Προς το περιεχόμενο

Drum Tuning by Bob Gatzen


BlackScorpio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  ... ωραίο αυτό ... το κρατάω.

  Οι αγνές παρθένες βέβαια,μπορούν και αναδεικνύουν τον ήχο κάθε τυμπάνου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο,ασχέτως  κόστους τυμπάνου,εφόσον ξέρεις να κουρδίζεις,βεβαίως,βεβαίως.

 

Συγνωμη ρε παιδιά, λεμε ότι θελουμε??

Από οσο γνωριζω εδω και μια 40ετια τα δέρματα που βγαινουν στην αγορά για το drumset είναι PVC Δέρματα.

Ποιός και που βρήκε δέρματα άλλου είδους??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 44
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιός και που βρήκε δέρματα άλλου είδους??

 

μαλλον αυτος που κουρδιζει τα τυμπανα του με αυτο... ;D ;D

 

 

tu-2-76e1bb729f96f8d9af972b3096702307.jpg

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nordic, νομίζω ότι ο nioniakis αναφέρεται στα μονόφυλλα, αμαφλάριστα δέρματα και όχι στα φυσικά ...μοσχαρίσια (παρεμπιπτόντως τα πλαστικά δέρματα είναι από mylar (PET) και όχι από PVC - άχρηστη πληροφορία για να κάνω τον έξυπνο ;D).

 

Νioniakis, δεν ήξερα ότι υπάρχουν και ...τρίφυλλα δέρματα. Είσαι σίγουρος ότι δεν είχες κάτι άλλο στο μυαλό σου;  ;)

 

Scorpio, αν πάρεις ένα καλό ταμπούρο πιθανότατα θα ακούγεται καλύτερα από το Olympic, αλλά πάλι θα πρέπει να επιλέξεις τα κατάλληλα δέρματα, να το κουρδίσεις σωστά, να ρυθμίσεις καλά τις χορδές κ.λπ. Προσωπικά θα έδινα στο Olympic μια ευκαιρία με τη διαδικασία δοκιμής και σφάλματος.

 

Αναμένουμε εναγωνίως τα αποτελέσματα.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nordic, νομίζω ότι ο nioniakis αναφέρεται στα μονόφυλλα, αμαφλάριστα δέρματα και όχι στα φυσικά ...μοσχαρίσια (παρεμπιπτόντως τα πλαστικά δέρματα είναι από mylar (PET) και όχι από PVC - άχρηστη πληροφορία για να κάνω τον έξυπνο ;D).

 

 

Originally, drumheads were made from animal skin and were first used in early human history, long before records began.

 

In 1956, Chick Evans invented the plastic drumhead. Plastic drumheads made from polyester are cheaper, more durable, and less sensitive to weather than animal skin. In 1957, Remo Belli and Sam Muchnick together developed a plastic head (also known as Mylar) leading to the development of the Remo drumhead company.

 

Despite the benefits of plastic heads, drummers in historical reenactment groups such as fife and drum use animal skin heads for historical accuracy. Skin heads are used on most hand drums, including djembes, frame drums and congas, although in recent years, companies such as Remo have begun manufacturing synthetic counterparts for certain hand drums such as congas. Another common material used for drumheads is aramid fiber, such as kevlar. More durable fiber heads are used mostly in marching percussion.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Drumhead

 

Τα δερματα φτιαχνονται απο mylar(και αυτό πλαστικό θεωρείται) και PVC.

 

Εγω προσωπικά μοσχαρίσια δέρματα για drumset δεν έχω βρεί.(δεν μιλάω για τα υπόλοιπα percussion).

Mπορεί κάποιος να μου προτείνει που αγοράζω μοσχαρίσια δέρματα???

ή να αρχίσω να εκτρεφω κατσίκια??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως σε ενδιαφέρει, υπάρχουν ακόμα κατασκευαστές φυσικών δερμάτων για ντράμσετ: http://www.earthtoneheads.com/default.asp

 

Παρεμπιπτόντως, πώς θα έχεις μοσχαρίσια δέρματα εκτρέφοντας κατσίκια; ;D

 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα έδινα στο Olympic μια ευκαιρία με τη διαδικασία δοκιμής και σφάλματος.

Αναμένουμε εναγωνίως τα αποτελέσματα.

Προς το παρόν, δεν υπάρχει περίπτωση για αλλαγή ταμπούρου, άρα θα παίζουν συνεχόμενοι πειραματισμοί με το κούρδισμα και το σφίξιμο-ξεσφίξιμο της χορδιέρας. Με την τώρα κατάσταση πάντως (τσίτα το κάτω δέρμα-τσίτα η χορδιέρα) παίζω το ταμπούρο και μέχρι να το ξαναχτυπήσω βουίζει. Άσε τι γίνεται με το πάνω αριστερό tom... Πανικός στις χορδές όταν το χτυπάω. Και με τα άλλα toms το ίδιο αλλα όχι τόσο πολύ. Άρα κάτι μπορεί να παίζει και με τη μετάδοση του ήχου. Ας αλλάξω και λίγο τις θέσεις τους και βλέπουμε...

Θέλω και εγώ πάντως μοσχαρίσιο δέρμα απο κατσίκι! ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όντως σε ενδιαφέρει, υπάρχουν ακόμα κατασκευαστές φυσικών δερμάτων για ντράμσετ: http://www.earthtoneheads.com/default.asp

 

Παρεμπιπτόντως, πώς θα έχεις μοσχαρίσια δέρματα εκτρέφοντας κατσίκια; ;D

 

 

Ομολογώ πως δεν ηξερα πως υπαρχουν κατασκευαστες φυσικών δερμάτων.

Πιο πριν ακουσαμε και 3φυλλα δέρματα..(που προσωπικά ούτε και εγω το έχω δει).

Υστερα απο αυτο που άκουσα ημουνα ετοιμος να φυτεψω κελεμπέκια και να βοσκω ζωα..

Κατσίκια.(τα μοσχαρια είναι πιο ακριβα).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσίτα το κάτω δέρμα-τσίτα η χορδιέρα

 

η τελεια συνταγη για ΑΘΛΙΟ ηχο δηλ......παρτο αλλοιως.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τελεια συνταγη για ΑΘΛΙΟ ηχο δηλ......παρτο αλλοιως.

 

:-X :-X :-X Δε ξαναμιλάω... Και έλεγα κάτι δε μου πάει καλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η τελεια συνταγη για ΑΘΛΙΟ ηχο δηλ......παρτο αλλοιως.

Ναι! Ξέσφιξε τις χορδές πάραυτα! Υπάρχει λόγος που λέγεται snare drum και όχι κουβάς. Πολύ θα ήθελα να ρίξω μια ματιά/αυτιά από κοντά στο ταμπούρο σου για να καταλάβω τι παίζει.

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι μπορεί να βγάλει τουλάχιστον αξιοπρεπή ήχο.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου