Προς το περιεχόμενο

Τι ειναι τα impulses ? (podhd-rp500) Πως τα χρησιμοποιουμε ?


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εαν ο bandit δεν εχει fx loop και βαζεις την πεταλιερα στο input μια ζωη χαλια θα ακουγεσαι...........αφου βαζεις προενισχυση πανω στην προενισχυση.Tελος ξεπερασε το...........Επισης εαν εχει fx loop και συνδεεις εκει την πεταλιερα παλι χειροτερα απο εναν λαμπατο θα ακουγεσαι αφου θα χρησιμοποιειες τον τελικο του bandit που ειναι ενας φθηνος τρανζιστορ.Εγω σε οποιο studio εχω παει με τρανζιστορ ενισχυτη εχω τραγικο ηχο.......χειροτερος δεν υπαρχει.

ΛΥΣΗ

α)Παιρνεις εναν λαμπατο στυλ hot rod deluxe,peavey classic 30 κλπ......me fx loop και συνδεεις στο return την εκαστοτε πεταλiερα και βλεπεις διαφορα.

β)Παιρνεις σοβαρο high gain λαμπατο ......τον οποιο βεβαια εαν δεν ανοιξεις σε σοβαρες εντασεις δεν προκειται να τον ακουσεις ποτε.........

γ)Εαν νομιζεις οτι εαν ειχες τον εξοπλισμο του satriani vai-timmons κλπ θα σταυρωνες νοτα ......εισαι γελασμενος...........παιζουν με πολυ λιγοτερο gain απο οτι νομιζεις(και τα λεω και για μενα αυτα)....και οτι βγαζουν σε ογκο το βγαζουν απο τα δαχτυλα τους...............και επιτελους πεταλιερα και τρανζιστορ ενισχυτης δεν βγαζει αποτελεσμα ευκολα.Καταλαβε το......πρεπει να την συνδεσεις με λαμπατο τελος.Αλλιως αφου εισαι ευχαριστημενος με το gain του bandit χρησιμοποιησε τις πεταλιερες ως απλα πεταλια delay κλπ...........

 

και φυσικα δαχτυλα................

 

 

 

 

εδω ο timmons παιζει με zoom του '90,το εχει ανεφερει ο ιδιος δεν το βγαζω απο το μυαλο μου.Θα μου πεις περναει απο κονσολα εκατομμυριων αλλα ακου τι παιζει και πως..........και με mesa boogie να επαιζε τα ιδια γουστα θα εβγαζε και ηχητικα και παιχτικα.

 

 

 

στα λεω φιλικα γιατι πελαγωνεις...........

 

 

 

δες επισης τι λεει στο 2.30 ...

 

 

δεν μπορει να τα βγαζει αυτος καλα και εμεις σκαρτα........... ;)

RUN FOREST....RUN!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Φίλε Ιγνάτιε συμφωνώ,αλλά αν δεν θέλει να δώσει περισσότερα λεφτά και θέλει να μπορεί να βγάζει ήχο σε λογικές εντάσεις στο σπίτι του,το να βάλει το pod σε fx loop είναι ο καλύτερος τρόπος.Ακόμα και να έχει πάλι τρανζίστορ το στούντιο που θα πάει..Direct στην κονσόλα!Γιατί όχι;Ρώτα και τον Slapgas

 

Επίσης κάπως οff topic πάνω στο θέμα των "μαγικών δακτύλων" για μένα αναλύεται στο να έχει ο κιθαρίστας καλό βιμπράτο το αριστερό και να πατάει ελεφριά έτσι ώστε να μην παραφωνίζει η νότα,το δεξί να μην σκάβει συνέχεια τη χορδή και να μένει το λιγότερο δυνατό χρόνο πάνω η πένα,να συγρονίζονται άψογα τα 2 χέρια,και τέλος να κάνεις καλό muting ΚΑΙ με το αριστερό χέρι(σε συνδυασμό με το ελαφρύ πάτημα κάνει θαύματα στην καθαρότητα).Για μένα αυτοί είναι οι παράγοντες που κάνουν έναν σπουδαίο κιθαρίστα να ακούγεται καλός σε ένα σκατά ενισχυτή/πεταλιέρα και άψογος σε ένα σοβαρό μηχάνημα,τη στιγμή που ένας average κιθαρίστας θα χρειαστεί να τον σώσει η απόκριση στις δυναμικές της λάμπας για να ακουστεί απλά καλός.

 

 

Ξανά πάνω στο τόπικ,νομίζω πως η λύση του να συνδυάσεις πεταλιέρα->λαπτοπ με impulses->direct στην κονσόλα είναι πολύ καλή και οικονομική (αν έχεις λαπτοπ φυσικά) με δεδομένο ότι τα impulses χρησιμοποιημένα σωστά "κρύβουν" το φτηνό ψηφιακό amp modeling και το κάνουν πιο υποφερτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Άρη κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι:

1) Να εγκαταστήσεις το reaper που σαν πρόγραμμα είναι αρκετά εύκολο στο χειρισμό για ηχογραφήσεις και όχι μόνο.

2) Να εγκαταστήσεις το amplitube 3 που είναι απ'τα καλύτερα πιστεύω με εξομειώσεις peavey 5150, Mesa Dual/Triple (δεν ξέρω ποιος απ'τους 2), Marshall και πολλούς άλλους.

3) Να κατεβάσεις διάφορα impulses όπως σου αναφέραν και τα παιδιά. Εγώ προσωπικά βρήκα τα impulses που έχω από ένα βίντεο στο youtube που είχε κάτι link για τα kefir impulses.

 

Εγώ χρησιμοποιώ τα παραπάνω μαζί με το addictive drums για τις ηχογραφήσεις μου και είμαι υπερκαλυμένος. Προφανώς μπορείς και απλά να παίζεις με αυτά αρκεί να έχεις και τον ανάλογο εξοπλισμό από hardware στον υπολγιστή σου, για να μην έχεις latency και τα σχετικά. Εγώ έχω απλά την on board κάρτα ήχου και όταν παίζω ακούω τον ακουστικό ήχο της κιθάρας αλλά έχω συνηθήσει.Επισυνάπτω ένα τραγούδι που έχω ηχογραφήσει με τα παραπάνω προγράμματα. Να τονίσω απλά ότι δεν έχω κάνει καμία μίξη ή mastering καθώς δεν ξέρω απ'αυτά ακόμα.

NATURAL_HOLOCAUST.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Άρη κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι:

1) Να εγκαταστήσεις το reaper που σαν πρόγραμμα είναι αρκετά εύκολο στο χειρισμό για ηχογραφήσεις και όχι μόνο.

2) Να εγκαταστήσεις το amplitube 3 που είναι απ'τα καλύτερα πιστεύω με εξομειώσεις peavey 5150, Mesa Dual/Triple (δεν ξέρω ποιος απ'τους 2), Marshall και πολλούς άλλους.

3) Να κατεβάσεις διάφορα impulses όπως σου αναφέραν και τα παιδιά. Εγώ προσωπικά βρήκα τα impulses που έχω από ένα βίντεο στο youtube που είχε κάτι link για τα kefir impulses.

 

Εγώ χρησιμοποιώ τα παραπάνω μαζί με το addictive drums για τις ηχογραφήσεις μου και είμαι υπερκαλυμένος. Προφανώς μπορείς και απλά να παίζεις με αυτά αρκεί να έχεις και τον ανάλογο εξοπλισμό από hardware στον υπολγιστή σου, για να μην έχεις latency και τα σχετικά. Εγώ έχω απλά την on board κάρτα ήχου και όταν παίζω ακούω τον ακουστικό ήχο της κιθάρας αλλά έχω συνηθήσει.Επισυνάπτω ένα τραγούδι που έχω ηχογραφήσει με τα παραπάνω προγράμματα. Να τονίσω απλά ότι δεν έχω κάνει καμία μίξη ή mastering καθώς δεν ξέρω απ'αυτά ακόμα.

 

Αν δεν έχεις latency γιατί δεν πατάς απλά το κουμπί monitor on στο track σου για να μην ακούς καθαρό ήχο μόνο;Ωραίο το κομμάτι btw !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν έχεις latency γιατί δεν πατάς απλά το κουμπί monitor on στο track σου για να μην ακούς καθαρό ήχο μόνο;Ωραίο το κομμάτι btw !

 

Θα το δοκιμάσω κάποια στιγμή αυτό που μου λες αν και λογικά με το hardware που διαθέτω θα έχω latency, οπότε δεν θα με βολέψει. Χαίρομαι που σ'άρεσε το κομμάτι.  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μπαντιτ εχει λουπα και εκει συνδεω τα μηχανηματα μου... βασικα αν ειναι να δωσω 800 για λαμπατο και 300 που κανει το ποντ τοτε δεν ειναι καλυτερα να παρει κανεις εναν fireball , 5150 κτλ και να κανει την δουλεια του σωστα ?

Θα μου πεις δεν ειμαι και επαγγελματιας... δεν βαριεσαι καλος ειναι και ο μπαντιτ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Peavey Bandit 112 (φαντάζομαι για αυτόν μιλάς) είναι κατ'εμέ ένας πολύ καλός ενισχυτής τουλάχιστον στα βρώμικά του. Έχει τύχει να παίξω αρκετές φορές με δαύτον και μου είχε κάνει πολύ καλή εντύπωση, ειδικά για τρανζιστορ.

 

Τώρα αν αυτό που ψάχνεις είναι να παίζεις με high gain (που αυτός ο ενισχυτής το κατέχει και με το παραπάνω) απλά σαν εξάσκηση καλύτερα μην μπλέκεις με πεταλιέρες θα σου 'λεγα. Αν θες να πετάς κανά εφφέ πού και πού καλύτερα πάρε 1-2 πεταλάκια με τα εφφέ που θες. Οπωσδήποτε πάντως, μην βάζεις την προενίσχυση απ'την πεταλιέρα, καθώς πιστεύω ότι καλύτερη χρειά δεν θα σου δώσει απ'την πολύ καλή χρειά του peavey.

 

Τώρα αν θες για ηχογράφηση, απλά πάρε ένα καλό μικρόφωνο, καλή κάρτα ήχου κ.λ.π. και τα εφφέ μπορείς να τα πετάς απ'το DAW σου. Φαντάζομαι ο ενισχυτής αυτός θα ακούγεται καλά και σε συνθήκες ηχογράφησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρη αυτο που πρεπει να μαθεις πρωτα απ'ολα ειναι η λεξη "συμβιβασμος" και μετα ολα τα υπολοιπα...θα βαλεις κατω τις προτεραιοτητες σου και θα κανεις τις επιλογες σου, δυστυχως δε μπορουμε να τα εχουμε ολα, και πιτα γεματη και σκυλο χορτατο...και αφου σε κοβω πως μια καλη λαμπατη κεφαλη τη ψηνεις, αφου εχεις παρει τοσες κιθαρες δεν παιρνεις κι εναν fireball να βρεις την υγεια σου και να ησυχασεις (τροπος του λεγειν ;D);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρη αυτο που πρεπει να μαθεις πρωτα απ'ολα ειναι η λεξη "συμβιβασμος" και μετα ολα τα υπολοιπα...θα βαλεις κατω τις προτεραιοτητες σου και θα κανεις τις επιλογες σου, δυστυχως δε μπορουμε να τα εχουμε ολα, και πιτα γεματη και σκυλο χορτατο...και αφου σε κοβω πως μια καλη λαμπατη κεφαλη τη ψηνεις, αφου εχεις παρει τοσες κιθαρες δεν παιρνεις κι εναν fireball να βρεις την υγεια σου και να ησυχασεις (τροπος του λεγειν ;D);

 

Βασικα απο χθες πηρα ενα μεγαλο μαθημα καθως η εμμονη μου και η τρελα μου για ολα αυτα μου δημιουργησε προβληματα . Θα σταματησω αυτο το βιολι και την τοση τρελα. Δεν ειμαι επαγγελματοας και ουτε προκειται να γινω... εχω βαλει 2 κιθαρες για ανταλλαγη με καποιον fireball στις αγγελειες... θα περιμενω αν καποια στιγμη καποιος θελησει. Απο εκει και περα οταν το χομπι σε απομακρυνει απο ανθρωπους που λατρευεις και σε κανουν φορτικο τοτε , πρεπει να το μετριαζεις...Ο εξοπλισμος μου ειναι οκ για το επιπεδο της μουσικης μου καταρτησης . Σας ευχαριστω πολυ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου