Προς το περιεχόμενο

SOS με μαγνητη!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Ειχα ανοιξει και ενα αλλο θεμα πιο παλια και δεν πηρα καποια σαφη απαντηση αλλα ειχε λυθει προς το παρον το προβλημα μου. Λοιπον, εχω μια epiphone les paul std και το προβλημα μου ειναι οτι μερικες φορες ο bridge μαγνητης χανει ολο το drive του και υπολειτουργει. Αυτες τις μερες ετοιχε να εχω 2 live ενα χθες Δευτερα και ενα που εχω την Πεμπτη και το προβλημα μου οπως καταλαβαινετε πρεπει να λυθει ΑΜΕΣΑ! Χθες λοιπον στο soundcheck ειχα αυτο το προβλημα με τον μαγνητη και ειμουν μεσα στο αγχος, μετα που χρειαστικε να να ξανασινδεσω το καλωδιο στο jack της κιθαρας για να ξεκινισουμε επαιζε κανονικα ο bridge. Ενιωσα πολυ τυχερος αλλα ηταν προσορινο. Μετα χρειαστηκε να βγαλω παλι το καλωδιο και να το ξαναβαλω και εκει εμφανιστηκε ξανα το προβλημα και κιλισε ολο το live με τον ενα μαγνητη, με αποτελεσμα να μην εχω τον ηχο που θα ηθελα και να μην ειμαι οικανοποιημενος. Σκεφτηκα το set up αλλα μεχρι την Πεμπτη η κιθαρα δεν θα ειναι ετοιμη. Εχετε λοιπον καμια ιδεα με το τι μπορω να κοιταξω μονος μου??? ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!  :'( :'(

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως έχεις πρόβλημα στο jack, ίσως άμα στραβώσεις λίγο τη γείωση του jack ίσως, λέω ίσως παίξει.

 

τι περιοχή είσαι;

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι απόλυτα σίγουρος ότι είναι θέμα μαγνήτη? Δηλαδή ο neck είναι ΠΑΝΤΑ οκ? Αν ναι, ξεβίδωσε το καπάκι πίσω από τα ποτενσιόμετρα και ψάξε για κάποια προβληματική κόλληση. Αν είσαι τυχερός θα βρεις κάτι και με κάποιον φίλο σου που ξέρει από κολλητήρι θα το διορθώσετε. Επίσης, μιας και αναφέρεις το βύσμα της κιθάρας, ξεβίδωσέ το να ρίξεις κι εκεί μια ματιά. Μήπως είναι εκεί το πρόβλημα? Ελπίζω να είναι κάτι προφανές και να διορθωθεί με μια κόλληση. Διαφορετικά δυστυχώς δεν τον αποφεύγεις τον μάστορα (ή τουλάχιστον κάποιον με γνώσεις επί του θέματος)... Good luck!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι νομιζω οτι ειναι θεμα μαγνητη. Γιατι εχω αλλαξει πολλα καλωδια και παντου τα ιδια, μια παιζει μια οχι. ο neck δεν εχει κανενα προβλημα. Ανεβαζω μια φωτογραφια απο πισω απο τα ποτενσιομετρα με τισ κολισεις αν μπορεσετε να ριξετε μια ματια.  :-\

One More Of Me...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειτε ειναι καποια κολληση, ειτε στη χειροτερη ποτενσιομετρο.

Αν ητα στο τζακ το προβλημα θα το εκανε και ο αλλος μαγνητης.

Αμα δεν εισαι καλος στις κολλησεις δεν τον γλυτωνεις το μαστορα.

Αλλα εδω που τα λεμε ποσα να σου παρει πια?Και σιγα τι θα κανει...

Μπαμ μπαμ δουλεια ειναι

.o. /o. /o\ <o\ <o> \o/ εεεεε μακαρένα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η φωτογραφία δεν είναι καθαρή και δίνεις και λίγες πληροφορίες και μένεις και μακριά.  :(

 

ή μαθαίνεις να κολλάς ή πας σε μάστορα  ;)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου