Προς το περιεχόμενο

Λιγες απορίες σχετικα με strat και σεταπ μπρατσου και ηλε


rocka cola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα φιλοι.

1)Πριν 2-3 μερες παρατηρησα οτι το bend στο 15 ταστο της κιθαρας μου σβηνει και σημερα που εχω χρονο αποφασισα να την ρυθμισω λιγο.Ε λοιπον σημερα χωρις καν να την ακουμπισω τα bend στο 15 γινονται μια χαρα.Λεω δεν παιζει...λαθος θυμαμαι.Κανω και στο 14 και στο 16 και στο 13 και στο 17 και σε ολα τα ταστα εκει κατω και τπτ.Απλα εφτιαξε μονη της.Πως γινεται αυτο?

 

2)Η κιθαρα κανει εναν εντονο δυνατο ενοχλητικο θορυβο(τυπου βζζζζ στον μπριτζ και νεκ μαγνητη και λιγο πιο οξυς στις ενδιαμεσες θεσεις) που οταν ακουμπαω το χερι μου πανω σταματαει.Απο τι εχω καταλαβει απο αλλα ποστ που εχω διαβασει ειναι θεμα γειωσης.Τι πρεπει να της κανω δηλαδη για να φτιαξει?

Ευχαριστω.

Κωνσταντινος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 21
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είναι πολύ συνηθισμένο λόγω radius σε εκείνη την περιοχή της ταστιέρας να σβήνουν

τα bends στην e, ίσως και στην b αν έχεις χαμηλό action, είναι θέμα γεωμετρίας. Και

στις δικές μου έχω προβληματάκι κάπου στο 14, 15 ή 16. Σε κάποιες που δεν ήθελα

να ανεβάσω το action έξυσα λίγο το κέντρο του τάστου όπου έβρισκε.

Μπορεί το μπράτσο της δικιάς σου να πήρε λίγο relief και να ανέβηκε ελάχιστα το

action, για αυτό και να σταμάτησε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ συνηθισμένο λόγω radius σε εκείνη την περιοχή της ταστιέρας να σβήνουν

τα bends στην e, ίσως και στην b αν έχεις χαμηλό action, είναι θέμα γεωμετρίας. Και

στις δικές μου έχω προβληματάκι κάπου στο 14, 15 ή 16. Σε κάποιες που δεν ήθελα

να ανεβάσω το action έξυσα λίγο το κέντρο του τάστου όπου έβρισκε.

Μπορεί το μπράτσο της δικιάς σου να πήρε λίγο relief και να ανέβηκε ελάχιστα το

action, για αυτό και να σταμάτησε.

 

+1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω διαβασει το αρθρο.Ετσι εμαθα να κανω σεταπ.

;)

 

Οποτε δεν ειναι κατι τοσο ανησυχιτικο αυτο.Σχετικα με τη γειωση τι μπορω να κανω?

Sheilding?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω διαβασει το αρθρο.Ετσι εμαθα να κανω σεταπ.

;)

 

Σχετικα με τη γειωση τι μπορω να κανω?

 

Τσεκαρε καταρχην εαν ολα πανε καλα με τη γειωση της κιθαρας σου.

Εαν θυμαμαι καλα εχεις μια MIJ strat οποτε οι γειωσεις θα πρεπει να ειναι οπως εδω:

 

http://www.seymourduncan.com/support/wiring-diagrams/schematics.php?schematic=3s_1v_2t_5w

 

 

Οτι παει στο καπακι του ποτ και το sleeve του jack ειναι η γειωση. Επισης αλλο ενα καλωδιο παει στη γεφυρα συνηθως στο claw του τρεμολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ξαναπω για 1000000η φορα παιδια.

Ο ρολος της γειωσης ειναι να σταματαει ο θορυβος που τυχον υπαρχει ΟΤΑΝ ακουμπαμε τις χορδες.

Στην περιπτωση σου ειπες πως σταματαει Οποτε δουλευει τελεια η γειωση να μην την πειραξεις!

 

εφοσον υπαρχει θορυβος παραπανω του φυσιολογικου τοτες κοιταμε πρωτα να εχει καλο shielding η κιθαρα και δευτερον το περιβαλλον οπως μπρηζες κτλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ξαναπω για 1000000η φορα παιδια.

Ο ρολος της γειωσης ειναι να σταματαει ο θορυβος που τυχον υπαρχει ΟΤΑΝ ακουμπαμε τις χορδες.

Στην περιπτωση σου ειπες πως σταματαει Οποτε δουλευει τελεια η γειωση να μην την πειραξεις!

 

εφοσον υπαρχει θορυβος παραπανω του φυσιολογικου τοτες κοιταμε πρωτα να εχει καλο shielding η κιθαρα και δευτερον το περιβαλλον οπως μπρηζες κτλ.

 

 

 

Εχεις δικιο σορρυ δικια μου παραληψη, δεν προσεξα στο αρχικο ποστ οτι ο θορυβος σταματαει οταν ακουμπαει τις χορδες... ::) ::) ::)αρα η γειωση λειτουργει.

+1 για το περιβαλλον (πριζες, παρεμβολες απο οθονες) και μετα shielding κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σχετικα με αυτο το θεμα να πω οτι εχω σε αλλη πριζα τον ενισχυτη και σε αλλη το τροφοδοτικό του pedalboard.Επειδη εχω 2 τροφοδοτικα τα εχω αλλαξει και τα 2 για να δω αν εχει καποια διαφορα και εχει μια μικρη.Nα πω επισης οτι παλιοτερα δεν ειχα τοσο προβλημα με τον θορυβο και πως ολα μου τα πεταλια πλεον ειναι true bypass ενω παλιοτερα δεν ηταν ολα.Μηπως το One spot αρχιζει και πεθαινει σιγα σιγα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου