Προς το περιεχόμενο

Drum Tuning by Bob Gatzen


BlackScorpio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα MD... Πολύ αναλυτική η προσέγγισή σου, αλλα αυτό το μέρος το βλέπω σαν κινέζικα... ;D Δεν έχω ιδέα απο οκτάβες και νότες, απλά μου ήρθε, πήρα ένα σετάκι και άρχισα διαβάζοντας να το μαθάινω... Ότι muff έχω βάλει, το έκανα για να "μπασάρω" τον ήχο των τυμπάνων. Να τον κάνω πιο βαθύ, για αυτό πήρα και τα G2. Τα tom του set είναι 12-13-16 με 14αρι snare και 22 bass. Μου αρέσει ο βαθύς ήχος στα tom και ο γεμάτος στο snare-δε το θέλω ξερό-.

 

Αν και δεν μπορώ να καταλάβω πως σου ακούγεται πιο "βαθύς" ο ήχος με τόσο muffling, έχε στο νου σου ότι μπορεί εσένα στη θέση που είσαι να σου ακούγονται ωραία αλλά σε μια ηχογράφηση ή σε ένα live απο κάτω μπορεί να ακούγονται και σαν χαρτόκουτα.

Επίσης, μην παραμελείς, ένα παραπάνω στο ταμπούρο, το κάτω δέρμα. Είναι όσο σημαντικό και το επάνω στην παραγωγή του ήχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Senti, ο Scorpio πιθανότατα δε μιλάει για resonance αλλά για πιο μπάσο ήχο, ο οποίος όντως επιτυγχάνεται σε κάποιο βαθμό με το muffling, αφού κόβει τους ψηλούς αρμονικύς. Ούτε εγώ πολυγουστάρω αυτόν τον πνιχτό, φιμωμένο ήχο (εδώ και πολλά χρόνια έχω πάψει να μαφλάρω τα τομ και το ταμπούρο), αλλά ο καθένας έχει τα γούστα του.

 

ΜD, τα έχουμε ξανασυζητήσει. Πολύ ωραία η προσέγγισή σου, αλλά δεν είναι η μόνη, οπότε μην την παρουσιάζεις έτσι. Υπάρχουν πολλές και διαφορετικές προσεγγίσεις, και όλες είναι αποδεκτές και λειτουργούν ανάλογα με την περίσταση. Π.χ. η αντιμετώπιση της κάσας σαν ένα ακόμα (αμφλάριστο) τομ είναι μια χαρά, μόνο που στο 90% των ηχογραφήσεων των τελευταίων 30 χρόνων η κάσα είναι στακάτη και με έμφαση στην ατάκα, και όπως και να το κάνουμε αυτά που έχουμε συνηθίσει να ακούμε διαμορφώνουν την αισθητική μας.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρη αυτό ακριβώς εννοώ οταν λεω "μπάσο" ήχο... Την τελευταία μιάμιση ώρα πάντως, προσπαθώ να φτιάξω το ταμπούρο αλλα δε μπορώ με τπτ... Ενώ ακούγεται σχετικά ωραία, οταν παίζω οποιοδήποτε tom, οι σουρντίνες μου "τρίζουν". Και πολύ μάλιστα... Καμιά ιδέα???  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, μην παραμελείς, ένα παραπάνω στο ταμπούρο, το κάτω δέρμα. Είναι όσο σημαντικό και το επάνω στην παραγωγή του ήχου.

Ξέχασα να το αναφέρω, senti, έτσι το έχω το reso, λίγο πάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρη αυτό ακριβώς εννοώ οταν λεω "μπάσο" ήχο... Την τελευταία μιάμιση ώρα πάντως, προσπαθώ να φτιάξω το ταμπούρο αλλα δε μπορώ με τπτ... Ενώ ακούγεται σχετικά ωραία, οταν παίζω οποιοδήποτε tom, οι σουρντίνες μου "τρίζουν". Και πολύ μάλιστα... Καμιά ιδέα???  ???

Μπορείς να παίξεις λίγο με το κούρδισμα των τομ, να σφίξεις λίγο περισσότερο τις χορδές, να τσιτώσεις κι άλλο το κάτω δέρμα, αλλά κυρίως να δεχτείς ότι η χορδιέρα θα τρίζει κι ότι αυτό είναι μέρος του ήχου του σετ. Μην το πολυπαιδεύεις. Όταν θα παίξεις με γκρουπ θα διαπιστώσεις ότι τις περισσότερες φορές το buzz αυτό δεν ακούγεται.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Hari,τα παρουσιάζω έτσι,διότι μετά απο εφαρμογή όλων των ... τεχνοτροπιών,έχω καταλήξει σε κάποια πράγματα που απο το  αποτέλεσμα,μου δείχνουν οτι είναι τα πιο σωστά.Ένα τομ,που κουρδίζεται ακριβώς εκεί που πρέπει και όπως πρέπει,μπορεί να παράξει στακάτο ήχο,χωρίς να χάσει διόλου,την τονικότητά του.

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μετά απο πολύ κόπο κατάφερα να βγάλω απο τα tom και την κάσα τον ήχο που ήθελα, δε θα πειράξω αλλο το κούρδισμά τους. Θα πειραματιστώ λίγο ακόμα με το ταμπούρο να εξαλείψω το buzz οσο γίνεται και απο κει και πέρα, θα το συνηθίσω... Να υποθέσω οτι αν αλλάξω ταμπούρο-το οποίο είναι στα σχέδιά μου κάποια στιγμή- οποιο και να πάρω θα είναι καλύτερο απο αυτό που έχω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οραιος ο  Bob Gatzen .επισης σημαντικο ειναι να ακους τα τυμπανα σου και σε καθε κουρδισμα,την ωρα του τζαμ ή της προβας προσπαθοντας να καταλαβεις τι περιπου(περιπου λεγω) μενει απο τον ηχο του καθε τυμπανου.

δοκιμασε διαφορα δερματα(μονοφυλλα,διφιλλα τριφυλλα κ.λ.π),και μαφλαρισματα(πιθανοτατα να καταληξεις,οταν παρεις σετ της προκοπης στις αγνες παρθενες μεμβρανες.. ;D),κουρδισματα κ.λ.π.  Σκεψου ακομα οτι οι περισοτεροι,αργησαμε                                                                                 

 

 

 

                πολυ μεχρι να πουμε οτι,μμ κατι καναμε :-\

    για το παιξιμο,μελετας

      για το κουρδισμα πειραματιζεσαι.τουλαχιστον σην αρχη

τούπαπα κουτρά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αγνες παρθενες μεμβρανες..

  ... ωραίο αυτό ... το κρατάω.

  Οι αγνές παρθένες βέβαια,μπορούν και αναδεικνύουν τον ήχο κάθε τυμπάνου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο,ασχέτως  κόστους τυμπάνου,εφόσον ξέρεις να κουρδίζεις,βεβαίως,βεβαίως.

ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξυπνώντας έμαθα ότι έφυγε ο μέγας Gary... :'( Τεράστιο το κενό που άφησε... Πιο φτωχοί εμείς οι μουσικοί. Στο θέμα μας όμως, σήμερα θα κάνω practise και θα δώ τι έκανα εχθές ολη μέρα. Θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα (ναι ξέρω δε θα φάτε αν δε σας πω πως ακούγεται το set)...  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου