Προς το περιεχόμενο

Τι ειναι τα impulses ? (podhd-rp500) Πως τα χρησιμοποιουμε ?


aris 17561

Προτεινόμενες αναρτήσεις

βασικα οκ ... αν και δεν εχω καταλαβει πολλα , εχω παρει μια μυρουδια... Οποτε αν μπορειτε πειτε πολυ απλα γιατι μουφαινονται κινεζικα ..

 

Εχω λοιπον το audacity και το wav αρχειο που λεγαμε... Τι κανω τωρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 38
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βασικα οκ ... αν και δεν εχω καταλαβει πολλα , εχω παρει μια μυρουδια... Οποτε αν μπορειτε πειτε πολυ απλα γιατι μουφαινονται κινεζικα ..

 

Εχω λοιπον το audacity και το wav αρχειο που λεγαμε... Τι κανω τωρα ?

 

παιδια συγνωμη που το κουραζω αλλα με ενδιφερει το θεμα και λογω ασχετοσυνης δεν μπορω να δω τι κανω το wav αρχειο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβασα τα ποστ και αυτο που καταλαβα εγω με καπως λιγοτερη ασχετοσυνη απο εσενα ειναι οτι πρεπει να το φορτωσεις στο audacity οπως πχ θα φορτωνες το guitar rig.Για να γινει αυτο μαλλον τωρα πρεπει να κατεβασεις ενα απο τα plugins Που σου προτειναν προηγουμενως και μεσω αυτου θα φορτωσεις αυτο το impulse.Oυσιαστικα ειναι προσομοιωση καμπινας ala high definition super τελεια απο τι καταλαβα εγω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς.Απλά θέλει δουλειά μπορεί να ταιριάζει το impulse μπορεί και όχι.Μην περιμένεις να βγει στα σίγουρα μαγικός ο ήχος μπορεί να χρειαστεί κ αλλο EQ η και συνδυασμό 2 impulses.Ακολούθα τα βήματα που σου είπα σε προηγούμενο ποστ.Αν ξέρεις πώς να φορτώνεις plugins σε ένα track μπορείς να κάνεις και αυτά που σου λεω :) (δεν ξέρω από audacity για να σου πω ακριβώς πως φορτώνεις το plugin)

 

 

Σε παραπέμπω και στο thread από ξένο site από το οποίο πρωτοέμαθα και εγώ τα impulses

 

 

http://www.sevenstring.org/forum/recording-studio/79670-impulse-faq-tutorial-thread.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mα και συ audacity?Βαλε κει ενα cubase η ενα nuendo να μπορουμε και μεις να σε βοηθησουμε.

 

χα , εδω δεν ξερω τα βασικα και το οντασιτι με δυσκολαυει για κιουμπειζ ειμαι ?

 

βασικα απο αυτα δεν εχω καμια γνωση... εχω εμφισισει στο να παιζω τωρα τελευταια 17 νοτες το δευτερολεπτο και δεν εχει μεινει χρονος για τετοια  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Παντως παιδια συγνωμη αλλα ουτε plugins ξερω τι ειναι και πως τα φορτωνουμε κτλ... θα τσεκαρω το σαιτ που ειπε το παδι παραπανω και επιστρεφω με νεες αποροιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χα , εδω δεν ξερω τα βασικα και το οντασιτι με δυσκολαυει για κιουμπειζ ειμαι ?

Άρα, ξαναέλα του χρόνου για impulses ;) ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά, για να πω και εγώ την ταπεινή μου άποψη μιας και έχω ασχοληθεί με όλα αυτά, αυτό που ισχύει είναι: περισσότερος πειραματισμός==>περισσότερο αποτέλεσμα (πάντα προς την κατεύθυνση που οδεύουμε...).

Για να την πω και στον DNightshade: δεν είναι όλα τα impulses καλύτερα από τις προσομοιώσεις του POD (για Axe-fx δεν μιλάω καν, είπαμε: θα μαζέψουμε λεφτά να πάρουμε μαζί ένα  :D ).

Συγκεκριμένα δοκίμασα σε test clips αρκετά impulses.

Κάποια έσπερναν, κάποια όχι...

Όπως και οι καμπίνες στην πραγματικότητα δηλαδή.

(προσοχή ε, μιλάω για τα Red Wirez και όχι για τα υπόλοιπα)

Μια καλή οπτική είναι να ηχογραφείς και με τα 2, δηλαδή και καμπίνα του POD και ένα Dry σήμα με impulse φορτωμένο.Νομίζω πως έτσι πετυχαίνεις ένα μεγάλο φάσμα ήχων.

 

Τώρα για να βοηθήσω τον φίλο Άρη:

 

1)Άσε το Audacity και κατέβασε το υπερπλήρες, απλό, φιλικό και ΔΩΡΕΑΝ Reaper.

Ειλικρινά, μαθαίνεις τα βασικά μέσα σε 5 λεπτά.

2)Όταν το κατεβάσεις, στείλε να σε βοηθήσουμε να φορτώσεις impulse.

(Σημείωση: νομίζω ότι το Audacity δεν φορτώνει VST)

 

Τεχνικά όσον αφορά το σήμα της κιθάρας στην πεταλιέρα σου:

 

Από την κιθάρα σου βγαίνει το σήμα και πάει στην πεταλιέρα.

Η πεταλιέρα όσον αφορά τα λεγόμενα "στάδια" σήματος, χωρίζεται σε 3 μέρη:

1)Τα effects που έχεις επιλέξει ως "pre".

2)Το tab που λέγεται "Amp+Cab"

3)Ο,τι effects έχεις επιλέξει ως "post".

 

Εγώ έχω την Χ3 αλλά νομίζω πως είναι έτσι και στην HD που έχεις εσύ.

 

Στην χωρίς πεταλιέρα εκδοχή ακολουθείται η ίδια διαδρομή προφανώς, μόνο που το στάδιο "amp+cab" είναι χωρισμένο σε 3 υποσυστήματα:

1)Το preamp του ενισχυτή, το οποίο λαμβάνει το σήμα και είναι αυτό που έχει πάνω όλα τα knobs του ενισχυτή εκτός από το master volume.

2)Το power amp το οποίο δημιουργεί το "φορτίο" (ηλεκτρικό) το οποίο οδηγεί την καμπίνα (εν ουσία παράγει τον ήχο).Εκεί "ζει" το master volume.

3)Την καμπίνα που βγάζει τον ήχο έξω.

 

Τα impulses είναι προφανώς το 3 στάδιο από τα παραπάνω.

 

Αυτό που πρέπει να κάνεις λοιπόν είναι:

 

Ρυθμίζεις την πεταλιέρα σου όπως θέλεις. Καλό είναι να μην έχεις effects ορισμένα ως "post" γιατί η προσομοίωση της καμπίνας γίνεται στον υπολογιστή αν χρησιμοποιείς impulses και θα γίνει ένας όλεθρος. :D

Όπως είπε ο Dnightshade, βάλε κάποια από το DAW που χρησιμοποιείς.

Αυτό που κάνεις μετά είναι στις επιλογές του "Amp+cab" να ορίσεις ως καμπίνα την επιλογή "no cab". Έτσι έχεις το τελείως σκέτο σήμα του ενισχυτή που προσομοιώνει η πεταλιέρα (που σημειωτέον ότι ακούγεται ΤΕΛΕΙΩΣ χάλια).

Στέλνεις το σηματάκι στο DAW όπως είναι.

Ανοίγεις στο track που έχεις το σήμα, ένα από τα plugins που ειπώθηκαν.

Μέσω του plugin φορτώνεις το wav που θέλεις (έχει επιλογή load).

Και είσαι κύριος... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να την πω και στον DNightshade: δεν είναι όλα τα impulses καλύτερα από τις προσομοιώσεις του POD

 

Είναι λογικο..διότι αν έχεις φτιάξει πχ μια πολύ πρίμα κιθάρα , αν χρησιμοποιήσεις impulse    κοντά στο cap (το κέντρο του μεγαφώνου) , θα φας όλο το high end στη μάπα (ανάλογα και το μικρόφωνο),οπότε θα πρέπει να διαλέξεις κάτι προς cone η cone edge , ή να πάρεις μικρόφωνο off axis.Ακριβώς επειδή μιλάμε για ρεαλισμό στην εξομοίωση,κατι τέτοια παίζουν κυρίαρχο ρόλο στο πως θα βγει ο ήχος,πραγματικά σκέφτεσαι σαν ηχολήπτης.Σε αντίθεση το pod έχει κάποιες σταντέ στατικές εξομοιώσεις με πολύ στοιχειώδεις επιλογές,και κάπως μειωμένο headroom.Δε λέω,ακούγονται,αλλά έχουν αυτό το κακό της ψηφιακούρας που σε γειώνει.Και είναι κρίμα γιατί με μια σωστή εξομοίωση καμπίνας όπως τα impulses η το recab φαίνεται ότι δεν έχει κάνει και τόσο άσχημο μοντελισμό στους ενισχυτές η line 6 για τα λεφτά της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως παιδια οφειλω να πω οτι με πεταλιερες δεν καταφερνω να φτιαξω ηχο με τιποτα...συνηθως χρησιμοποιω τα υπερβασικα... δηλ. εναν ενυσχητη μια καμπινα η πολλες φορες και χωρις καμπινα , και λιγο ριβερμπ...αντε και κανενα πεταλι σκριμερ... και παλι ο ηχος βγαινει μουντος και χανει σε διαυγεια. Δεν ξερω τι ρυθμηση θελουν. σημειωτεων εχω και την rp500 και την podhd. Mακαρι να ηξερα τι κανεω λαθος αλλα ο ενυσχητης μου peavey bandit 112  παιζει καλυτερα απο μονος του παρα ολα αυτα...

 

Ελα ομως που ειναι απαραιτητα κι αυτα καθως εχουν πολλα σε ενα...Τι ναπω... οσο ενανς καλος ενυσχητης....

 

ακομα και patches που κατεβαζω αισχος μου ακουγονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου