Προς το περιεχόμενο

Fender super sonic 22w ή 60w??


STEFMAISTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οκ.

τα threads που χουν ανοιξει σ αυτο το φορουμ περι fender ενισχυτων ειναι απειρα...και το ξερω...απλα οντας τελειως απειρος σε λαμπατους ενισχυτες θελω να παραθεσω τα εξης ερωτηματα...

ειμαι οικιακος χρηστης,αλλα θελω εναν ενισχυτη (το συγκεκριμενο δηλαδη) τον οποιο θα μπορουσα να το χρησιμοποιησω κ σ ενα Live εμβελειας AN CLUB ας πουμε..ή ακομη και gagarin...τα 22w ειναι λιγα??

αλλα μηπως τα 60w παραειναι για σπιτι??μιλαμε για μια διαφορα της ταξης των 300 ευρω στην τιμη...και τα 3πλασια σχεδον watt..απλως φοβαμαι μηπως στον 22αρη "σκιζω" το clean καναλι για να βγαζω δυνατη ενταση σε συνθηκες live..

επισης,εχει παιξει κανεις μ αυτον τον ενισχυτη??

απ οτι εχω καταλαβει ειναι αρκετα modern για fender ο ηχος αλλα μ αρεσει το γεγονος οτι ειναι κατι σαν μια τομη αναμεσα σε fender Καθαρα και marshall gain...(ή μηπως κανω λαθος...)

 

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

.τα 22w ειναι λιγα??

 

οχι,ακομα και στο Gagarin στο 2,5 θα τον εχεις,trust me. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O συγκεκριμένος ενισχυτής είναι kateme απλά ο πιο ευέλικτος φέντερ λαμπάτος και είναι πολλη καλή επιλογή για κάποιον που ψάχνει αυθεντικά φεντερισια καθαρά με καλό ροκ ήχο στο drive. Το ζήτημα που πρέπει να σε ενδιαφέρει περισσότερο δεν είναι το πόσα βατ θα πάρεις αλλά το τι ήχο θα έχεις. Οπου και να παίξεις και ειδικά σε μεγάλα κλαμπ τύπου  gagarin εννοείται οτι θα χρησιμοποιείς μικρόφωνο μπροστά στον ενισχυτή για να βγάλεις ήχο οπότε και με 10 βατ και με 100 τον ίδιο ήχο θα βγάλεις. Με έναν πολύ μικρό απλά δεν θα μπορεις να τον χρησιμοποιείς για δικό σου μονιτορ αλλά και εκεί μικρό το κακό.

 

Η διαφορά λοιπόν που θα πρέπει να ψάξεις παραπάνω για να δεις τι σου κάνει είναι ο ήχος μεταξυ των δύο καθώς είναι αρκετά διαφορέτικα μοντέλα και δεν αλλάζουν μονο τα βατ στις 2 εκδόσεις τους.

 

To voicing στα κανάλι τους δεν είναι το ίδιο . ο 60άρης στο καθαρό έχει επιλογή για Vibrolux και  Bassman ενώ ο μικρός για Normal και Fat. O μικρός έχει 6V6 τελικές και 3 προενισχύτριες 12AX7 ενώ ο 60άρης 6L6 τελικές και 6 12ΑΧ7.

Ο 22άρης εχει 12" 50 Watt μεγάφωνο της Eminence το Lightning Bolt ενώ ο 60αρης έχει το κλασσικό Celestion Vintage 30 που είναι σχεδόν σίγουρα καλύτερο.

O μεγάλος εχει tube driven FX loop και Reverb αλλά νομίζω οτι το ίδιο ισχύει και για τον μικρο χωρίς να είμαι σίγουρος.

 

Όλά αυτα συναινούν στο οτι οι ενισχυτές μπορεί να μοιάζουν ίδιοι αλλά σίγουρα θα ακούγονται διαφορετικά ο ένας απο τον άλλο. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι αν μπορείς να τους δοκιμάσεις και τους δύο δίπλα δίπλα και να δεις ποιος σου ταιριάζει περισσότερο. Εγώ πάντως θα πήγαινα καρφί για τον 60άρη , μη σε φοβίζουν τα βατ , με το κουμπί volume χαμηλώνεις την ένταση και παίζεις άνετα και στο σπίτι (στο λέω εκ πείρας) και καλό είναι όταν τα θες να μη σου λείψουν.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θενξ ρε παιδες για τις απαντησεις!θα προσπαθησω να τους ακουσω και τους 2 αν τους βρω καπου...

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον μικρό δεν τον έχω παίξει, τον μεγάλο όμως ναι και τον εκτιμώ ιδιαίτερα. Το Bassman καθαρό του είναι εξαιρετικά φιλικό προς τα πετάλια, το Vibrolux αρκετά πριμάτο και λίγο thin αλλά εν πάση περιπτώσει πολύ ωραίο, και τα βρώμικά του - πολύ ευέλικτα μιας και ρυθμίζεις εσύ ανεξάρτητα το cascading της κάθε gain stage - είναι μια αποκάλυψη για έναν Fender. Eίναι όμως πολύ βαρύς και πολύ δυνατός. Χαμηλά πάντως παίζει πολύ καλά, επομένως δεν έχεις να φοβηθείς φήμες του τύπου "πρέπει να τον δυναμώσεις αρκετά για να πάρει μπρος". Όμως πρέπει να σκεφτείς αν χρειάζεσαι τα επιπλέον βατ, αν σε βολεύουν τα πολλά παραπάνω κιλά και εν τέλει αν έχεις λόγο να δώσεις τα παραπάνω λεφτά.

 

O μικρός έχει 6V6 τελικές και 3 προενισχύτριες 12AX7 ενώ ο 60άρης 6L6 τελικές και 6 12ΑΧ7.

O μεγάλος εχει tube driven FX loop και Reverb αλλά νομίζω οτι το ίδιο ισχύει και για τον μικρο χωρίς να είμαι σίγουρος.

 

Πιθανόν ναι, αν και oι δυο τους διαθέτουν επιπλέον 2 12ΑΤ7 που ίσως παίζουν αυτό το ρόλο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τον μικρό δεν τον έχω παίξει, τον μεγάλο όμως ναι και τον εκτιμώ ιδιαίτερα. Το Bassman καθαρό του είναι εξαιρετικά φιλικό προς τα πετάλια, το Vibrolux αρκετά πριμάτο και λίγο thin αλλά εν πάση περιπτώσει πολύ ωραίο, και τα βρώμικά του - πολύ ευέλικτα μιας και ρυθμίζεις εσύ ανεξάρτητα το cascading της κάθε gain stage - είναι μια αποκάλυψη για έναν Fender. Eίναι όμως πολύ βαρύς και πολύ δυνατός. Χαμηλά πάντως παίζει πολύ καλά, επομένως δεν έχεις να φοβηθείς φήμες του τύπου "πρέπει να τον δυναμώσεις αρκετά για να πάρει μπρος". Όμως πρέπει να σκεφτείς αν χρειάζεσαι τα επιπλέον βατ, αν σε βολεύουν τα πολλά παραπάνω κιλά και εν τέλει αν έχεις λόγο να δώσεις τα παραπάνω λεφτά.

 

Πιθανόν ναι, αν και oι δυο τους διαθέτουν επιπλέον 2 12ΑΤ7 που ίσως παίζουν αυτό το ρόλο.

 

ευχαριστω για το reply.

θεωρω οτι εχω φτασει πλεον σε μια ηλικια που μου "αξιζει" ενας πολυ καλος ενισχυτης και την αγορα του τη θεωρω επενδυση και οχι  μια "τρελα" που μετα απο ενα χρονο θα κοιταζω ν'αγορασω αλλον...γι αυτο λεω να μην τσιγκουνευτω ουτε τα λεφτα..ουτε τα βατ...γιατι ποτε κανεις δεν ξερει :D...γενικως απο reviews που διαβασα το guitarist mag ελεγε οτι περα απο πολυ καλο ηχο,γενικως δυσκολα καποιος θα βρει κατι σε αυτα τα λεφτα που να ναι τοσο καλο...κοιταξα και για orange...αλλα στα ιδια βατ με 2 ξεχωριστα καναλια eq παει πιο ακριβα...π.χ rockerverb 50w mkii αν κ εχει καμπινα 2χ12 αντι για 1χ12 που χει ο fender...κοιταξα για κατι κ σε marshall αλλα ειπα να το αποφυγω λογω των απιστευτων καθαρων που θα μου εξασφαλισει ο fender...επισης οσο τρελα και να ακουγεται σε καποιους θα θελα να μαθω αν κανεις εχει βαλει pod στο return του..γιατι εχω ενα x3 live το οποιο θα το χρησιμοποιω αρκετα λογω των εφφε..  γενικως αν υπαρχει καποια αλλη προταση μεχρι 1400 ευρω πολυ ευχαριστως να την ακουσω και να την τσεκαρω :)

ευχαριστω

ΠΟΙΑΝΟΥ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΕΙΜΑΙ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://smart.noiz.gr/details.php?id=27774

 

Κάτι τέτοιο δε θα σου άρεσε δηλ. ???

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εχω εκπλαγεί από το πόσο ωραία παίζει σε χαμηλές εντάσεις ο 60αρης και θεωρώ πως αυτή τη στιγμή ίσως να είναι από τους καλύτερους και πιό ευέλικτους ενισχυτές που κυκλοφορούν. Αν είχα ενηλικιωθεί κι εγώ θα τον χτύπαγα αλύπητα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικως απο reviews που διαβασα το guitarist mag ελεγε οτι περα απο πολυ καλο ηχο,γενικως δυσκολα καποιος θα βρει κατι σε αυτα τα λεφτα που να ναι τοσο καλο...κοιταξα και για orange...αλλα στα ιδια βατ με 2 ξεχωριστα καναλια eq παει πιο ακριβα...π.χ rockerverb 50w mkii αν κ εχει καμπινα 2χ12 αντι για 1χ12 που χει ο fender...κοιταξα για κατι κ σε marshall αλλα ειπα να το αποφυγω λογω των απιστευτων καθαρων που θα μου εξασφαλισει ο fender

 

Είναι διαφορετικοί ενισχυτές οι άλλοι... δεν θα τους πάρεις τόσο για τα καθαρά τους αλλά για τα περίφημα semi-clean, crunch και distortion τους. Ειδικά οι Orange έχουν πολύ ιδιαίτερο ηχόχρωμα που θα έλεγα ότι είναι αμίμητο.

 

Πράγματι όμως συμφωνώ ότι ο ενισχυτής έχει πάρα πολύ καλό value for money. Κι εγώ αυτόν θα έπαιρνα σε αυτά τα χρήματα, και το headroom των 60W πιστεύω ότι είναι ό,τι πρέπει, αν και το Bassman καθαρό αν θυμάμαι καλά αρχίζει (επίτηδες) να "σπάει" μόλις το δυναμώσεις. Πολύ ωραίος ήχος αλλά παύει να είναι καθαρός. Είχα δοκιμάσει το Vibrolux καθαρό του με πετάλια και δεν μου άρεσε πάντοτε, ενώ το άλλο μου έκανε εντύπωση. Όμως θα είναι λίγο δώρον-άδωρον να θες να παίξεις δυνατά με πετάλια, και να έχει breakup το κανάλι Bassman. Ίσως να διορθώνεται με αλλαγή της V1 λάμπας με μια με μικρότερο gain, αλλά αυτό δεν το γνωρίζω...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου