Προς το περιεχόμενο

Κριτική για: Tug - Άλλη μια μέρα τοξική (2010)


apos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(EDIT: Η συζήτηση σχετίζεται με αυτό το θέμα http://www.noiz.gr/index.php?topic=175605.0 )

 

 

Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου, γενικότερα!

Ειδικότερα, αρκούμαι προς το παρόν στο να πω ότι μου αρέσει το εξώφυλλο!

Για τη μουσική θα πω περισσότερα μόλις κατέβει το... φάκιν' RAR!  ;D ;D

(κατεβαίνει υπερβολικά αργά και δεν ξέρω αν φταίει ο σέρβερ ή η γραμμή μου -μάλλον το πρώτο...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου αρέσει το εξώφυλλο (και σίγουρα δεν είναι των 100 ευρώ...άσχετα από το πόσο στο έκανε δώρο ο φίλος σου ;D)

Θα κατεβάσω και τη μουσική σου, καλή επιτυχία.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου αρέσει το εξώφυλλο (και σίγουρα δεν είναι των 100 ευρώ...άσχετα από το πόσο στο έκανε δώρο ο φίλος σου ;D)

Θα κατεβάσω και τη μουσική σου, καλή επιτυχία.

 

;D ;D ;D

 

Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου, γενικότερα!

Ειδικότερα, αρκούμαι προς το παρόν στο να πω ότι μου αρέσει το εξώφυλλο!

Για τη μουσική θα πω περισσότερα μόλις κατέβει το... φάκιν' RAR!  ;D ;D

(κατεβαίνει υπερβολικά αργά και δεν ξέρω αν φταίει ο σέρβερ ή η γραμμή μου -μάλλον το πρώτο...)

 

σε δοκιμή μου πάει γύρω στα 300-500kb/sec.

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

σε δοκιμή μου πάει γύρω στα 300-500kb/sec.

:)

 

 

Mea culpa  :)

Τελικά το πρόβλημα ήταν δικό μου (όπως πάντα  ;D)

(ακούω εντωμεταξύ - είμαι στο 09)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο μπορεί κανείς να σχηματίσει άποψη από μία ακρόαση, έχω να πω τα εξής:

 

Μου άρεσαν κυρίως τα 5 (περισσότερο από όλα),6,10,11,12 (εκτός από τους στίχους).

Σε αυτά τα κομμάτια υπήρχε πιο φυσική ροή, σε σχέση με τα υπόλοιπα που κάποιες αλλαγές δεν μου "έκατσαν" και πολύ καλά!

 

Πιστεύω ότι έχεις το punk περισσότερο από τα άλλα στοιχεία που άκουσα μέσα στα κομμάτια. Λέγοντας αυτό, δεν σε παρακινώ να δώσεις αποκλειστικά τέτοια κατεύθυνση στις ηχογραφήσεις σου, αλλά σίγουρα πιστεύω ότι τα punk περάσματα θα πρέπει να τα... "μπασταρδεύεις" λιγότερο με άλλα πράγματα, και αυτά τα "άλλα" να τα δουλεύεις είτε σε ανεξάρτητα κομμάτια, είτε σε διαφορετικές ενότητες μέσα στο τραγούδι.

 

Τα τύμπανα ήταν programmed, έτσι; Γενικά μου άρεσε ο ήχος τους, απλά σε κάποια πολύπλοκα γυρίσματα "έδειξαν" τη μη-φυσικότητά τους! Αλλά σε πολύ λίγα σημεία!  ;)

 

Τέλος, έχω και ένα σχόλιο για τη φωνή...

Έχω την εντύπωση ότι σε όλα τα κομμάτια φαλτσάρεις στις καταλήξεις των φράσεων. Δεν το λέω από τεχνικής άποψης -άλλωστε είμαι ο τελευταίος σε αυτό τον κόσμο που έχει δικαίωμα να μιλήσει για τεχνική, και ειδικά φωνής!  ;D ;D), αλλά στο αυτί μου τουλάχιστον δεν ακουγόταν καλά... Αν το έκανες από άποψη (μου θύμησε -και πάλι- ερμηνεία με punk προσέγγιση), πάσο. Απλά το σημειώνω, γιατί τα κομμάτια έχουν μελωδία, που το φάλτσο την υποβαθμίζει!  :)

 

Κατά τ' άλλα, θεωρώ ότι πρόκειται για μία πολύ αξιόλογη προσπάθεια, με προσεγμένη αισθητική και καλούς, σε πολλά σημεία, στίχους!

 

Τα όποια σχόλιά μου έγιναν στα πλαίσια του να τα λάβεις υπόψη (αν βρίσκεις σε αυτά κάποια χρησιμότητα, φυσικά!) σε μελλοντικές παραγωγές, γιατί αν κατάλαβα καλά, το "Άλλη μια μέρα τοξική" πρόκειται για "τελειωμένη" δουλειά. Και με κάθε επιφύλαξη, λόγω της σύντομης ακρόασης!

 

Καλή συνέχεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις συνειδητοποίησα ότι το thread είναι στα "Δελτία Τύπου" και ότι δεν ζητάς γνώμες!

Οπότε σόρι αν... άρχισα τα δικά μου με τις παρατηρήσεις μου!  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, εφόσον συνεχίζει εδώ να πω και εγώ.

Ευχαριστώ καταρχάς apos (έχεις και pm), η φωνή έιναι όλα μα όλα σε One take. Νομίζω ότι σε καμιά περίπτωση δεν "φαλτσάρει" με την κακή έννοια αλλά είναι "ελεύθερη" παραπάνω του κανονικού ίσως.Το ήθελα αυτό για το Live feeling. Αυτό μου βγήκε τουλάχιστον, μπορεί να μην πετύχει η επιλογή αυτή, who knows. Νομίζω πάντως ότι όσο το ακούς αλλάζει..  ;D

Τα τύμπανα ειναι programmed. Steven slate drums plugin. Ναι ανα σημεία δεν γινοταν να το αποφύγω το μηχανικό.. είναι δύσκολα γενικώς τα τύμπανα σε midi.  :-\

Ηχογράφηση για όποιον ενδιαφέρεται στο cubase, κιθάρα prs Tremonti σε κάποια και epiphone les paul σε άλλα. Μπάσο yamaha rbx170 και odyssey σε άλλα. Μικρόφωνα shure sm58, rode nt1a και sontronics orpheus σε αλλα. PLugins μιξης Focusrite liquidmix dsp, recabinet, amplitube, studio devil. Καμία πεταλιέρα. Ολα di στην maudio project mix και καποια στην motu ultralite mk3. Επειδή το demo έλαβε χρονικά τόπο σε 3 χρόνια πολλά αλλάξαν όπως καταλαβαίνετε στις συσκευές που είχα και στις κιθάρες και όλα, τουλάχιστον στην μίξη κατάφερα να κρατήσω την ομοιογένεια στον ήχο.

Αυτά. Επίσης στο "τα φώτα της πόλης" κάνει φωνητικά και μια φίλη από το φόρουμ του noiz.gr , η echo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου