Προς το περιεχόμενο

Αγορά semi/full hollow κιθάρας


yannis37

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά ειμαι στα σκαριά για αγορά semi/full hollow κιθάρας και έχω κάνει την σχετική έρευνα (ιντερνετ,θέματα Noiz,youtube klp).

 

To διαθέσιμο ποσό ειναι έως 500€

 

Και η μέχρι τώρα επιλογή μου είναι αυτή:

 

IBANEZ AG95

 

SPECS

Neck Material:  3pc Mahogany/ Maple 

Neck Type:  Artcore DX set-in 

Body:  Figured Bubinga top/back/sides 

Frets:  Large frets 

Fingerboard:  Bound Rosewood 

Inlay:  Artcore DX inlay 

Bridge:  ART1 bridge 

NeckPU:  ACH1 

BridgePU:  ACH2 

HW Color:  GD 

Finishes:  DBS 

 

NECK DIMENSIONS

  Scale/Length  628mm/24.75" 

a:  Width at Nut  43mm 

b:  Width Last Fret  57mm 

c:  Thickness 1st Fret  20mm 

d:  Thickness 12th Fret  26.5mm 

Radius  305mm 

 

Tην έχετε δει πουθενά στην Αθήνα να πάω να την δοκιμάσω γιατί κατα 99,9% θα την αγοράσω από εδώ λόγω του ότι οι τιμές αυτών των Ibanez ειναι καλύτερες από έξω. ;) (ισως οι μόνες ...αλλά είναι).

 

σίγουρα θα δοκιμάσω και την φθηνότερη AG75

 

αν εχετε να προτεινετε και κάτι άλλο....

 

Μιλάω μονο για μεγέθη τυπου AG και οχι ΑK που ειναι τεραστιες για μένα ;)

ag95.JPG.64d67ef68a8d451040d20bd883d08a5a.JPG

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν είμαι ο πιο κατάλληλος καθώς δεν έχω παίξει με τοοοσες πολλές ..

 

http://guitars.musiciansfriend.com/product/Epiphone-WildKat-Ltd-Electric-Guitar?sku=518248

 

αν τη βρεις κάπου δοκίμασέ τη ... εμένα μου φάνηκε υπέροχη απ'όλες τις απόψεις.

www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν κοιτάς και την epi sheraton (εκτός εαν θες οπωσδήποτε full hollow)?

Κατά τα άλλα, ibanez στην Αθήνα μπορείς να τσεκάρεις στον τρίμη, αν και δεν είμαι σίγουρος οτι στοκάρει την συγκεκριμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Aπλά προτείνω να παίξεις λίγο με αυτές τις κιθάρες πριν αποφασίσεις κυρίως γιατί μεταξύ full hollow και semi hollow ο ήχος έχει αρκετές διαφορές, όπως και μεταξύ semi hollow με ή χωρίς center block.

 

Εκτός αυτού, πέρυσι είχα μπει κι εγώ στο trip να αγοράσω μια semi με center block a la 335 σε φθηνότερη. Βρήκα κάποιες μπροσούρες που φαίνονταν ενδιαφέρουσες και κατέβηκα κέντρο Αθήνας για δοκιμές. Aφού δοκίμασα αρκετές Ibanez ArtStar και κάποιες άλλες Cort και Washburn αν θυμάμαι καλά η πρώτη κιθάρα που μου έκανε "κλικ" ήταν η Yamaha SA2200. Όλες οι άλλες που φαίνονταν τόσο ενδιαφέρουσες στις μπροσούρες με δεν μου άρεσαν καθόλου από κοντά. Δυστυχώς η SA2200 ήταν εκτός του Budget που είχα τότε για "τρίτη" κιθάρα οπότε τελικά δεν αγόρασα τίποτα.

 

Αν την ήθελα για πρώτη κιθάρα όμως νομίζω ότι δεν θα δίσταζα να την βάλω σε καμιά εικοσαριά δόσεις στον Νάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την συγκεκριμένη την είχα δοκιμάσει όταν ετοιμαζόμουν να πάρω και εγώ hollow body. Ήταν πολύ ωραία κιθάρα, αλλά δεν μου άρεσαν οι μαγνήτες γιατί μου φάνηκαν λίγο ψόφιοι. Μην σε πάρω στο λαιμό μου όμως, γιατί την δοκίμασα σε υπερμικρό τρανζίστορ ενισχυτή για μέταλ και δεν σχημάτισα ολοκληρωμένη άποψη. Πάντως είναι κανονική full hollow. Το σώμα είναι ελαφρώς μικρότερο, αλλά καμία σχέση με semi-hollow.

Την είχα δοκιμάσει σε ένα μικρό συνοικιακό μαγαζάκι στη Θεσσαλονίκη και μου την άφηνε 500 από 550 και χωρίς θήκη.

 

Τελικά κατέληξα σε αυτή:

http://www.ibanez.com/HollowBodyGuitars/model-AFS75T

γιατί ήθελα semi hollow και bigsby. Την παρήγγειλα χωρίς να την ακούσω από τον thomann και δεν το μετάνιωσα καθόλου γιατί είχε άψογο ήχο και ήταν ακριβώς αυτό που ήθελα. Ίσως στο μέλλον να κάνω μία αλλαγή στους μαγνήτες.

Πάντως ένα καλό σετάρισμα το χρειάστηκε (οι 3 πρώτες χορδές ήταν από σετ 10άρες και οι πιο μπάσσες από 11άρες και δεν βόλευε καθόλου)

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον Κουρμπή, αυτές

http://www.peerlessguitars.com/

 

θα τις τσεκάρω σίγουρα τις peerless αλλά νομίζω ότι ξεφεύγουμε πάνω απο 700€ :(

 

πάντως πολύ φοβάμαι ότι δεν θα την βρώ την συγκεκριμένη για τον απλούστατο λόγο....... ότι μ αρέσει δεν υπάρχει ;D

 

και οι AF σίγουρα καλές είναι αλλά μου αρέσει εμφανισιακά περισσότερο το μυτερό cut.

HOME www.noiz.gr/index.php?action=media;sa=album;in=103

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου