Προς το περιεχόμενο

Custom Fender Bass VI


koomis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καθώς έψαχνα σχετικά με το Bass vi, βρήκα αυτό:

http://www.thomann.de/gr/gretsch_electromatic_g5265_jetbaritone.htm

 

Μου φαίνεται ότι είναι της ίδιας νοοτροπίας με το bass vi. Σε ξένα φόρα λένε ότι είναι πιο πολύ 6χορδο μπάσσο παρά βαρύτονη κιθάρα και ότο κουρδίζεται Ε-Ε μια οκτάβα κάτω. Το scale του είναι σχεδον 30''.

Έχει κανείς άποψη γι αυτό το όργανο?

 

Ορίστε και ένα σχετικό βιντεάκι:

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω Fender Bass VI καθώς και Fender Jaguar Baritone Custom - και έχω δοκιμάσει και πολλές baritone κιθάρες που υπάρχουν (Hellcat, Danelectro) ή έχω μάθει γι αυτές, μπορώ με ασφάλεια να πω ότι τον ήχο ενός Bass VI δεν πρόκειται να τον πετύχεις (για να μην αναφερθώ και στο looks!). Το καθένα έχει το δικό του ηχόχρωμα - άλλο καλό, άλλο όχι τόσο καλό - και καλά θα ήταν να δοκιμάσεις ποιο από όλα ζητάς εσύ.

 

Οι μαγνήτες του Bass VI είναι ίδιοι με της Jaguar, απλά έχει έναν παραπάνω στη μέση. Η λύση Warmoth είναι πολύ καλή, αν και γενικά παίζουν Bass VI στο ebay κατά καιρούς τα οποία - αν μη τι άλλο - θα έχουν και μεταπωλητική αξία (σε αντίθεση με ένα Warmoth). Βέβαια τα 60s vintage είναι απλησίαστα, αλλά τα προσφατα Custom shop reissue Βass VIs ή έστω τα Japanese του 96 (πολύ ποιοτικά) τα βρίσκεις σε σχετικά καλές τιμές...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω Fender Bass VI καθώς και Fender Jaguar Baritone Custom - και έχω δοκιμάσει και πολλές baritone κιθάρες που υπάρχουν (Hellcat, Danelectro) ή έχω μάθει γι αυτές, μπορώ με ασφάλεια να πω ότι τον ήχο ενός Bass VI δεν πρόκειται να τον πετύχεις (για να μην αναφερθώ και στο looks!). Το καθένα έχει το δικό του ηχόχρωμα - άλλο καλό, άλλο όχι τόσο καλό - και καλά θα ήταν να δοκιμάσεις ποιο από όλα ζητάς εσύ.

 

Οι μαγνήτες του Bass VI είναι ίδιοι με της Jaguar, απλά έχει έναν παραπάνω στη μέση. Η λύση Warmoth είναι πολύ καλή, αν και γενικά παίζουν Bass VI στο ebay κατά καιρούς τα οποία - αν μη τι άλλο - θα έχουν και μεταπωλητική αξία (σε αντίθεση με ένα Warmoth). Βέβαια τα 60s vintage είναι απλησίαστα, αλλά τα προσφατα Custom shop reissue Βass VIs ή έστω τα Japanese του 96 (πολύ ποιοτικά) τα βρίσκεις σε σχετικά καλές τιμές...

Το γνωρίζω ότι δεν πρόκειται να πετύχω το ίδιο αποτέλεσμα με άλλο όργανο, αλλά επίσης γνωρίζω ότι τα λεφτά για να το πάρω το fender δεν τα έχω. Γι αυτό και ψάχνω μια οικονομικόΤΑΤΗ (σχετικά) λύση για να πετύχω κάτι παρόμοιο. Δυστυχώς δεν νομίζω να έχω καν τα χρήματα για το reissue. Θέλω πιο πολύ να πειραματιστώ με κάτι τέτοιο και όχι να επενδύσω χοντρά σε κάτι που δεν είμαι σίγουρος πώς θα αξιοποιήσω. Για την gretsch που ανέφερα προηγουμένως έχεις κάποια άποψη?

 

Όπως και να 'χει φίλε Babtua, δεν σου κρύβω τη ζήλια μου προς το πρόσωπο σου ;D ;D ;D. Μακάρι να μπορούσα να έχω και εγώ το real thing!

 

Θα 'ηθελα να σε ρωτήσω αν το χρησιμοποιείς σε μπάντα, τι μουσική παίζεις και αν το χρησιμοποιείς σαν μπάσσο ή κιθάρα.

 

Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα 'ηθελα να σε ρωτήσω αν το χρησιμοποιείς σε μπάντα, τι μουσική παίζεις και αν το χρησιμοποιείς σαν μπάσσο ή κιθάρα.

 

Δεν το εχω χρησιμοποιησει ακομα σε μπαντα, αν το χρησιμοποιουσα θα το χρησιμοποιουσα μαλλον σαν κιθάρα σε στυλ Cure, αλλα λόγω του ότι είμαι κυρίως μπασίστας οι μπάντες δε με παίρνουν σαν κιθαρίστα...  ;D ;D

 

Σαν μπάσο είναι μόνο για πολύ συγκεκριμένα πράγματα, αν και πρέπει να πω ότι γιε περίπτωση ηχογράφησης πετυχαίνεις κάποια πολύ ενδιαφέροντα ηχοχρώματα που δεν μπορείς με τυπικό μπάσο (και το έχω κάνει σε ηχογράφηση σε συνδυασμό με bottom end απο κανονικό μπάσο).

 

Πάντως έχω στο μυαλό μου μια project μπάντα με Bass VI, πλήκτρα και τύμπανα... Θα δείξει...

 

PS: Η επόμενη επιλογή σου, αρκετά κοντά στο Bass VI, είναι το Jaguar Baritone Custom. Κούρδισμα σαν Bass VI (E-E), ίδιες χορδές, ίδιοι μαγνήτες (μειον εναν) αλλά λίγο μικρότερο scale (που κανει και τη διαφορά, αλλά δεν είναι άσχημο κι αυτό). Το είχε βγάλει η Fender σαν απάντηση στα συνεχόμενα requests να επανεκδοθεί το Bass VI. Δεν περπάτησε πολύ, οπότε τελικά και έβγαλε το reissue (σε custom shop). Παίζει στο ebay περιπου στα 700€, πχ

 

http://cgi.ebay.co.uk/Fender-Jaguar-Baritone-Custom-/220729861559?pt=UK_Musical_Instruments_Guitars_CV&hash=item33648665b7

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να αναφέρω ότι τα CIJ reissue είναι πολύ αξιόλογα με πολύ προσεγμένη κατασκευή (minus λίγο τα ηλεκτρικά αλλά μικρό το κακό!).

Και μια ακόμα διαφορά με το bass VI (εκτός του ελαφρά μικρότερου scale και του μαγνήτη) είναι το tremolo. Αντί του κλασικού jag-jazzmaster style έχει ένα tuno-matic.

Έχουν πολύ ενδιαφέρον τα βαρύτονα όργανα!!  :)

OMEGA MONOLITH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα, δεν είναι "ελαφρα" μικροτερο το scale. Σχεδόν 2 ιντσες διαφορα εχουν...

 

Κατά τα άλλα, όπως ακριβώς τα είπες. Α, και το σχήμα είναι καθαρό Jaguar σε αντίθεση με το Bass VI που έχει επάνω horn σε στυλ strat και κάτω κομμένο σε στυλ jag/jazzmaster. Είναι νομίζω ό,τι κοντινότερο σε ήχο (και εμφάνιση) σε ενα Bass VI.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου