Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για ενισχυτη


kotopoulos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

blues ηχοι "βλεπε" mayall τον μεγαλο rory...επισης david guilmour εκεινο το solo στο live in earls court.το comfortably numb....μου εχει καρφωθει στη ψυχη.....τετοιους ηχους....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Συμφωνώ 100% με ολόκληρο τον φίλο Loki.

 

  Τον bugera v22 τον έχω παραγγείλει από γερμανία εδώ και 20 μέρες (ευτυχώς πριν ανεβεί η τιμή  :P :P) και τον περιμένω από μέρα σε μέρα (γίνεται χαμός με αυτό το διαβολάκι, στο musicstore έχει ως νέα ημερομηνία παράδοσης...αρχές μαρτίου  ::) αλλά και στο thomann απότι είδα δεν υπάρχει προς το παρόν, θα το φέρουν τέλος του μήνα). Περισσότερες εντυπώσεις όταν έρθει.

 

  Πάντως να ξέρεις ότι είναι vintage ενισχυτής, δηλαδή μην περιμένεις και τα τρελά  metal γκάζια  ;D.  Να και ένα βιντεάκι ( εντελώς ενδεικτικά  ) με telecaster

 

 

θα μπορει να ανταποκριθει και σε εναν λαμπατο? 50watt θα ειναι αρκετα?

 

Tα 50watt σε λαμπάτο ενισχυτή είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ειδικά για σπίτι (το γκρεμίζεις). Εδώ και τα 22 πολλά είναι..

 

και επισης με μια καλη πεταλιερα θα ειμαι κομπλε?ασχετα με τον ενισχυτη....δηλαδη θα μπορω να συμβαδισω με εναν καλο λαμπατο και μια πεταλιερα full

 

Eξαρτάται το πως χρησιμοποιείς την πεταλιέρα. Αν την χρησιμοποιείς ως fx-loop, θα κρατήσεις τον καλό ήχο του λαμπάτου στον οποίο θα προσθέτεις τα εφφέ της πεταλιέρας. Αν την συνδέσεις στο input του ενισχυτή, θα χάσεις πολλά από τον original ήχο του λαμπάτου αλλά ενδεχομένως θα έχεις μεγαλύτερη ευελιξία στους ήχους.

 

...επισης david guilmour εκεινο το solo στο live in earls court.το comfortably numb....μου εχει καρφωθει στη ψυχη.....τετοιους ηχους....

 

Mην ψάχνεις από τώρα τέτοιους ήχους, που παράγονται από εξοπλισμό εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ. Υπάρχουν πολλοί έμπειροι που αναζητούν το ιερό δισκοπότηρο στον κιθαριστικό ήχο. Δεν είναι για σένα και για μένα προς το παρόν. Βέβαια καταλαβαίνω ότι δεν το λες με ''ουτοπία'', απλά θέλεις κάπως έτσι να ακούγεσαι. Πειραματίσου με τον δικό σου ήχο και κατέληξε σε αυτό που σε ευχαριστεί  ;)

 

τωρα εχω εναν create 15w

Crate.Kαι γαμώ τα ενισχυτάκια είναι για την κατηγορία του, κρίμα που δεν παράγεται πλέον...Πολύ καλύτερο από κάτι frontaman, park, rocktron κ.τ.λ. των 15 watt!!

  Φίλε μου, επειδή ανέφερες ότι είσαι πολύ αρχάριος, εγώ πιστεύω ότι και η κιθάρα σου και το ενισχυτάκι είναι μια χαρά για να μάθεις να παίζεις...τα εφέ και οι λάμπες ούτε θα σε μάθουν να παίζεις ούτε σου είναι απολύτως απαραίτητα την δεδομένη στιγμή...βέβαια, αν πραγματοποιήσεις π.χ. την πρόταση του Loki, your ears will thank you..επομένως αφού υποστηρίζεις ότι έχεις όρεξη και πάθος, (ίσως η αναβάθμιση που θα πραγματοποιήσεις σε ''πωρώσει'' και έχεις ακόμα περισσότερη διάθεση για μελέτη) και φαίνεσαι και ώριμος, go for it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κοιτάς κάτι τέτοιο?

http://www.thomann.de/gr/vox_ac4tv.htm

 

Απλό λαμπάτο ενισχυτάκι με ωραία vox χροιά και θα σου μεινουν και λεφτά να πάρεις μέχρι και καμιά μεταχερισμένη tonelab. Και θα έχεις σούπερ ήχο. Αν και πιστεύω ότι είναι καλύτερα να ψαχτείς αργότερα με εφέ, όταν θα έχεις πιο ολοκληρωμένη άποψη για το τι θέλεις. Πάντως μην πάρεις "βιονικό" ενισχυτή. Είναι κρίμα να δώσεις τόσα λεφτά για κάτι που κατά πάσα πιθανότητα θα μετανιώσεις σύντομα (και δεν θα μπορείς να πουλήσεις και σε καλή τιμή).

Ps ωραία επιλογή κιθάρας έκανες.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω ολους μεχρι στιγμης...ειμαι αναμεσα σε buggera και vox....και για να αναφερθω στο φιλο που μου ειπε να μαθω πρωτα καλα με αυτα που κατεχω.......φιλε μου εχεις δικιο...απλα ειναι και αυτο που ειπες........οτι με κατι καινουριο θα πορωθω περισσοτερο και θα εχω καλυτερη ψυχολογια...θα ηθελα επισης να μου πειτε και για marshall τι "παιζει"?....να κοιταξω και απο κει μερια?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαγκες γινετε να μου προτεινετε ενισχυτη σε vox λαμπατο εκει γυρω στα 250-350 ευρω? εκανα σημερα μια ερευνα αγορας στην αθηνα οι περισσοτεροι μου προτειναν fender super champ..μολις ανεφερα για τον bugera 22 οι περισσοτεροι γελουσαν ειρωνικα και μου τον χαρακτηρισαν πυροτεχνημα....τι να πω......τηελω να ακουσω και αλλες γνωμες και αλλες προτασεις.....πειτε μου για marshall αλλα κυριως για vox....δε ξερω μου εχει κολλησει ο τελευταιος....μου εστειλε πριν ενας φιλος κατι σε vox...αλλα θελω και αλλες γνωμες αν εχετε τη καλοσυνη.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα

 

Η δικη μου πρωταση ειναι αυτος εδω, απλα ο καλυτερος solid state που δεν ειναι για πεταμα σε αυτο το μπατζετ (αυτη ειναι η γνωμη μου τουλαχιστον).

 

http://www.thomann.de/gr/tech_21_trademark_30.htm

 

Και βιvτεακι απο τον συνφορουμιτη elavd !!!

 

EXPECT THE UNEXPECTED...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια στις αγγελιες.Ολο κ κατι θα βρεις κ σιγουρα σε πολυ λιγοτερα φραγκα απ' οτι θα το αγοραζες καινουργιο.Εγω προσωπικα εχω εναν Marshall DSL 401 κ τον γουσταρω πολυ,αν τον πετυχεις σε καμια αγγελια χτυπα τον.Τωρα αν θες καινουργιο στα φραγκα αυτα θα ελεγα κανεναν Marshall AVT αλλα καλυτερα να παρεις full tube ενισχυτη.Απο vox δεν εχω εμπειρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν σε ενδιαφέρει modelling ενισχυτής, εγώ έχω τον Vox AD30VT. Έχει λάμπα στον τελικό και προσωπικά με έχει καλύψει αρκετά καλά, τόσο στο σπίτι, όσο και σε πρόβες αλλά και σε μικρά live. Ειδικά αφού φαίνεται ότι δεν θες κάτι πολύ συγκεκριμένο σε χροιά ήχου αλλά τον θέλεις και για vintage καθαρά και για γκάζια, θα σε καλύψει σε ένα ευρύ φάσμα ήχων, χωρίς βέβαια να είναι ... the real thing. Πάντως είναι καλύτερος σε καθαρούς και low gain ήχους, και φαντάζομαι ότι με την tele θα είναι ό,τι πρέπει. Όσο για τα εφφέ του εμένα μου φαίνονται αρκετά καλά. Να ξέρεις πάντως ότι μάλλον θα χρειαστείς ένα επιπλέον overdrive. Εγώ πάντα έχω κατιτίς μπροστά πχ για Brian May ή David Gilmour ήχους. Καλή συνέχεια στο ψάξιμο και ελπίζω να βοήθησα.        

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου