχει με τελε :lol: )

 

η Ritzie Kotzen ειναι μια χαρα Tele με εξαιρεση τον απαισιο πισω μαγνητη (διπλος κεραμικος rail) ο οποιος βεβαια δεν βγαζει ουτε κατα διαννοια tele ηχο (ο μπροστινος ομως ειναι ο κλασσικος και υπεροχος μονος DI MARZIO twang king)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου