Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για ενισχυτη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολους.ειμαι 35 ετων και πολυ αρχαριος στη κιθαρα.ξεκιναω ομως με ορεξη και παθος.θελω τη βοηθεια σας σαν πιο εμπειροι να αγορασω εναν καλο ενισχυτη ως 400-500 ευρω να εχει πολυ καλα καθαρα με ενδιαφερει επισης να εχει επανω πολλα εφφε drum loops presets γενικοτερα εξομιωσεις απο πολλους διασημους και παλιους ενισχυτες και λειτουργιες για αποθηκευση δικων μου ηχων.οσο αφορα τα watts τον θελω για το σπιτι αλλα θελω να εχει καθαρο ηχο δυνατο και ποιοτικο.να συνδεω μικροφωνο και δευτερο οργανο οπως μπασσο.να σημειωσω οτι σκεφτομαι να αγορασω μια classic vibe telecaster squier custom και εχω στη κατοχη μου απο τα 15 μου μια washburn lyon series με ενα διπλο μαγνητη και αλλους δυο μονους.τη συγκεκριμενη την εχω για πιο γκαζια μιας και επαιζα μικρος.κυριως λοιπον τον θελω για τη telecaster να βγαζω αυτον το περιβοητο telecaster ηχο.αλλα και για hard καταστασεις..θελω τα φωτα σας λοιπον για ενα καλο ενισχυτη τον οποιο θα τον ευχαριστηθω για τα επομενα χρονια καθως θα μαθαινω σε αυτον.να σημειωσω οτι μου κινησαν το ενδιαφερον ο spider jam o fender g-dec και καποιοι απο τη σειρα της vox.περιμενω με αγωνια τη γνωμη σας και ευχαριστω.καλως σας βρηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κοτοπουλε καλώς ήρθες!

 

νομίζω οτι ζητάς πάρα πολλά απο έναν ενισχυτή.

 

να εχει πολυ καλα καθαρα με ενδιαφερει επισης να εχει επανω πολλα εφφε drum loops presets γενικοτερα εξομιωσεις απο πολλους διασημους και παλιους ενισχυτες και λειτουργιες για αποθηκευση δικων μου ηχων.οσο αφορα τα watts τον θελω για το σπιτι αλλα θελω να εχει καθαρο ηχο δυνατο και ποιοτικο.να συνδεω μικροφωνο και δευτερο οργανο οπως μπασσο.

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gerrard σ'ευχαριστω καταρχας για την ανταποκριση.απλως ψαχνω πολυ αυτες τις μερες και διαβαζω διαφορα σε πολλα sites και εχω μπερδευτει....ενισχυτες καθαροι ενισχυτες "βρωμικοι" με εφφε με ετοιμα drumms  με reverb με delay........θελω ενα μηχανημα ωστε να μπορω να εκμεταλλευτω μια squier classic vibe telecaster custom και μια washburn  που εχω απο μικρος....ιδιαιτερα τη telecaster που σκεφτομαι να αγορασω τις επομενες μερες (θα ηθελα και γνωμες για αυτο) ο spider jam απο οτι διαβαζω παρεχει λειτουργιες σαν αυτες που ζηταω.....αλλα κατι δε μου γεμιζει το ματι...δε ξερω κατι μου χτυπαει ασχημα....υπαρχει αλλος ενισχυτης με παρομοια χαρακτηριστικα που θα τον ευχαριστηθω πραγματικα........π.χ.τι γνωμη εχεις για marshall peavey και vox? εχεις να μου προτεινεις κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό που ζητάς καλύτερα είναι να πάρεις έναν μικρό λαμπάτο της προκοπής γύρω στα 300 και με τα υπόλοιπα μια πεταλιέρα. Ρίξε μια ματιά στο Thomann, στα 200-300 (το καθένα) έχεις πολλές καλές επιλογές και για ενισχυτή και για πεταλιέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη λες ενας λαμπατος βγαζει ποιοτηκοτερο ηχο απο οτι καποιοι αλλοι?που θα δω διαφορες δηλαδη? τωρα εχω εναν create 15w με ενα απλο overdrive...τον εχω στην ακρη πλεον....θελω κατι καινουριο.....τωρα οσο αφορα τη πεταλιερα που μου ειπες........σκεφτομαι αργοτερα αφου κανω καποια μαθηματα να θυμηθω το οργανο......τωρα θα παρω εναν ενισχυτη τυπου spider jam η fender g-dec.η καποιον λαμπατο αν καταλαβω τη φιλοσοφια τους και τι παραπανω προσφερουν απο τους κοινους.κοιτα,μεσα απο το cubase χρησημοποιω πολλα pluggins απο εφφε και πολλες εξομοιωσεις απο ενισχυτες,αλλα θελω κατι χειροπιαστο διπλα μου.....εχεις κατα νου καποιον συγκεκριμενα λαμπατο....δε γνωριζω πως να ψαξω και με ποια φιλοσοφια.....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι να αποφασίσεις τι χρειάζεσαι,συνέχισε να παίζεις με τα pluggins. Υπάρχουν πολλά θέματα σχετικά με ενισχυτες στο νόιζ. κάνε μια αναζήτηση και ξεκίνα το διάβασμα.

τετραφάρμακος

www.myspace.com/palebluepanos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτό που ζητάς καλύτερα είναι να πάρεις έναν μικρό λαμπάτο της προκοπής γύρω στα 300 και με τα υπόλοιπα μια πεταλιέρα. Ρίξε μια ματιά στο Thomann, στα 200-300 (το καθένα) έχεις πολλές καλές επιλογές και για ενισχυτή και για πεταλιέρα.

 

+1000

 

δε γίνεται να τα βρείς όλα αυτά σε έναν ενισχυτή και να θες να είναι και καλός

Ο spider jam μόνο καλός δεν είναι σε αντίθεση με την κιθάρα που πιστευω οτι έχεις κάνει πολύ καλή επιλογή. Αν ακούσεις ας πούμε την tele να παίζει καθαρά στον spider και μετά στον bugera 22 θα καταλάβεις μεγάλη διαφορά υπέρ του δεύτερου.

 

Παίρνεις λοιπον έναν λαμπάτο ενισχυτή με πολύ καλό καθαρό ήχο πχ.

http://www.thomann.de/gr/bugera_v22.htm

 

και ένα πολυεφφέ πετάλι για τα υπόλοιπα. πχ.

http://www.thomann.de/gr/digitech_rp_355.htm

http://www.thomann.de/gr/digitech_rp_255.htm

http://www.thomann.de/gr/zoom_g21nu.htm

 

που έχουν και ενσωματωμένα drum patterns και λοοπερ για να παίζεις από πάνω

και είσαι κομπλε.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη λες ενας λαμπατος βγαζει ποιοτηκοτερο ηχο απο οτι καποιοι αλλοι?που θα δω διαφορες δηλαδη? τωρα εχω εναν create 15w με ενα απλο overdrive...τον εχω στην ακρη πλεον....θελω κατι καινουριο.....τωρα οσο αφορα τη πεταλιερα που μου ειπες........σκεφτομαι αργοτερα αφου κανω καποια μαθηματα να θυμηθω το οργανο......τωρα θα παρω εναν ενισχυτη τυπου spider jam η fender g-dec.η καποιον λαμπατο αν καταλαβω τη φιλοσοφια τους και τι παραπανω προσφερουν απο τους κοινους.κοιτα,μεσα απο το cubase χρησημοποιω πολλα pluggins απο εφφε και πολλες εξομοιωσεις απο ενισχυτες,αλλα θελω κατι χειροπιαστο διπλα μου.....εχεις κατα νου καποιον συγκεκριμενα λαμπατο....δε γνωριζω πως να ψαξω και με ποια φιλοσοφια.....

 

 

Πες μας πρώτα τι στυλ ήχος σε ενδιαφέρει περισσότερο. Με το λαμπάτο θα δεις τη μεγαλύτερη διαφορά στα καθαρά αλλά κυρίως εκεί που αρχίζει να σπάει, στο ελαφρύ overdrive, και μετά σε crunch καταστάσεις. Πέρα από τον καλύτερο ήχο είναι και η ανταπόκριση στο παίξιμό σου. Στην αρχή μπορεί και να μην καταλαβαίνεις τη διαφορά, όμως πίστεψέ με υπάρχει και είναι τεράστια αν σε ενδιαφέρουν αυτου του τύπου οι ήχοι. Αυτά βέβαια θέλουν και λίγο ένταση, οπότε αν αυτό είναι πρόβλημα (γείτονες, παιδιά) ένας solid state με έτοιμα εφέ πάνω θα σε βολέψει περισσότερο καθαρά σε θέμα πρακτικότητας.

 

Δες και αυτόν http://www.thomann.de/gr/fender_super_champ_xd.htm, ο μοναδικός λαμπάτος με ενσωματωμένα εφέ και προσομοιώσεις! Βγαίνει και σε μικρή έκδοση http://www.thomann.de/gr/fender_vibro_champ_xd.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω ρε μαγκες ποσο πισω εχω μεινει....οποτε να μη σκεφτομαι καν για spider και να δω για λαμπατο...ωστε να ανταποκριθει εκει καλυτερα η telecaster.....επισης να υπενθυμισω οτι ειμαι κατοχος και μιας washburn με ενα διπλο μαγνητη και δυο μονους....που σημαινει γκαζια....και θα ηθελα να την εκμεταλλευτω και αυτη...θα μπορει να ανταποκριθει και σε εναν λαμπατο? 50watt θα ειναι αρκετα? και επισης με μια καλη πεταλιερα θα ειμαι κομπλε?ασχετα με τον ενισχυτη....δηλαδη θα μπορω να συμβαδισω με εναν καλο λαμπατο και μια πεταλιερα full......sorry για το μπλεξιμο...και τις ερωτησεις που μπορει να σας φαινονται χαζες...αλλα προσπαθω να τα βαλω στη σειρα και να ξεκινησω....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου