Προς το περιεχόμενο

Drum Tuning by Bob Gatzen


BlackScorpio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσον αφορά το buzz (ή sympathetic buzz) που ακούγεται όταν χτυπάς κάποιο τομ, αφού εχεις κουρδίσει σωστά το κάτω δέρμα, δοκίμασε να ξεσφίξεις λίγο τις 4 βίδες (2 απο κάθε μεριά) που είναι πιο κοντά στην χορδιέρα σου. Για muffling (στο πάνω δέρμα προφανώς), δοκίμασε να βάλεις 1-2 κομματάκια μονωτικής ταινίας πειραματιζόμενος με την απόσταση απο το κέντρο.

 

tamastarphonicaluminium.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όσον αφορά το buzz (ή sympathetic buzz) που ακούγεται όταν χτυπάς κάποιο τομ, αφού εχεις κουρδίσει σωστά το κάτω δέρμα, δοκίμασε να ξεσφίξεις λίγο τις 4 βίδες (2 απο κάθε μεριά) που είναι πιο κοντά στην χορδιέρα σου. Για muffling (στο πάνω δέρμα προφανώς), δοκίμασε να βάλεις 1-2 κομματάκια μονωτικής ταινίας πειραματιζόμενος με την απόσταση απο το κέντρο.tamastarphonicaluminium.jpg

 

Αυτό πρώτη φορά το βλέπω... Δε χαλάς το κούρδισμα έτσι? Αν υποθέσουμε βέβαια ότι είναι σωστό... Να βγάλω το o-ring δλδ? Καλύτερα με ταινία? Ακόμα και πορτοφόλι έχω δεί να χρησιμοποιούν αλλα ποτέ δε το δοκίμασα.

 

Ναι! Ξέσφιξε τις χορδές πάραυτα! Υπάρχει λόγος που λέγεται snare drum και όχι κουβάς. Πολύ θα ήθελα να ρίξω μια ματιά/αυτιά από κοντά στο ταμπούρο σου για να καταλάβω τι παίζει.

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μπορεί να βγάλει τουλάχιστον αξιοπρεπή ήχο.

 

Με το κινητό δε νομίζω να καταλάβεις πολλά απο τον ήχο του ταμπούρου. Μόνο αυτό έχω για ηχογράφηση, για τη πλάκα μου βέβαια... Απλά να το "βάζω" πάνω απο κομμάτια να δω τι έπαιζα...  ::)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη ρε παιδιά, λεμε ότι θελουμε??

Από οσο γνωριζω εδω και μια 40ετια τα δέρματα που βγαινουν στην αγορά για το drumset είναι PVC Δέρματα.

Ποιός και που βρήκε δέρματα άλλου είδους??

Κλασική περίπτωση του ... τί κάνεις Γιάννη? ... Κουκιά σπέρνω! ???

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον αυτος που κουρδιζει τα τυμπανα του με αυτο... ;D ;D

 

 

tu-2-76e1bb729f96f8d9af972b3096702307.jpg

... μάγος είσαι? ;)

  Scorpio ... τί κλειδί χρησιμοποιείς για τις βίδες?

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νioniakis, δεν ήξερα ότι υπάρχουν και ...τρίφυλλα δέρματα. Είσαι σίγουρος ότι δεν είχες κάτι άλλο στο μυαλό σου;  ;)

οχι δεν ειμαι καθολου σιγουρος οτι εχω κατι αλλο στο μυαλο μου ::) ;D

        @BlackScorpio  σε στιγμες απογνωσης,μπορεις να χρησιμοποιησεις ηλεκτρολογικη ταινια(τις γνωστες μαυρες,που μερικοι χρησιμοποιουν για να συγκρατησουν τις χαρτοπετσετες πανω στο δερμα-απο τις κορυφαιες επινοησεις της συγχρονης μηχανικης ;D),πανω στην χορδιερα και καθετα προς τις χορδες,ετσι ωστε η ταινια να τις κρατα σε επαφη με το κατω δερμα.επελεξε το κεντρο.

τούπαπα κουτρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

,μπορεις να χρησιμοποιησεις ηλεκτρολογικη ταινια(τις γνωστες μαυρες,που μερικοι χρησιμοποιουν για να συγκρατησουν τις χαρτοπετσετες πανω στο δερμα-απο τις κορυφαιες επινοησεις της συγχρονης μηχανικης ),πανω στην χορδιερα και καθετα προς τις χορδες,ετσι ωστε η ταινια να τις κρατα σε επαφη με το κατω δερμα.επελεξε το κεντρο.

 

ο Χριστος και η Παναγια! :o

 

τι του λες του ανθρωπου?

 

ταμπουρο θελει οχι ΤΑΠΕΡ.....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

;D ;D ;D ;D Nioniakis εγω θα πρότειναι να βάλω χαρτοταινία καθ'όλο το μήκος των χορδών, να βγάλω αυτο το ταμπούρο και να βάλω τη φριτέζα της μαμάς... Γ@μ@το θα ηταν. Χωρίς πλάκα τώρα, σιγα σιγα που απογευματιάζει, θα δοκιμάσω κανα 2 τρόπους να διορθώσω το χάλι που έχω για ταμπούρο (που μάλλον δε φταίει αυτο αλλα εγω και οι πατέντες μου) και βλέπουμε.

 

 

  Scorpio ... τί κλειδί χρησιμοποιείς για τις βίδες?

 

Το κλασσικό κλειδάκι που ήρθε με το set..http://www.drumstore.gr/productsdesc.php?id=1146 Βέβαια εμένα δεν είναι pearl αλλα premier, ετσι είναι πάντως... Έχει σημασία MD?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάρωσα τη χορδιέρα, ξετσίτωσα λίγο το κάτω δέρμα και μπορώ να πω ότι ακούγεται μια χαρά πλέον το ταμπούρο... Ακόμα βουίζει αλλα είναι αμελητέος ο θόρυβος όταν χτυπιέμαι! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου