Προς το περιεχόμενο

Λάμπες για Marshall JCM 2000


gkourelis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Θα ήθελα να αλλάξω τις λάμπες στον ενισχυτή μου. Για τελικές έχω βρει αυτές

 

http://www.tubeampdoctor.com/product_info.php?cPath=21_60_61&products_id=346

 

οι οποίες είναι και οι μόνες που συνιστά για το μοντέλο αυτό (αν βάλω άλλες EL34 γνωρίζετε τι θα γίνει;). Εκεί που χάθηκα είναι οι προενισχύτριες. Παίρνει 4 ECC83 αλλά ποιες να πάρω για ποια θέση (1 έως 4);

 

Γενικά, αν αυτό βοηθάει, θα ήθελα τονισμό στα μπάσσα και περισσότερο καθαρό ήχο, χωρίς να με ενδιαφέρουν high gain καταστάσεις. Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα γίνει τίποτα αν βάλεις άλλες EL34. Στις προτείνει αυτές ως καλή επιλογή. Αν διαβάσεις και τις λεπτομέρειες θα δεις ότι δεν είναι άλλες από τις γνωστές SED Winged-C (x-Svetlana). Από τις καλύτερες EL34 που κυκλοφορούν, σήμερα. Μπορείς να βρεις όμως και original SED σε χαμηλότερη τιμή.

 

Αν θες άλλη καλή επιλογή, μπορείς να δοκιμάσεις και τις καινούργιες Mullard reissue EL34. Σε καλύτερη τιμή από τις "σπάνιες" SED και προσωπικά τις συμπαθώ περισσότερο. Τα μεσαία τους (που εκεί είναι η φήμη των SED) είναι πολύ κοντά αλλά την Mullard την θεωρώ και πιο ισορροπημένη στα άκρα.

 

Μην ξεχνάμε ότι και τα δύο μοντέλα είναι κόπιες των original Mullard!  ;)

 

Για τις μικρές, αφού δεν σε ενδιαφέρουν οι high gain καταστάσεις θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα TungSol RI, για όλες τις θέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και καλά κάνεις! Κάποτε τις χαρίζανε, αλλά τώρα είναι δυσεύρετες και όσοι τις έχουν ζητάνε όσο να'ναι.  :(

Όπως με τις ΕΙ. Η πιο φτηνή λυχνία ήταν! Για δες πόσο πουλιούνται σήμερα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Phillips ήταν ο μεγαλύτερος κατασκευαστής, συνεργαζόταν οι Mullard, οι Γιούγκοι με τις Ει, οι Sylvania και η Ultron. Σκυλιά μαύρα οι RSD (Ανατολικής Γερμανίας) οι Siemens και οι ΙΤΤ.

RCA στην μαύρη αγορά μόνο.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως με τις ΕΙ. Η πιο φτηνή λυχνία ήταν! Για δες πόσο πουλιούνται σήμερα?

 

:o :o

 

Είχα πολύ καιρό να χαζέψω ΕΙ.

Μέχρι πριν από λίγα χρόνια ήταν κανονικότατα within reach από πλευράς τιμών.

Πλέον βλέπω ότι ο καθένας ζητά ό,τι του λείπει. Εύγε. 8)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως την καβάτζα μου την έχω.... Για το Rivera ρε παιδιά...δυο σετάκια ένα Phillips κι ένα Ultron.

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως εκτος απο τις προενισχυτριες που ειναι Tung Sol και με πολυ vintage ηχο, εχω βαλει και στις τελικες ΕΛ34Β Tung Sol με παρα  πολυ καλο αποτελεσμα αφου προηγουμενως ειχα δοκιμασει και αλλες μαρκες (οχι ΝΟΣ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως εκτος απο τις προενισχυτριες που ειναι Tung Sol και με πολυ vintage ηχο

 

Τι εννοείς ακριβώς όταν λες ότι έχουν πολύ vintage ήχο?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου