Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για ενισχυτη


kotopoulos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον μπλουζ καστομ 30 τον είχα. Τώρα τον χαίρεται ένας φίλος. Απλός ενισχυτής με πολύ καλό καθαρό ήχο και ήπιο μπλουζ ντραιβ κανάλι. Ασήκωτος <32 κιλά και πολλά τα λεφτα που τον έχουν στο ΑΡΤ καθώς πλέον δεν βγαίνει και μάλλον τους έχει ξεμείνει. Ο δευτερος είναι σαφος υποδεέστερος με ψηφιακά εφέ αμφιβόλου ποιότητας και γενικά ήταν μοντέλο φούσκα που δεν έπιασε.

 

Με τόσα λεφτά ρε άνθρωπε παίρνεις ότι θες να πούμε και πεταλιέρες και λαμπάτους και τα ρέστα και ακόμα το ψάχνεις για την εμφάνιση.?

Σκέψου πόσο θα τον κοιτας και πόσο θα τον ακούς όταν παίζεις. Δε λέει να σου κοστίσει μια επιλογή σε ήχο μόνο και μόνο για το λουκ. Αποψή μου βέβαια. Αφού έχεις τα κολλήματα σου, πασο.

Vintage look και εφφε δεν πάνε συνήθως μαζί. Στο ξαναλέω για τελευταία φορά, προτίμησε μια μικρή πεταλιέρα για εφφέ και ήχους και έναν απλό καλό ενισχυτή.

Σε λίγα σχετικά λεφτά όμορφος και με καλό ήχο είναι και αυτός.

 

http://www.musicstore.com/en_EN/EUR/Laney-VC-15-Limited-Edition-Combo-Old-English-White/art-GIT0019137-000

 

Και κατα τη γνώμη μου πολύ καλύτερος αυτός

http://www.thomann.de/gr/hugheskettner_statesman_dual_el84.htm

 

Που σου προσφέρουν και ικανοποιητική παραμόρφωση και βάθος και fx loop και είναι πιο όλοκληρωμένοι ενισχυτές, ειδικά ο δεύτερος τα σπάει.

 

Για πολύ πιο απλά πράγματα έναν καθαρό ήχο δηλαδή και με χρήση πεταλιέρας για έξτρα εφφέ προτείνεται και αυτός. Αν και ο bugera με 10 ευρά παραπάνω είναι πολύ καλύτερος κατα τη γνώμη μου.

http://www.thomann.de/gr/vox_ac4tv.htm

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

loki με βοηθησες αρκετα....θα δω πολυ σοβαρα τον laney και τον hudghes and skettner και ειναι και κουκλια.....και αργοτερα προσθετω μια πεταλιερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σε νοιάζει τώρα για το FX loop θα σου χρειαστεί σίγουρα στο μέλλον όποτε καλό είναι να υπάρχει.

Ναι φουλ λάμπα είναι όλοι όσοι σου πρότεινα. 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η διαφορα ρε μαγκες μεταξυ του vox vt 20 και του vox vt30 εκτος απο τα watt ο vt20 εχει 33 amps και ο vt30 22 amps....δεν εχω καταλαβει κατι?...δηλαδη περισσοτερες εξομιωσεις....ο 20? και πιο φθηνος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι, το "amps" αναφέρεται στους "amplifiers" (ενισχυτές). Ο ένας προσομοιώνει περισσότερους από τον άλλο. Δεν τους έχω μελετήσει για να σε βοηθήσω, όμως ο ένας έχει μεγάφωνο 10ρι και ο άλλος 8ρι (θα διάλεγα το 10ρι).

Για τις υπόλοιπες απορίες σου πρέπει να διαβάσεις ορισμένες συγκεντρωμένες πληροφορίες... ξεκίνα από εδώ:

http://www.thomann.de/gr/onlineexpert_141.html

http://www.thomann.de/gr/onlineexpert_104.html

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tώρα που τα κοιτάω λίγο πιο προσεκτικά βλέπω πως δεν είναι γραμμένα ιδιαίτερα απλά. Αν έχεις οποιαδήποτε απορία εδώ είμαστε... το fx loop όντως θα σε ανησυχήσει αρκετά αργότερα - εκεί μπαίνουν ορισμένα εφφέ που επιθυμούμε να βρίσκονται μετά το στάδιο της προενίσχυσης και πριν το στάδιο της τελικής ενίσχυσης.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου φαινετε θα καταληξω αφου σας επρηξα στον vox vt20+ αν οχι στον vt 30.....και αυτο επειδη εχει λιγοτερες εξομιωσεις....αλλα βεβαια μεγαλυτερο ηχειο....μαλλον αποφασισα οτι χρειαζομαι τωρα για αρχη εναν modeling ενισχυτη να δω λιγο πως δουλευει οσο αφορα τη φιλοσοφια του να μου περασει λιγο η φαση με τα εφφε και μετα να καταληξω σε εναν πολυ καλο λαμπατο και να προχωρησω σε μια αγορα μιας tonelab.........ειναι και φθηνος......μονο ποθ δεν ειμαι απολυτα σιγουρος αν ειναι καλυτερα ο vt20+ η ο vt30.....και ρωτω.....σαν modeling εχει περισσοτερες δυνατοτητες ο vt20+ λογω περισσοτερων προσομειωσεων και presets η ο αλλος που εχει μεγαλυτερο ηχειο αλλα με λιγοτερες προσομειωσεις.....υπενθυμιζω οτι θα τον εχω για εκμαθηση και για σπιτι και οχι για live.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσαμπα στα λέμε τόσο καιρό δηλαδή.

anyway

 

κοιτα,μεσα απο το cubase χρησημοποιω πολλα pluggins απο εφφε και πολλες εξομοιωσεις απο ενισχυτες,αλλα θελω κατι χειροπιαστο διπλα μου.....

 

μαλλον αποφασισα οτι χρειαζομαι τωρα για αρχη εναν modeling ενισχυτη να δω λιγο πως δουλευει οσο αφορα τη φιλοσοφια του να μου περασει λιγο η φαση με τα εφφε και μετα να καταληξω σε εναν πολυ καλο λαμπατο και να προχωρησω σε μια αγορα μιας tonelab.........

 

Λοιπόν γνώμη μου είναι να σύνεχίσεις να παίζεις με pluggins τύπου guitar rig κτλ. αφού για μένα δε θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω ο vt20. Ασε που στο plugin έχεις πολλές παραπάνω δυνατότητες παραπετροποίησης των εφφέ , αλλαγής της θέσης τους στο signal chain , δυνατότητα να χρησιμοποιείς 2-3 ίδια εφφε το ένα μετα το άλλο και γενικά μπορείς να κάνεις ότι θέλεις για να εξερευνήσεις τα εφφέ , τον ήχο σου και ότι αλλλο θες , πράγματα που ένας μικρός μοντελινκ ενισχυτάκος δε μπορεί να σου προσφέρει.

Για την Tonelab δε θα το συζητήσω. Έχε πάντως υπόψιν σου ότι δεν είναι holy grail (ανεξάρτητα απο ότι έχεις διαβάσει) και ότι δεν κάνει για όλους. (αν ηταν έτσι δεν θα έβλεπες τόσες να πουλιούντε κατα καιρούς στις αγγελίες)

 

Anyway τις απόψεις μου στις είπα, ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις κανα δυο πράγματα. Αν θες ντε και σώνει ενισχυτή πάρε τον μικρό vt20+ που είναι καινούριο μοντέλο και έχει παραπάνω προσομειώσεις και εφφε και καλή εξάσκηση.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου