Προς το περιεχόμενο

Fender super sonic 22w ή 60w??


STEFMAISTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://smart.noiz.gr/details.php?id=27774

 

Κάτι τέτοιο δε θα σου άρεσε δηλ. ???

ευχαριστω για το reply αλλα μαλλον οχι.....με το γεγονος οτι θα πρεπε να δωσω "τουλαστιχον" αλλα 500-600 ευρω να παρω μια καλη καμπινα...θα χρωσταω και της μιχαλους μετα..και δε θελει να μπλεξει κανεις με τη μιχαλου. :'(

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εχω εκπλαγεί από το πόσο ωραία παίζει σε χαμηλές εντάσεις ο 60αρης και θεωρώ πως αυτή τη στιγμή ίσως να είναι από τους καλύτερους και πιό ευέλικτους ενισχυτές που κυκλοφορούν. Αν είχα ενηλικιωθεί κι εγώ θα τον χτύπαγα αλύπητα.

αγαπητε μας admin ειναι θεμα χρονου η ενηλικιωση σας!μεχρι τοτε ομως να κανετε ολο σας το homework και να μην ανεβαινεται δικαβαλα σε παπακια..!!

ευχαριστω πολυ ολους σας για τις απαντησεις και θα ανεβασω οπως και δηποτες samples :)

 

 

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι samples? Αναλυτική παρουσίαση στο testing πρεπει να κάνεις με Foto - video και παντόφλα και τα πάντα όλα. Μιας και ένα καλό review για τον συγκεκριμένο δε βρισκεις.

Οπως και δηποτες!  ;D

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες αργότερα...

Nα αναστήσω το θέμα με την ίδια ακριβώς απορία!  ::)

 

σε demos που είδα (γιατί ακόμα δεν τους έχω πετύχει σε μαγαζί) μου φάνηκαν και οι 2 εξαιρετικοί! πεταλομηχανές αλλά και με πολύ όμορφο δικό τους drive απ ότι καταλαβαίνω. ;D

 

το θέμα είναι το εξής. ναι μεν λέει ο SF ότι ο 22άρης είναι αρκετά δυνατός αλλά θα έχει αρκετό clean headroom για το σκαφάκι? και ειδικά με βαρυκόκκαλους drummer θα μπορώ να βγω σε μπαράκι στο καθαρό κανάλι και χωρίς μικρόφωνο?

δεν θα με πείραζε να φτάνει στα όρια του brake-up αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να βρομίσει αρκετά γιατί με τις flat χορδές θα ακούγονται ήχοι σαν από τουαλέτα! :P

 

ο 60άρης είναι πολύ βαρύς κάτι που τον καθιστά σχεδόν αποκλειόμενο! ίσος αν δεν μου κάνει ο 22 να πήγαινα για τον hot rod dlx ο οποίος όμως και χειρότερος και πιο βαρύς είναι..

 

ακούω προτάσεις λοιπόν! :)

αν έχει κάποιος εμπειρία ας μιλήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς, αν και τον έχω δει σε μαγαζιά, δεν τον έχω δοκιμάσει ακόμη. Αλλά το νούμερο των βατ του ενισχυτή δεν είναι το μοναδικό που παίζει ρόλο στο headroom του... είναι και η σχεδίαση του κυκλώματος, το biasing κλπ. Απόδειξη πως ο 60ρης έχει καθαρό κανάλι Bassman που επίτηδες "σπάει" σχετικά γρήγορα. Με άλλα λόγια, δεν εξυπακούεται πως αυτά τα 22W θα αποδίδουν το μέγιστο του headroom τους. Ένας ενισχυτής που το έχω δει να συμβαίνει, σύμφωνα και με τις μετρήσεις του Electrictabs, είναι μάλλον η εξαίρεση: o Koch Studiotone. Στην περίπτωσή σου, πιστεύω πως θα έχει breakup αλλά μπορείς να το περιορίσεις έμμεσα με αλλαγή του μεγαφώνου σε πιο αποδοτικό (πχ. Τοnker), με αλλαγή της πρώτης προενισχύτριας (με μια συνεπαγόμενη ηχητική αλλαγή που δεν μου αρέσει) κλπ.

 

Kάτι που θα σε βοηθούσε αν τον αγόραζες είναι αυτό το καινούργιο ενσωματωμένο σύστημα αυτόματου biasing που είναι αρκετά πρωτοποριακό. Το έχει όμως ο 100ρης Supersonic και - νομίζω - όχι ο 22ρης:

 

automatic%20bias%202edited.jpg

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kάτι που θα σε βοηθούσε αν τον αγόραζες είναι αυτό το καινούργιο ενσωματωμένο σύστημα αυτόματου biasing που είναι αρκετά πρωτοποριακό. Το έχει όμως ο 100ρης Supersonic και - νομίζω - όχι ο 22ρης:

 

automatic%20bias%202edited.jpg

 

Δυστυχώς δεν το έχει ο 22άρης. πόσο δύσκολο θα είναι να τον κάνω πιο cold και κατά πόσο θα επιρρεάσει και το βρώμικο κανάλι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα αναστήσω το θέμα με την ίδια ακριβώς απορία!  ::)

 

σε demos που είδα (γιατί ακόμα δεν τους έχω πετύχει σε μαγαζί) μου φάνηκαν και οι 2 εξαιρετικοί! πεταλομηχανές αλλά και με πολύ όμορφο δικό τους drive απ ότι καταλαβαίνω. ;D

 

το θέμα είναι το εξής. ναι μεν λέει ο SF ότι ο 22άρης είναι αρκετά δυνατός αλλά θα έχει αρκετό clean headroom για το σκαφάκι? και ειδικά με βαρυκόκκαλους drummer θα μπορώ να βγω σε μπαράκι στο καθαρό κανάλι και χωρίς μικρόφωνο?

δεν θα με πείραζε να φτάνει στα όρια του brake-up αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να βρομίσει αρκετά γιατί με τις flat χορδές θα ακούγονται ήχοι σαν από τουαλέτα! :P

 

ο 60άρης είναι πολύ βαρύς κάτι που τον καθιστά σχεδόν αποκλειόμενο! ίσος αν δεν μου κάνει ο 22 να πήγαινα για τον hot rod dlx ο οποίος όμως και χειρότερος και πιο βαρύς είναι..

 

ακούω προτάσεις λοιπόν! :)

αν έχει κάποιος εμπειρία ας μιλήσει!

 

ο ενισχυτης ειναι ουσιαστικα ενας deluxe reverb,ως τετοιος μια χαρα καθαρα θα παιζει σε λογικες εντασεις και με διπλους

 

 

 

 

 

 

,αν ειναι  παιζεις με τον... Billy Cobham στο.... ΠΑΡΑΦΩΝO παρε εναν twin reverb. ;D

 

Αληθεια ποσο ΚΟΣΤΙΖΕΙ αυτος ο ενισχυτης?

 

edit> Παιδακι μου ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ? :o

 

Θα δωσεις 1100 ευρω για εναν τετοιο ενισχυτη με τετοια διαμαντια στις αγγελιες?

 

Ελα σοβαρεψου λιγακι & παρε εναν ενισχυτη να τον εχουν και τα εγγονια σου...

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=52371

 

http://www.mesaboogie.com/Reviews/PMF-Rverb50/PMF-RectOVerb50.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν το έχει ο 22άρης. πόσο δύσκολο θα είναι να τον κάνω πιο cold και κατά πόσο θα επιρρεάσει και το βρώμικο κανάλι??

 

Αν υποθέσουμε πως το κύκλωμα επιτρέπει μια γρήγορη αλλαγή του bias, αν δεν θες να διατρέξεις τον κίνδυνο να ψηθείς τότε μόνο σε τεχνικό, και θα είναι μια αλλαγή ανεπαίσθητη που δεν θα σε βοηθήσει αν είστε τόσο, μα τόσο φασαριόζοι και δεν έχετε PA. Αν όντως φτάσεις σε τέτοιο σημείο, αλλαγή μεγαφώνου στο πιο κτηνώδες ενδείκνυται πολύ περισσότερο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

edit> Παιδακι μου ΕΙΣΑΙ ΜΕ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ? :o

 

Θα δωσεις 1100 ευρω για εναν τετοιο ενισχυτη με τετοια διαμαντια στις αγγελιες?

 

Ελα σοβαρεψου λιγακι & παρε εναν ενισχυτη να τον εχουν και τα εγγονια σου...

 

http://smart.noiz.gr/details.php?id=52371

 

http://www.mesaboogie.com/Reviews/PMF-Rverb50/PMF-RectOVerb50.htm

 

Με δουλεύεις? 32 κιλά γομάρι πως θα το κουβαλάω παιδάκι μου? αν είναι έτσι παίρνω και τον lonestar classic που είναι και ΕΡΩΤΑΣ!! :o :o :-*

 

πέρα απ την πλάκα ο ελαφρύς ενισχυτής είναι μονόδρομος. υπάρχει κάποιος σαν τον studiotone που να αξίζει και το drive του?? (μη βαρέσετε!! γούστα είναι αυτά!) ;D και είμαστε σίγουροι ότι ο studiotone θα με βγάλει από μεριάς headroom? ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγα τα κιλα,το μεγεθος ειναι που μετραει στο κουβαλημα και ο Rectoverb ειναι μια χαρα compact.

 

O studiotone θα σε βγαλει ΧΑΛΑΡΑ,οταν τον ειχα πανω απο το 3 δεν τον ειχα ανοιξει ποτε (του ειχα βαλει 12ΑΥ7 στην V1),πολυ δυνατος και καθαρος ενισχυτης (το ss rectifier βοηθαει σε αυτο) 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου